S Kulhavým i Kohákem na startu. Kolo pro život slaví osmnáct let

Jaroslav Kulhavý je tváří seriálu Kolo pro život. | foto: Miloš Lubas/Kolo pro život

11 2017
Za jedenáct dní odstartuje závodem Trans Brdy České spořitelny u Berounky v Dobřichovicích další ročník největší české cyklistické akce pro veřejnost - Kola pro život. Seriál letos slaví osmnáctý ročník.

„Vlastně to začalo nenápadně. Od roku 1993 jsme měli profesionální tým České spořitelny a měli jsme vymyslet něco pro širokou veřejnost. V listopadu 1999 jsem předkládal projekt a v dubnu 2000 už jsme začínali. Hned jsme měli jedenáct závodů,“ vzpomínal zakladatel seriálu Roman Čermák.

Ani Kolo pro život se na začátku nevyhnulo porodním bolestem.

Čísla

Nejvíc účastníků přijíždí na Kolo pro život ze Středočeského a Východočeského kraje a z Prahy. Loni tvořili muži 57 %, ženy 11 % a děti 32 % startujících.

„Jela se Berounská padesátka a já tam tehdy nebyl. Zadrnčel mi telefon, že na náměstí v Berouně dojíždí lidé do cíle ze dvou směrů. Pořadatel se pak musel zavřít do garáže, protože se mu tam lidé dobývali a chtěli zpátky startovné,“ usmál se při té vzpomínce Čermák. „Každý den jsme se učili. A teď je z toho podnik, který nemá ve světě obdoby.“

Podnik, který slaví osmnáct let. A v Praze na tiskové konferenci své „dospělácké“ narozeniny oslavil stylově - dortem s osmnácti svíčkami, které nesfoukl nikdy jiný než Jaroslav Kulhavý, tvář seriálu.

Olympijský vítěz se v patnácti letech zúčastnil už prvního ročníku. „Ten závod měl 150 kilometrů, ale já to měl rád. Jezdil jsem i Sudety a další maratony,“ vzpomínal. I letos bude Kulhavý na několika závodech startovat. Sám je také patronem dětské série Junior Trophy. „Líbí se mi, jak to přitahuje děti ke sportu,“ říká.

Pořadatelé tradičně na akci zvou i osobnosti, které se sportem nemají až tolik společného. „Třeba letos to bude Jakub Kohák, který bude závodit s dětmi, když bude mít čas,“ prozradil David Trávníček z pořádající skupiny Petr Čech Sport.

Kolo pro život 2017

Kdy a kde se bude letos závodit

22. 4. - Trans Brdy

29. 4. - Hustopeče AGROTEC Tour

13. 5. - Mladá Boleslav Tour

20. 5. - Jestřebí hory České spořitelny

17. 6. - Vrchlabí – Špindl Tour

1.7. - Bikemaraton Drásal

22. 7. - Praha Karlštejn Tour

29. 7. - Šumavský MTB maraton

12. 8. - Karlovarský AM bikemaraton

19. 8. - Manitou Železné hory

2. 9. - Plzeňská MTB 50

9. 9. - Znojmo Burčák Tour

23. 9. - Oderská Mlýnice

30. 9. – 1. 10. - Vysočina Arena Tour

„Konkurence tím hodně stoupla. Bude prý mít kolo Petra Sagana, a pokud ho nevyřadí pád jako Petra na závodě Kolem Flander, bude těžké s ním závodit,“ smál se Kulhavý.

Kohák na to hned reagoval: „Tak závodit, spíš mě budete nahánět. Už jsem se do toho obul, šlápl do pedálů. Bude složité mě dohnat, nebo spíš se mnou udržet aspoň vizuální kontakt.“

V prvním dospělém roce by organizátoři rádi rozhýbali a pobavili ještě více malých i dospělých bikerů. Už loni se na start jednoho z šestnácti závodů postavilo víc než 27 tisíc cyklistů, z toho osm tisíc dětí.

Letos chtějí organizátoři ještě víc.

Na patnácti závodech budou tradičně trasy rozděleny podle náročnosti do čtyř kategorií (A, B, C, D). Na kolo si tak jeden den mohou sednout profesionálové, amatéři, hobby cyklisté i děti.

„Novinkou v kalendáři je celovíkendová akce ve Vysočina Areně. Tuhle lokalitu jsme vybrali pro velký úspěch z minulých let, kdy jsme právě tam dosahovali rekordního počtu závodníků,“ říká za pořadatele Jiří Adam.

Poprvé v historii se také pojede Junior Trophy Marathon, kdy organizátoři pustí mladé cyklisty ve věku 10 - 16 let na určitých závodech na delší trať.

Na trasách všech patnácti závodů budou také nově ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky umístěny „Lesní občerstvovací stanice“, ve spolupráci s Plzeňským Prazdrojem „Birell segmenty“ - vybraná místa, která by si závodníci měli především užít.

Hlavní cenou tradiční Finálové hry je pak osobní automobil. Děti a mládež hrají o vkladní knížku s počátečním vkladem 30 tisíc. Připravena je i celá řada dalších soutěží. A prvenství v elitní kategorii? To obhajuje už tradičně Pavel Boudný. „Ale jestli chcete vědět, kolik jsem vyhrál závodů, tak to bych nespočítal. Nevím, jestli to je třicet, padesát, nebo šedesát,“ smál se.

Autor:


 

Nejčtenější

Litvínov dostal lekci od Liberce, po nájezdech slavily Kometa a Plzeň

Autor pátého gólu Ladislav Šmíd (vpravo) se raduje se spoluhráči z Liberce.

Nedělní program hokejové Tipsport extraligy nabídl pět zápasů 10. kola. Chomutov navázal na zisk...

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší...Hamšík, smutný rekordman: Češi, máte před sebou světlejší budoucnost

Slovák Marek Hamšík (vpravo) a Theodor Gebre Selassie si podávají ruce po...

Trnava (Od našeho zpravodaje) Těsně před výkopem stadion v Trnavě bouřil, když místní hlasatel připomněl, že fotbalistu Marka...

Porážka s Českem a konec. Slovenský kouč Kozák nečekaně rezignoval

Trenér slovenských fotbalistů Ján Kozák odpovídá reportérům před zápasem proti...

Nejen tři ztracené body a velká komplikace v boji o první místo ve skupině Ligy národů. Prohra 1:2...

Bývalý brankář Slovanu: Je absurdní, že vůbec podepisují nové hráče

Brankář Barry Brust se několikrát objevil i v kanadské brance.

Hokejový gólman Barry Brust odchytal v dresu Slovanu dvě sezony, naposledy se do Bratislavy vracel...

Další z rubriky

Chvíli opět cyklokros, pak dá Polnický závodění definitivně vale

Jiří Polnický se raduje z vítězství v jednom ze závodů, v nichž v posledních...

Už v sobotu se Jiří Polnický po nějakých pěti letech znovu postaví na start cyklokrosového závodu....

První etapu v Turecku vyhrál veterán Richeze, Gaviria se zranil

Fernando Gaviria slaví druhé vítězství na Tour.

Kolumbijský cyklista Fernando Gaviria si v závěru první etapy závodu Kolem Turecka po pádu asi 3,5...

Cyklokrosařský veterán Hekele: Nemá smysl pokračovat, v lednu skončím

Cyklokrosař Emil Hekele.

Pojď, Emile! Co chvíli se ozýval z různých koutů uničovské trati povzbuzující výkřik od fanoušků...Najdete na iDNES.cz