Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


König znovu dojel v horách v Top 10. Celkově drží v Trentinu třetí příčku

Leopold König | foto: Team Sky

23 2015
Fierozzo (Od našeho zpravodaje) - Také ve druhé horské etapě závodu Kolem Trentina vybojoval Leopold König umístění v elitní desítce. Do cíle ve Fierozzu se vydrápal na desátém místě a celkově je nadále třetí. Vedoucí pozici hájí před poslední etapou Richie Porte, lídr jeho týmu Sky.

„Náš plán dne byl, aby Richie zůstal v dresu lídra závodu a já celkově třetí,“ líčil za cílem König. „Prioritou je samozřejmě Richie. Já mu měl být případně po ruce, kdyby došlo k nějaké kritické situaci. A k té málem došlo.“

Po překonání prémie 1. kategorie na Passo Redebus se 20 kilometrů před cílem vpředu zformovalo kvarteto, v němž byli dva jezdci týmu AG2R Bardet a Dupont, Rosa z Astany a Torres z Colombie.

Za nimi v hlavní skupině favoritů najednou zůstali pouze dva cyklisté týmu Sky, právě Porte a König. „Zato Astana jela neuvěřitelně. Vypadali, jako kdyby dneska dostali licenci na dalších deset let a v jednu chvíli nás totálně přečíslili. Ne že bychom s Richiem panikařili, ale nebyli jsme v optimální situaci,“ popisoval český cyklista.

Mikel Landa z Astany byl před etapou celkově druhý, jen 22 vteřin za Portem. Mohl být hrozbou.

V následujícím dlouhém sjezdu do údolí však ke zbylému duu v barvách Sky dorazil také Konstantin Sivcov. „A zase odvedl velký kus práce.“

Zbýval závěrečný osmikilometrový a sedmiprocentní výšlap ve Fierozzu, po klikatící se silničce do cíle.

Čtyři uprchlíci měli na úpatí tohoto stoupání k dobru 45 vteřin. Bardet s Torresem, jedenáctý a dvanáctý v celkové klasifikaci, tak virtuálně ohrožovali i celkové třetí místo Königa. Ale to byly předčasné počty. Jejich náskok začal rychle klesat, až pominul docela.

„Pod posledním kopcem jsem cítil, že na mě jdou trošku křeče. Tak jsem rád, že nepřišly úplně,“ popisoval König. „Ve středeční etapě jsem měl na posledních 30 kilácích málo pití a možná mě to trošku poznamenalo. Po ní mě totiž na hotelu strašně bolela hlava, musel jsem si vzít i prášek proti bolesti, který normálně nepoužívám. Ale i tak jsem tam byl dneska zase vepředu. Spousta kluků, také od nás, měla naopak problémy. Nebylo to jednoduché.“

Čtyři kilometry před cílem nastoupil Domenico Pozzovivo z AG2R, za ním se vydal Cunego, atakoval také Zardini. „Jel jsem potom Richiemu tempo, aby nám o moc neodjeli. Ale oni asi vpředu ani moc nespolupracovali,“ usoudil König.

Cílem projel jako první osamocený Pozzovivo, jeden z favoritů nadcházejícího Gira, který však o den dříve nabral ztrátu půldruhé minuty.

Za Italem pak ve vteřinových odstupech finišovali další cyklisté, Porte jako třetí, König desátý se ztrátou 17 vteřin.

„Těch posledních osm kilometrů bylo nakonec tvrdších, než se zdálo na papíře,“ tvrdil Richie Porte.

„Dojel jsem s těmi, kteří mě v celkovém pořadí ohrožují. Jen Cataldo mi ujel o pár metrů,“ bilancoval Leopold König.

V pátek vyvrcholí závod Kolem Trentina závěrečnou etapu z Malé do Cles, dlouhou 161 kilometrů. Na její trase jsou sice dvě vrchařské prémie 2. kategorie Fondo a Passo Predaia, ta druhá je však už 66 kilometrů před cílem. Koncovka vede zvlněným terénem po okruhu, který cyklisté absolvují dvakrát, a žádné velké zemětřesení v celkové klasifikaci by způsobit nemusela.

„Měli bychom to uhájit,“ věří König v sílu své stáje Sky. „Jestli se nestane nic nepředvídaného, přejedeme ty velké kopce v relativní pohodě. A pak by na závěrečných okruzích měly pracovat spíše týmy, co tu mají rychlé sprintery, aby došlo ke spurtu větší skupiny.“

Porte nadále vede o 22 vteřin před Španělem Landou. Třetí König má před čtvrtým Cataldem k dobru 13 vteřin.

„Zajímá nás Richieho vítězství, ale zároveň tu chceme udržet v popředí také Lea,“ říká Dario Cioni, sportovní ředitel týmu Sky. „Na Giru však potom bude platit: vše pro Richieho.“

Kolem Trentina

Etapový závod nejvyšší kategorie European Tour

3. etapa Ala-Fierozzo, 179 km: 1. Pozzovivo (It./AG2R) 4:54:12, 2. Landa (Šp./Astana), 3. Porte (Aus./Sky), 4. Bardet (Fr./AG2R), 5. Cunego (It./Nippo Vini Fantini) všichni -5 vt., 6. Torres (Kol./Team Colombia) -13, 7. Cataldo (It./Astana), 8. Rosa (It./Astana) oba -15, 9. Meintjes (JAR/MTN Qhubeka), 10. König (ČR/Sky) oba -17, ...75. Hník (ČR/Cult Energy) -18:01.

Celkově: 1. Porte 9:44:45, 2. Landa -22, 3. König -58, 4. Cataldo -1:11, 5. Cunego -1:13, 6. Mendés (Port./Bora Argon) -1:15, 7. Pozzovivo -1:32, 8. Meintjes -1:33, 9. Bardet -1:34, 10. Zardini (It./Bardiani) -1:37, ...81. Hník -39:09.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze