Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


KOMENTÁŘ: Omluvenky z Davis Cupu a Fed Cupu? Tenisté reprezentovat nemusí

Tomáš Berdych se ze služby vlasti vykroutil. Bez něho Češi v Austrálii pohořeli. | foto: Česká sportovní, Pavel Lebeda

7 2017
Zní píseň nejkrásnější. Sportovec v dresu nejvzácnějším, stal se reprezentantem. Přejí mu miliony krajanů. Co víc si přát? A přece jsou zhůvěřilci, kteří si výsady neváží, ba jí pohrdají. Odmítají pozvánku do národního týmu.

Hanba! Hlas lidu moralizuje. Na paškále jsou teď tenisté. Zpovykaní profesionálové vyhýbající se zápasům mužského Davis Cupu a ženského Fed Cupu. Z prvních čtrnácti borců žebříčku ATP se ve víkendových daviscupových utkáních uráčil nastoupit jediný, Srb Djokovič.

Brit Murray, Španěl Nadal či Švýcar Federer se ze služby vlasti vykroutili. Stejně jako Berdych, bez něhož Češi pohořeli v Austrálii.

Takoví biatlonisté a vodní slalomáři by za tu čest duši vypustili! Aspoň v Česku hlas lidu dál používá jazyk Rudého práva a šplhounů na sjezdech strany.

Jenže časy se mění.

Davis Cup se koná od roku 1900 a Kodeš s Hřebcem se nikdy neomlouvali. Ale copak nyní někdo velí zpěvákům, na jakém festivalu vystoupí? Musí taxikář o víkendu za sníženou sazbu vozit úředníky?

Povrchní fanoušek tenisty bere jako přeplacené floutky. A občas se nemýlí. Jenže oni se zejména díky soukromým prostředkům a vlastní vůli prosadili v konkurenci milionů dravců ze všech světadílů. Fotbal hraje víc lidí, ale také se jich kopáním do míče mnohokrát víc živí. Na kurtech pohodlně prospívá sto nejlepších.

Aby to dokázali, museli se stát sólisty. Čelí-li mečbolu, nikdo je nespasí. Neznají remízy. Též parťáci z jedné země či klubu se na dvorci mění v rivaly. Týmové soutěže se příčí přirozenosti jejich profese. Hlavně však každý z nich hledá v krátké kariéře co nejvýhodnější cestu k úspěchu. Fotbalista i hokejista se v nároďáku můžou předvést a získat výnosné angažmá. Špičkového tenistu nemá kam posunout.

Třeba manažer Miroslav Černošek zařídí vyvoleným v Davis Cupu a Fed Cupu solidní startovné. Ale za týden přípravy, víkendovou zápasovou šichtu a následnou únavu duše i těla nedostanou do žebříčků ATP a WTA ani bod. A řada jejich méně vlasteneckých soků odpočívá, trénuje či postupuje na turnajích.

V kalendáři zbývá čím dál méně okének na zkratky DC a FC. Mezinárodní federace ITF nenašla smír s mužskou i ženskou asociací ani vhodný model obou soutěží. I proto jejich prestiž mizí. Britský kapitán Leon Smith před bitvou v Kanadě sám pravil, že by ji jeho eso Murray mělo vynechat a starat se o sebe. Američanka Serena Williamsová kývla na nominaci v minulých deseti letech jen pětkrát.

Záleží na tenistově svobodné vůli, zda se vydá na reprezentační dobrodružství. Zvenčí může vypadat neodolatelně, leč v branži vládnou jiné priority. „Naše fedcupová dynastie je úžasná,“ říká legendární Hana Mandlíková. „Holky válí. Musí být paráda, když jim tleská celá hala. Ale každý ví, co je nejdůležitější. Jsou to grandslamy, že?“

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze