Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Den rozhodnutí ve Švýcarsku. Mistr světa Costa se obává Kreuzigera

Cyklista Roman Kreuziger | foto: Profimedia.cz

22 2014
Nádhernou sobotu prožil tým Tinkoff-Saxo na evropských cyklistických kolbištích. Ve Španělsku ovládli Nicolas Roche a Mick Rogers královskou etapu Route du Sud, která proťala Tourmalet a Aspin a ve které porazili i Alejandra Valverdeho. A ve Švýcarsku vybojoval Roman Kreuziger 2. místo v alpské etapě závodu Kolem Švýcarska do Verbieru.

"Gratulace Nicovi k vítězství na Route du Sud a Romanovi za excelentní vystoupení ve Švýcarsku," hned psal jejich kapitán Alberto Contador na Twitter.

Contador, Kreuziger, Roche, Rogers. Za pouhé dva týdny to bude na Tour de France útočná síla týmu Tinkoff-Saxo. Jeho majitel Oleg Tinkov a manažer Bjarne Riis se už při závodě Dauphiné nechali vyfotografovat s plyšovým lvem, tradiční trofejí pro lídra Tour. "Doufám, že dalšího dostaneme v Paříži," připsal ke snímku Tinkov.

Ale zatím se stále závodí jinde.

Tinkov sám vyjel na kole do Verbieru, kde vrcholila sobotní etapa Kolem Švýcarska. „Tepovka 165, na konci 176. Stále jsem naživu," sděloval. Načež sledoval povedené představení svého týmu.

"Zvýšil jsem tempo v čele skupiny favoritů poté, co tu Oliver Zaugg odvedl skvělou práci," líčil Roman Kreuziger. "Pak jsme trochu zpomalili a Cháves zaútočil. Získal přece o málo velký náskok přede mnou a Mollemou, abychom ho dostihli. Ale pro mě to byl velmi pozitivní den."

Kreuzigera za něj chválil v přenosu České televize také bývalý profesionál Tomáš Konečný: "Roman ukázal, že je na tom výborně, když dokázal dalším soupeřům ve stoupání odskočit. Tohle mu psychicky strašně pomůže."

V celkovém pořadí se po mírném zklamání z páteční časovky český cyklista opět odrazil vzhůru, ze 13. na 7. místo.

"Chtěl jsem tu etapu vyhrát, ale před prudkými pasážemi na Verbieru bylo složité roztrhat skupinu. Jsem však rád za čas, který jsem najel na většinu mých rivalů," tvrdil.

Od pódia jej nyní dělí 45 vteřin, od vedoucího Martina 1:50 minuty. "Sobotní etapa byla dlouhá a tvrdá a někteří z našich rivalů mohou být v neděli unaveni," podotkl Fabrizio Guidi, sportovní ředitel Tinkoff-Saxo. "Stoupání do Saas Fee je těžké, ale Roman je ve formě. Chceme dostat naše protivníky pod tlak."

Velkou únavu přiznává i muž v duhovém trikotu mistra světa Rui Costa. V sobotu měl potíže, aby se udržel ve skupině za Kreuzigerem a Mollemou. "Uf... to bolelo," ulevil si Portugalec. "Hodně jsem trpěl. Nevím, jestli kvůli tomu vedru (ve Verbieru bylo plus 17), nebo kvůli předchozímu úsilí v časovce. Ale pravdou je, že mě stálo spoustu sil, abych se udržel ve skupině s Tony Martinem. Ještě že mi pomohl Vals Ferri. Rozhodně to nebyl můj den, měl jsem příliš vysokou tepovou frekvenci."

Costa je prozatím celkově třetí. Soudí, že Tony Martin uhájí i v Saas Fee svůj žlutý dres, ale zároveň se obává o svoji pozici na pódiu, na kterou by podle něj mohli zaútočit Kreuziger a Mollema: "Vypadají ve vysokých horách velice silně. Jen se podívejte, jak v snadno v sobotu na nás najeli 14 vteřin. V poslední etapě se mohou na pódium probít."

Nejvyšší pozici ve výsledkové listině nadále hájí (mohli bychom říci stylem start-cíl)  časovkářský mistr světa Tony Martin. "Byla to tvrdá, rychlá etapa," říkal Němec v sobotu. "Závěrečné stoupání do Verbieru mě nepřekvapilo, už jsem ho absolvoval v roce 2009 při Tour. Věděl jsem, že je prudké, ale že ho mohu zvládnout dobře. Hlídal jsem si největší soupeře - a myslím, že jsem to zvládl dobře. Ovšem to stále ještě není konec."

Tím si může být jist. Nedělní poslední a zároveň rozhodující alpská etapa nabízí ve svém itineráři ještě více obtížných stoupání než ta sobotní. Může dojít k podobně divoké honičce jako před týdnem při poslední etapě Critérium Dauphiné.

Jen si připomeňme, co na peloton na 156 kilometrech mezi Martigny a Saas Fee čeká:

Vrchařská prémie 1. kategorie ve Veysonnaz ve 1239 metrech.

Vrchařská prémie 2. kategorie v St. Martin ve 1424 metrech.

Vrchařská prémie 1. kategorie v Eischollu ve 1236 metrech, 40 kilometrů před cílem.

A závěrečné téměř 20kilometrové stoupání na vrchařskou prémii nejvyšší kategorie do Saas Fee, lyžařskému středisku v 1807 metrech.

"Útoky přijdou," ví Martin. Bude natolik silný, aby jim odolal? A kam až vyšplhá na pouti do Saas Fee v celkové klasifikaci Roman Kreuziger?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze