Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konec či krize impéria? Rusko má po sedmi letech jen jednu tenistku v top 10

Jelena Dementěvová je jedinou ruskou tenistkou ve světové desítce. Zkušená tenistka se v ní drží už více než dva roky | foto: AP

10 2010
Jen náhoda, nebo začíná nový trend? Ženský tenis zažívá nezvyklý pohled na světový žebříček. Po dlouhých sedmi letech se v nejužší špičce drží pouze jediná ruská tenistka. Nastává úpadek východního impéria?

Zní to možná neuvěřitelně, ale naposledy měl ruský ženský tenis v elitní desítce jen jedinou zástupkyni na konci srpna 2003. Tehdy jí byla Anastasia Myskinová. Teď - po pařížském grandslamu v ní zůstala pouze devětadvacetiletá Jelena Dementěvová, která se v desítce drží nepřetržitě dva roky.

Náhoda, nebo jedna generace kolem Kuzněcovové, Petrovové či Zvonarevové "vymírá"? Možná.

Naďa Petrovová

Naďa Petrovová - 13. v žebříčku

Maria Šarapovová

Maria Šarapovová - 17. v žebříčku

"V tu dobu se tam sešla silná parta holek kolem Dementěvové či Myskinové. Bylo jim devatenáct, dvacet. Byly velmi silné a perfektně připravené fyzicky. Pak se k nim přidala Kuzněcovová. A společně posunuly ženský tenis dál." říká bývalá česká reprezentanta Denisa Chládková.

rusky
v top 10

na konci sezony:

2009 - 4, 2008 - 4
2007 - 3, 2006 - 4
2005 - 3, 2004 - 4
2003 - 2

Nejvíce: 25.8.2008 - 6 (Kuzněcovová, Šarapovová, Dementěvová, Safinová, Čakvetadzeová, Zvonarevová)

K 7.6.2010: pouze 5. Dementěvová.

Z desítky po letech vypadla Kuzněcovová, která neobhájila titul z Roland Garros, i Safinová (ještě loni světová jednička), která se po zranění nemůže dostat do bývalé formy.

Absolutní vrchol prožil ruský tenis před dvěma lety. Tehdy se mezi deset nejlepších vklínilo hned šest hráček východní velmoci.

Jenže teď přichází nová várka. "Ale už zřejmě tak silná není," dodává Chládková. Zda však půjde o trend, se uvidí až za několik let.

Dnes pomalu ustupuje generace, kterou před lety vynesl na okruh kromě tvrdé práce i faktor motivace.

"Dementěvová mi říkala, že motivace hrála obrovskou roli. Touha dostat se ven, jít do ciziny. Tenis byl velká šance," vzpomíná Chládková.

Světlana Kuzněcovová zahájila cestu za obhajobou titulu z Roland Garros výhrou nad Rumunkou Cirsteaovou

Světlana Kuzněcovová - 19. v žebříčku

Zoufalost a vztek v podání Dinary Safinové

Dinara Safinová - 20. v žebříčku

Další adeptku na top 10 momentálně nevidí. "Třináctá Petrovová? Ta teď spíš chytla druhý dech, ale je to stejná odcházející generace." Mladé Kirilenková a Pavjlučenková vylétly jako komety, ale momentálně nezáří. "Nestačí mít pár špičkových výsledků během sezony. Je to i o zvládnutí psychického tlaku a také o fyzičce."

Boom po roce 1988 a faktor Kurnikovová

Ruský tenis zažil boom po roce 1988. Za vlády prezidenta Borise Jelcina rostly kurty po celé zemi jako houby po dešti. Obrovský zájem o bílý sport pak přišel s příchodem Anny Kurnikovové. Tenistky, která nastolila nový trend, když výrazně zpeněžila svůj atraktivní vzhled.

"A mýtus byl stvořen. Krásná Ruska hraje tenis. Tohle k tenisu přilákalo nejen spoustu fanoušků, ale i rodičů a malé holčičky," říká Chládková. "Objevila se výborná cesta, jak vydělat."

Anna Kurnikovová

Anna Kurnikovová dokázala řádně zpeněžit také svůj vzhled

Roli Kurnikovové převzala Maria Šarapovová. Ta i přesto, že vinou zranění vypadla před rokem ze stovky, podepsala lukrativní smlouvu s Nike, která ji přinese za osm let 70 milionů dolarů.

I přes momentální vyklizení pozic ze světové špičky, zůstává impérium nadále obrovské. Ve dvacítce je jich pět, do 200. místa žebříčku mají Rusky 27 tenistek (pro srovnání 6 mužů v ATP top 200), zatímco USA 14, Itálie 10, Francie 8. Češky jich ve dvoustovce mají 12 (nejlepší Šafářová 26., druhá pořadí Benešová 61.).

Kdo další je na řadě?

Jestliže 90. léta patřila Američankám či Francouzkám, poslední dekáda se nese v ruském znamení.

Která země je teď na řadě? Co třeba čerstvě Itálie, kterou v posledních třech měsících proslavily Pennettaová coby první Italka v top 10 a především Schiavoneová - premiérová italská vítězka grandslamu?

Francesca Schiavoneová pózuje pod Eiffelovou věží s trofejí pro šampionku Roland Garros 2010

Francesca Schiavoneová - šampionka Roland Garros 2010

Italská tenistka Flavia Pennettaová během souboje s Dánkou Wozniackou na French Open.

Flavia Pennettaová - první Italka v top 10 v historii

"Itálie má nové tenisové modly. Proto v této zemi zájem o tenis určitě poroste. Nesmí se tam ale usnout na vavřínech, neužívat si momentální úspěch," domnívá se Chládková. Musí se ale nějakou dobu počkat. "To se ukáže tak za patnáct let u další generace."Najdete na iDNES.czmobilní verze