Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Kolesách se rozhodnou dostihové šampionáty, ve hře je i Váňa mladší

Momentka z dostihového mítinku v Kolesech | foto: Martin Veselý, MAFRA

5 2016
Na závodišti v Kolesách se v sobotu uzavře tuzemská dostihová sezona. Na programu je devět dostihů. Úvodní se běží v pravé poledne, hlavní v 15.10.

Ještě ve středu Josef Váňa mladší závodil v italském Miláně, kde oba svoje starty proměnil ve vítězství. Ale že by měl potom nárok na nějakou relaxaci? Ani v nejmenším.

Musel absolvovat štreku do Čech, kde se už v sobotu zúčastní tří dostihů při závěrečném mítinku sezony v Kolesách u Kladrub nad Labem. Po nich ho čeká znovu Itálie.

„My neodpočíváme,“ komentuje to mladý Váňa lakonicky. „Nestíhám vůbec nic, je to katastrofa. Snad v zimě bychom se mohli dostat s rodinou k moři,“ přeje si.

Koleské dostihy podle něho budou trochu vyhecovanější vzhledem k tomu, že vrcholí šampionáty rovinových i překážkových jezdců. Sám je zatím v tom druhém s jedenácti výhrami na bronzové příčce za Jaroslavem Myškou a Janem Kratochvílem, kteří jich mají oba dvanáct.

„Jedeme si to do Koles užít, přežít a pokusit se o co nejlepší výkony. A třeba se v šampionátu ještě posunout nahoru,“ plánuje Váňa mladší.

„Materiál“ na to mít bude. V hlavním dostihu dne, steeplechase cross country na 4 000 metrů, osedlá jednoho z top favoritů: osmiletého ryzáka valacha Step Dancera. Letos už spolu v Kolesách byli dvakrát třetí, a tak Váňa mladší pomýšlí ještě výš.

„Vyhrát by bylo hezké,“ říká. „Step Dancer má s Kolesy zkušenosti, kdykoli tam běžel, bylo to super. Potřebujete dobrého skokana, koně, který je technicky zdatný. A to on splňuje,“ podotýká žokej.

Za největší konkurenty považuje Jaroslava Myšku s valachem Bridgeurem a Jana Kratochvíla s klisnou Waikitou.

„Jarda je borec, který se s tím nepáře. Bude mít koně připraveného, aby to dopadlo. Waikita minule vyhrála v Pardubicích, které jsou přece jen jiné, ale může jít taky dobře,“ míní Váňa mladší.

O body do jezdeckého žebříčku bude usilovat i s hřebci Floridasem (6. dostih) a Waldo Pepperem (8. dostih).

„Floridas není špatný, ale letos se mu moc nedařilo. Teď si odpočal, takže by to nemuselo být zlé. A Waldo Pepper? Dvakrát ho jel Honza Kratochvíl a ani jednou to neklaplo. Tak jsme se dohodli, že si to teď zkusím já. Pak se uvidí, jestli má smysl, aby dál zůstával u nás ve stáji,“ konstatuje jezdec.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze