Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konec Čejkovy sezony zkazila rozbitá hůl. Zahraje si ještě letos?

Největší úspěch Alexe Čejky za poslední roky - osmé místo na US Open. | foto: AP

26 2010
Alex Čejka ponechává otevřenou otázku, zda ještě letos bude hrát nějaký turnaj. Hráčskou kartu na příští sezonu zámořské PGA Tour má zajištěnou. A tak zatímco jeho konkurenti budou o poslední šanci hrát v polovině listopadu na Floridě, on už nebude muset. Měl tedy dobrý rok?

Český rodák si letos naložil pořádnou porci turnajů. Až dosud jich bylo 27, zatímco v minulých třech letech hrál vždy striktně 25. Začal v závěru ledna na Bob Hope Classic, ale nebylo to dobré entrée. Neprošel cutem a stejně se mu vedlo i v následujících dvou turnajích Farmers Insurance Open a Northern Trust Open.

První peníze vydělal až na Pebble Beach při AT&T National Pro-Am. A mohlo to být lepší než dělené desáté místo. Ve finále totiž zahrál 75 ran a z vynikajícího umístění bylo nakonec "jen" dobré. V následujících měsících ale zase přišly spíš průměrné výsledky a tomu odpovídající výdělky.

alex čejka 2010

Počet startů: 27
Prošel cutem: 13x
Top 10: 4x
Nejlepší umístění: T3 - Turning Stone Resort Championship
Finanční žebříček PGA Tour (průběžně): 904 253 dolarů (106. místo)
Světový žebříček (průběžně): 159. místo

Alex Čejka, Turning Stone Resort Championship 2010.

Po turnajovém titulu sahal Alex Čejka na Turning Stone Resort Championship 2010.

Na Zurich Classic byl Čejka ještě před finálovým kolem druhý, ovšem 76 ran v posledním kole znamenalo propad až na dělenou 21. pozici.

První a největší letošní úspěch přišel až v polovině června na US Open. Hrbolaté greeny v Pebble Beach byly opět pod palbou kritiky, ale právě ty vyhovovaly Čejkovi. Připsal si velmi důležité dělené osmé místo a může za něj vděčit Dustinovi Johnsonovi.

Ten totiž vyrobil bogey na poslední jamce a díky němu si Čejka zajistil nejen start na příštím ročníku tohoto majoru, ale navíc se teprve potřetí podívá na Masters jako hráč (startoval 1996 a 2004).

Úspěch na US Open mohl být odrazovým můstkem do další části sezony, ale nebyl. V následujících deseti turnajích prošel cutem pouze dvakrát a jednou odstoupil. Ve zmiňovaných dvou případech ale zaznamenal umístění v top 5.

Alex Čejka, třetí kolo Memorial Tournament 2010.

Memorial Tournament.

Alex Čejka, čtvrté kolo Zurich Classic 2010.

Zurich Classic.

Na Reno-Tahoe Open skončil dělený pátý a velice blízko vítězství byl i při Turning Stone Resort Championship v srpnu. Po třech kolech v turnaji dokonce vedl o dvě rány, ale pouze 72 ran ve finále k premiérovému titulu nestačilo. Na vítězství na US PGA Tour tak stále čeká

Fall Series – podzimní sezona – nezastihla Čejku v dobrém rozpoložení. Ani v jednom ze tří turnajů, ve kterých startoval, nedokázal bodovat, a tak se jeho jméno posunuje žebříčkem směrem dolů.

Alex Čejka (v popředí) a Phil Mickelson, třetí kolo US Open 2010.

Alex Čejka hrál i ve společnosti Phila Mickelsona.

Naposledy za to nemohla výkonnost. V minulém týdnu v Las Vegas, poblíž svého bydliště, zjistil až po startu prvního kola, že má poškozený driver. Plusové skóre na hřišti, kde se nejlepší pohybovali hluboko pod parem, nedokázal Čejka v pátek dostatečně korigovat, i když se zlepšil. Proto je možné, že si bude chtít spravit chuť ještě jedním startem.Najdete na iDNES.czmobilní verze