Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Evans vyhrál cyklistické Trentino. Königův kolega Machado skončil šestý

Cadel Evans | foto: Reuters

25 2014
Cadel Evans je vítězem etapového závodu Kolem Trentina, přípravného klání před cyklistickým Giro d´Italia. V závěrečné královské etapě na Monte Bondone uhájil dres lídra a vyhrál celkově s převahou 50 vteřin před Italem Pozzovivem z týmu AG2R.

Sedmatřicetiletý Australan se tak hlasitě přihlásil mezi favority Gira, které bude letos vrcholem jeho sezony. Jaká to proměna oproti utrápenému Evansovi z března, kdy odstoupil ze závodu Tirreno-Adriatico, na němž v kopcích nestačil nejlepším.

Tehdy Cadel Evans prohlásil: "Má forma ani zdaleka není tam, kde jsem očekával, že bude."

Nyní je na tom úplně jinak. Poprvé od roku 2012 vyhrál etapový závod.

Jeho tým BMC prošel celým Trentinem famózně. Červenočerné komando ovládlo už úvodní týmovou časovku a drželo trikot lídra po celý závod. Evans sám vyhrál třetí etapu s obtížnou "zdí" na jejím konci. Do závěrečného dne si nesl náskok 45 vteřin. Favoritům sice v koncovce na Monte Bondone odskočil Mikel Landa z týmu Astana, ale Evans si s přehledem hlídal největší protivníky.

"Jsem nadmíru spokojen s tím, jak se teď cítím," tvrdí. "Když lidé říkají, že jsem zase o rok starší, dodává mi to motivaci. Věk je jen číslo, ne? Stále cyklistiku miluji a je pro mě stejnou vášní, jako když mi bylo pětadvacet. Navíc mám teď zkušenosti, které mi pomáhají. Přibývajícím létům se nikdo bránit nedokážeme. Ale já o nich prostě nepřemýšlím."

Vedení stáje BMC jej letos přesvědčilo, aby se soustředil na Giro a nikoliv na Tour, kde bude lídrem týmu Tejay van Garderen. Mistr světa z roku 2009 a vítěz Tour 2011 však už nelituje, že letos francouzský závod nepojede. "Deset let se můj život točil kolem Tour. Možná budu smutný, až ji v červenci budu sledovat jen v televizi, ale teď jsem šťastný a chci ze sebe na Giru vymáčknout vše. Abyste dosáhli na vítězství na Tour, potřebujete pomoc všech, včetně týmu i sponzorů. Když ji nemáte, je ztrátou času o vítězství usilovat. Tým se rozhodl, že nemám jet Tour a mám se soustředit na Giro, a já to akceptuji."

Na šestém místě skončil v celkovém pořadí Kolem Trentina portugalský cyklista Tiago Machado, na tomto závodě lídr druhodivizní stáje NetApp. V závěrečné etapě neudržel vynikající třetí příčku, která mu před ní patřila.

Jeho český týmový kolega Leopold König se zatím v obtížných horských etapách jen rozjížděl po dvouměsíční léčbě zraněného kolena a snažil se být k ruce kolegům. "Připadal jsem si jak v TGV," oslavoval druhé místo v zahajovací týmové časovce. V horách pak přijížděl do cíle se ztrátou a celkově obsadil 37. příčku.

Kolem Trentina, etapový závod European Tour

4. etapa Val Daone-Monte Bondone (175 km): 1. Landa (Šp./Astana), 2. Meintjes (JAR/MTN Quebeka) -10 vt., 3. Pellizotti (It./Androni) -35, 4. Niemiec (Pol./Lampre), 5. Evans (Aus./BMC), 6. Duarte (Kol./Team Colombia) všichni -41, 7. Pozzovivo (It./AG2R), 8. Scarponi (It./Astana) oba -46, 9. Machado (Port./NetApp), 10. Aru (It./Astana) oba -49, ...30. König -6:54, 101. Černý (oba ČR) -28:05.

Konečné pořadí: 1. Evans 14:14:03, 2. Pozzovivo -50 vt., 3. Niemiec -1:01, 4. Duarte -1:01, 5. Meintjes -1:06, 6. Machado -1:07, 7. Aru -1:09, 8. Scarponi -1:11, 9. Pellizotti -1:26, 10. Landa -1:32, ...37. König -14:02, 95. Černý -56:54.

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze