Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kolumbijec unikl ve stoupání

15 2000
B r i a n c o n - Kolumbijec Santiago Botero vyhrál dnešní čtrnáctou etapu cyklistického závodu Tour de France. Sedmadvacetiletý Jihoameričan ze španělského týmu Kelme dorazil do cíle úseku dlouhého 249,5 kilometru v Brianconu po sólovém úniku v čase 7:56:13. Žlutý trikot vedoucího závodníka udržel Američan Lance Armstrong. Na druhém místě dojel se ztrátou téměř dvou minut Ital Paolo Savoldelli, třetí skončil jeho krajan Marco Pantani, vítěz závodu z roku 1998. "Jsem velice rád, že jsem dokázal vyhrát a mohu dát Kolumbii v těžkých časech hezký dárek," řekl Botero, který se slavného závodu účastní poprvé v kariéře.

V první alpské etapě se rozhodovalo až na posledním 2360 metrů vysokém vrcholu Col d'Izoard. Botero se v úvodu 14,1 kilometru dlouhého stoupání odpoutal od osmičlenné skupinky, která odjela z hlavního pole přibližně v polovině 294,5 kilometru dlouhé etapy. Kolumbijec, jenž v jedenácté etapě jel v dlouhém úniku s Nizozemcem Erikem Dekkerem, se odhodlal k sólu na trase, která má v průměru více než sedmiprocentní, místy však až desetiprocentní sklon.

Botero zvládl bez větších problémů i následný sjezd do cílového městečka Briancon a postaral se o druhé etapové vítězství pro stáj Kelme v letošní Tour. Největším úspěchem své čtyřleté kariéry mezi profesionály navázal na etapové vítězství krajana Chepeho Gonzalese z roku 1996.

Díky čtyřiceti bodům za vítězství na vrchařské prémii na Col d'Izoard Botero navíc získal puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře. Posledním Kolumbijcem, který trikot pro "krále hor" na Tour získal, byl v roce 1987 Lucho Herrera. "Je to jako sen, jít ve stopách tak slavných krajanů, jako byl Herrera či Fabio Parra," prohlásil Botero. "Doufám, že dokážu trikot udržet až do Paříže," dodal.

Savoldelli dorazil do cíle po samostatné stíhací jízdě s odstupem dvě a půl minuty. V závěrečném kilometrovém stoupání do cíle vyrazil k úniku Marco Pantani a odpoutal se od skupinky, v níž dojel i vedoucí muž průběžného pořadí Armstrong. Američan si
celý závod hlídal největší soupeře a jeho odstup od druhého Jana Ullricha se nezměnil. Němec stále ztrácí 4:55 minuty. "Byl to velice tvrdý a dlouhý den. Možná až příliš dlouhý. V prvních stoupáních jsem se necítil moc dobře, ale na Col d'Izoard se to zlepšilo. Jsem hodně unavený," přiznal v cíli obhájce prvenství, který etapu absolvoval za necelých osm hodin. Někteří jezdci do cíle dorazili až po devíti hodinách strávených v sedle.
 
Čtrnáctá etapa byla konečnou pro Steffena Wesemanna. Němec ze stáje Telekom nezvládl závěrečný náročný sjezd z Col d'Izoard a přibližně dvacet kilometrů před cílem si při pádu zlomil klíční kost. Nedělní patnáctá etapa, označovaná za 'královskou', zavede peloton přes vrchol Galibier, ležící v nadmořské výšce 2654 metrů, do Courchevelu.


Výsledky - 14. etapa (249,5 km):
1. Botero (Kol.) 7:56:13 hod., 2. Savoldelli -2:30 min., 3. Pantani -2:46 (oba It.), 4. Escartin (Šp.), 5. Virenque, 6. Moreau (oba Fr.) všichni -2:49, 7. Armstrong (USA), 8. Heras (Šp.), 9. Ullrich (Něm.), 10. Beloki (Šp.) všichni -2:51.
Průběžné pořadí:
1. Armstrong 61:02:33, 2. Ullrich -4:55, 3. Beloki - 5:52, 4. Moreau -6:51, 5. Virenque -8:26, 6. Heras -8:33, 7. Beltran (Šp.) -9:33, 8. Botero -10:00, 9. Pantani -10:13, 10. Mancebo (Šp.) - 10:17.

Peloton projíždí kolem jezera při 14. etapě Tour de France z Draguignanu do Brianconu (249 km).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze