Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kolumbus odtud vyplul objevit Ameriku, Huelva teď objevila golf

Golf Dunas de Doňana ve španělské Huelvě. | foto: Profimedia.cz

23 2010
Jako kdyby to bylo nějak daleko, nebo jako kdyby poloha tohoto kousku země navozovala pocit "odvrácené strany", čeští turisté se do Huelvy zatím moc nehrnou. Pravda, Atlantický oceán je studenější než Středozemní moře, ale pro golf tu jsou podmínky znamenité.

Staří Římané tady těžili už před Kristem měď. Z městečka Moguer vyplul Kryštof Kolumbus ke své první zámořské výpravě. Z Palos de la Frontera vzletěl v roce 1926 hydroplán, který jako první překonal Atlantik, se šesti zastávkami s cílem v Buenos Aires.

Výstavba golfových hřišť je v této španělské provincii centrálně koordinována, stejně jako rozvoj měst. A tak si přijde na své každý.

K portugalské hranici

Získat sebevědomí jezdí někteří lidé do klubu Bellavista. Osmnáctka s krátkými vzdálenostmi mezi odpališti a jamkovišti zve k návštěvě netradičním parem 69.

Komu by to bylo málo, může zakusit hru z mistrovských a pak se tím holedbat před přáteli.

Club de Golf Bellavista ve španělské Huelvě.

O něco chladnější mikroklima než je v oblasti obvyklé je výhodou. Žádná vedra, ale ani vítr, který obvykle nižší teploty způsobuje. Kdo by potřeboval více slunce, může si odběhnout na jednu z nedalekých pláží Costa dela Luz.

Na jeho cípu, zabíhajícím k portugalské hranici, se nachází místo zvané Costa Esuri. Písek ať tu nikdo nehledá, spíš mokřad a bažinu. Najde tu také kratší jamky, ale už klasický par 72 a kvalitu povrchu, odpovídající prosáklosti okolní krajiny vodou.

Technicky nesmírně náročné hřiště se nikdy nepřestane vlnit, a to ani ve chvíli, kdy se objeví green. Umístit na něj míč je obtížné i z kratší vzdálenosti, často se stává, že balon vyběhne překvapivým směrem ven.

V Čejkových stopách

Tvůrci Dunas de Doňana si vyhráli. Tak velká jezírka a tak rozhlehlé fairwaje se jen tak někde nenajdou. Využili také hustého lesního porostu, který jinak spíš americkému stylu dává jiný a osobitý nádech.

A když už si hráč myslí, že ho nic nepřekvapí, ocitne se v pasáži jamek, jasně upomínajících na skotské linksy. Je odtud skutečně skvělý výhled do pobřežní krajiny a když z otevřeného moře zafouká bríza, cítí se golfista jako přemístěný trikem kouzelníků z Bradavic.

Estepona Atalya GC ve španělské Huelvě.

A nabídka z více než desítky hřišť musí směřovat i do golfového ráje Islantilla. Tady už je znát jistá tradice. Na rozdíl od většiny okolních novějších areálů se zde hraje od roku 1992 a našinec se může vydat po stopách Alexe Čejky, jenž tu před patnácti lety vyhrál profesionální turnaj.

Isla Cristina je sice rybářský přístav, takže do jisté míry postrádá malebnost jiných městeček Huelvy, o to příjemnější bude vstup do resortu o třech různých devítkách. Modrá se spoustou nástrah je spíš pro hráče se single handicapem, Žlutá nabízí oddechovější hru a Zelená vyžaduje hlavně délku a směr ran.

Islantilla Golf resort ve španělské Huelvě.

Skvostem je pětipar s malým greenam umístěným nad útes.

A přišla krize

Jediným větším městem provincie je stejnojmenná Huelva, i tak má ale jen 150 tisíc obyvatel. Jen tak mimochodem - zdejší Recreativo je nejstarším fotbalovým klubem ve Španělsku. Hru sem přivezli angličtí horníci z měděných dolů.

Import golfu byl motivován hlavně zvýšením příjmů z turistického ruchu a zájmem nových byznysmanů. Loni ale přišla krize, zejména na developery, a tak je kolem hřišť, která slušně prosperují a nabízejí domorodcům pracovní příležitosti, občas vidět rozestavěné a opuštěné objekty jako symbol nenaplněných očekávání.

Costa Esuri Golf Club ve španělské Huelvě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze