Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


KOMENTÁŘ: Odehrála se v MotoGP na závěr fraška? A měl Rossi na výhru?

Jorge Lorenzo takhle slavil v Brně, zatímco Valentino Rossi smutnil. Tak tomu bylo i ve Valencii. | foto:  David Neff, MAFRA

10 2015
Byl poslední závod MotoGP, který rozhodl o titulu pro Jorge Lorenza, jen divadlem a špínou? Jen španělským spiknutím, ve kterém hrál hlavní roli Marc Márquez, jenž servilně jezdil za Lorenzem, aniž by se pokusil o pořádný útok? A choval se skutečně jako Lorenzův "bodyguard", jak ho po závodě nařkl Valentino Rossi, poražený dne? Mnozí fanoušci, i ti čeští, jsou za jedno a na všechny otázky by odpověděli: Ano!

Co ale zkusit jiný pohled. Tak trochu počeštělý, tak trochu náš. Představte si, že by o titul proti Rossimu bojoval Lukáš Pešek. A že by na špičce jezdil i Karel Abraham. Ano, v současnosti to zní jako sci-fi, ale myslím, že bychom v Česku tak nějak automaticky čekali, že mu pomůže. Nebo že mu minimálně neuškodí.

Nedovedu si představit, že by ho v nějakém v podivném zápalu, zatemnění mysli v posledním klání sestřelil a nasměroval tak titul do Itálie. Ne, vlastně si to představit dovedu: Abraham by byl psanec a já (nejspíš bych nebyl sám) bych psal komentáře, že „Italové by se za takových okolností spojili, Španělé by se spojili, jen my v sobě máme nenávist a nepřejícnost.“

Zlehka odbočím: Když v roce 2012 jel Vettel v posledním závodě stíhací jízdu za titulem, jeho krajan Schumacher, jakmile ho spatřil v zrcátku, se mu klidil z cesty. Když teď Rossi jel svou stíhačku - a dejme stranou, proč k ní došlo - tak mu jeho krajané Pirro či Petrucci rozhodně nepřekáželi.

Chci tím říct, že jistá krajanská „pomoc“ je obvyklá.

A ještě k závodu. Ono to vypadá, že Lorenzo jel piánko, že mu Márquez jako správný osobní strážce jen chránil záda a on se ani nezapotil. Když se ale podíváte na jeho časy, tak prvních sedm kol bylo pod či na hranici tehdy stávajícího traťového rekordu. Byla to z jeho strany a koneckonců i ze strany Márqueze „podlaha“!

Beru, že Rossi mohl mít po své úvodní stíhačce, kdy předjel 20 jiných pilotů, víc opotřebované gumy, ale od 13. kola, tedy od doby, co jel na čtvrtém místě sám a měl před sebou volnou dráhu, nezajel ani jedno kolo rychleji než Lorenzo. Dokonce ani jedno než třetí Pedrosa. Ani jednou se nedostal v čase pod 1:32, zatímco Lorenzo celkově 22krát.

A tak si troufám říct, byť logicky nemám důkazy, že i kdyby Rossi startoval vpředu, skončil by čtvrtý! Přiznám však, že neberu v potaz, jestli by v takovém případě nedostal Lorenza pod ještě větší psychický tlak...

Nezastávám se Márqueze, který má daleko k „svatouškovi“ a v sezoně několikrát ukázal, že ho víc „rajcují“ souboje s Rossim než Lorenzem. Že je na trati i víc vyhledával. Jen tvrdím, že jsme v neděli neviděli španělské spiknutí, nýbrž jen závod, který se jel v očekávané španělské režii.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze