Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


König o triumfu týmu: To, co Sky předvedl, je pro mě až nepochopitelné

Český cyklista Leopold König šlape před lídrem Tour de France Chrisem Froomem. | foto: AP

14 2015
La Pierre-Saint-Martin (od našeho zpravodaje) - Vylezl ze sprchy, vyšel z týmového autobusu, usmíval se a taky užasle kroutil hlavou. „To, co dneska náš tým předvedl, je pro mě až neuvěřitelné a nepochopitelné,“ říkal český cyklista Leopold König. Jeho stáj Sky deklasovala soupeře v první pyrenejské etapě Tour.

„Knokautovali“ jste dnes zbytek pelotonu. Že to bude až tak drtivé, byste před startem této etapy asi těžko věřil, že?
Bylo to dost podobné jako první pyrenejská etapa před dvěma lety, kdy taky Sky dojezd s Chrisem (Froomem) a Richiem (Portem) absolutně ovládl. Ale přesto jsou tentokrát ty rozdíly na prvním velkém kopci závodu obrovské. Dál už nám nabírat náskok asi tak snadno nepůjde, lidi od soupeřů se nejspíš postupně budou dávat do kupy. Tak doufejme, že i v dalších etapách budeme stejně silní jako dnes. Ty nejtěžší nás teprve čekají.

Jak zněl dnes taktický plán týmu?
Že necháme nejdřív pracovat Movistar, pak zkusíme zaútočit a uvidíme, kdo tam od nás s Chrisem vydrží. Měli jsem tam být s Chrisem já, Richie Porte, Geraint Thomas a Wout Poels. Já jsem odpadl relativně brzy, nějak jsem se v tom vedru necítil. Tak jsem si radši vystoupil, asi jedenáct kilometrů před cílem. Abych se tam trápil o pět kilometrů víc, už nedávalo smysl. Lidí od nás bylo vepředu pořád dost.

Vaše nohy se tedy netočily po dni volna ideálně?
Těžko říct. Když jsem se díval kolem sebe, tak všichni, co objeli letos celé Giro, totálně vybouchli. Včetně Contadora, který je přitom jiná liga. Asi Giro není ta nejlepší příprava na Tour. Ale snad to byl u mě jen problém prvního horského dojezdu a zase se to otočí. Pravdou je, že po prvním volném dni bylo dnes víc lidí takových zašpuntovaných a těla nebyla rozehřátá. I proto jsou v pořadí rozdíly tak velké.

Fotogalerie

Cílové stoupání nejvyšší kategorie do La Pierre Saint Martin nikdy předtím v programu Tour nefigurovalo. Co byste o něm řekl?
Když máte nohy, je úplně jedno, jak prudký kopec to nakonec je. Tenhle byl těžký, schodovitý. Lámalo se to a narovnávalo.

Zkuste popsat náladu, panující nyní po etapě, v týmovém autobuse Sky?
Kluci jsou nadšení. Je tam euforie. Ale taková umírněná. Cesta do Paříže je pořád strašně dlouhá, čeká nás spousta práce a musíme se držet při zemi. Předloni se stalo, že následujícího dne po první pyrenejské etapě v té další Sky úplně vybouchl, ztratil Kiryjenku a Froome zůstal v první skupině sám. I proto jsem si dneska vystoupil a šetřil se na zítra. Kdyby se totiž zítra náhodou, nedej Bůh, stalo něco podobného, abychom tam měli vepředu co nejvíc lidí.

Nyní asi můžete očekávat, že především týmy Movistar a Tinkoff budou hrát v dalších dnech tak trochu vabank, ne? Musí něco vymyslet, jinak je pro ně titul ztracený.
Přesně tak. Teď je na nich, aby útočili, a na nás, abychom se bránili. Nebudeme to mít jednoduché. Jestli se spojí více týmů dohromady a budou na nás od začátku útočit, bude to pořádně složitá obrana.

Aliance? Všichni proti Sky? Až takové to může být?
Může. Dost jsme jim to znepříjemnili a oni nám to budou chtít co nejvíc oplatit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze