Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


KOMENTÁŘ: Drsná rána Šarapovové, ruskému sportu i dopingu

Maria Šarapovová | foto: Reuters

9 2016
Dvouletý distanc pro Marii Šarapovovou? To je jasná zpráva, že tenis při porušení pravidla nehodlá vystavovat omluvenky ani svým superhvězdám. Bývalou světovou jedničku a vítězku pěti grandslamů potrestal přísněji, než se všeobecně čekalo.

Nejenže se Ruska neobjeví ve Wimbledonu a na olympiádě v Riu. Kdyby neuspěla s odvoláním u Sportovního arbitrážního soudu v Lausanne, směla by se na okruh WTA vrátit teprve po Australian Open 2018.

To bude pyšné Marii skoro 31 let. A kdo ví, zda by se vůbec chtěla vracet na kurty?

Pověst „bílého sportu“ v poslední době utrpěla, neb se v lednu snad v každém obydleném koutu planety psalo a mluvilo o sázení na zápasy a podezření z manipulace s výsledky.

Dřívější shovívavost vůči užívání zakázaných látek vydráždila britského šampiona Andyho Murrayho, jenž v dubnu naléhal na nejvyšší šéfy, aby nikoho nešetřili.

Chce-li hra dam a gentlemanů oprášit své někdejší renomé, musí její bossové jednat důsledně a nemilosrdně, což v případě Šarapovové učinili.

Nabízí se ale myšlenka, že byli možná až příliš ostří na ženu, která léta dělala WTA skvělou reklamu. Svou houževnatostí - například při návratu po vážné operaci ramene a vlastně skoro v každém zápase - inspirovala spoustu svých fanynek a fanoušků.

Sportovní řády porušila poprvé a tribunál mezinárodní federace ITF jí navíc nedokázal přímý ÚMYSL užívat meldonium k vylepšení výkonů na dvorci. Újma je skutečně kolosální. Už v důsledku obžaloby z dopingového přečinu ztratila tři z hlavních sponzorů - Nike (firma nyní spolupráci se Šarapovovou obnovila), TAG Heuer a Porsche. Pokračování její kariéry je v ohrožení.

Maria Šarapovová na tiskové konferenci, kde hovořila o svém pozitivním testu na...

Maria Šarapovová na tiskové konferenci, kde hovořila o svém pozitivním testu na doping.

Maria Šarapovová hovoří o svém pozitivním testu na doping.

Maria Šarapovová hovoří o svém pozitivním testu na doping.

V případech Francouze Richarda Gasqueta nebo Chorvata Marina Čiliče odvolání zabralo. Sankce byla v arbitráži zmírněna. Těžko však hádat, zda uspěje i Šarapovová. Vždyť horní sazba při jejím provinění dosahovala čtyř let zákazu činnosti.

Není vyloučené, že sličné blondýně přitížily průšvihy jejích krajanů, hlavně v atletice. Německá televize ARD ve středu vysílala další z dokumentů o systematickém dopingu v Rusku. Každopádně platí, že pokud má sport uhájit svou důvěryhodnost, musí proti hříšníkům postupovat neúprosně.

Šarapovová dopingový nález sama oznámila:

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze