Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklistická sezona končí. V nedělí se jede klasika padajícího listí

Dočká se letos Alejandro Valverde vítězství po dvou druhých místech? | foto: Reuters

3 2015
Kolem Lombardie je pátý Monument sezony a zároveň poslední závod nejvyšší kategorie World Tour. Kdy jindy by si měli cyklisté a jejich týmy polepšit v celoročním žebříčku UCI? Souboj to bude hlavně v týmové kategorii, v té individuální už je rozhodnuto. Alejandro Valverde totiž vede o 141 bodů a za vítězství se bere jen 100.

Často se říká, že Lombardie doplácí na pozdní datum. Ostatní čtyři Monumenty, tedy Milán-San Remo, Kolem Flander, Paříž-Roubaix a Lutych-Bastogne-Lutych, se přece jenom odehrávají na jaře. Fanoušci jsou po zimě nedočkaví, cyklisté napumpovaní energií. To v říjnu je to přesný opak.

I tak mívá Lombardie spoustu předností, třeba nového mistra světa. Často bývá italský podnik tím úplně prvním, kde se nový majitel duhového trikotu objeví. I když letos to nejspíš nevyjde, Peter Sagan dá přednost Abú Zabí.

Dalším plusovým faktorem je počasí, ne nadarmo se Lombardii přezdívá závod padajícího listí. Pokud zrovna neprší, jde o možná nejhezčí obrázky z celého ročníku. Krom toho jde o asi poslední možnost vidět ty nejlepší cyklisty světa pohromadě. Samozřejmě bez těch, kteří už ukončili sezonu.

A to nejdůležitější, čím se podzimní klasika odlišuje, jsou její proměny v čase. „Opravdu nikdy nevíte, kde se pojede. Jestli začne v Miláně a skončí v Comu, nebo začne v Comu a skončí ve Varese. To třeba u Paříž-Roubaix neexistuje,“ přibližuje koncepci ředitel cyklistické divize RCS, která Lombardii pořádá, Mauro Vegni.

Těch změn je však víc. Vždyť do roku 2011 to bylo Giro di Lombardia, teď je to Il Lombardia. Jediné, co zůstává neměnné, je slavný kopec Madonna di Ghisalo.

Není nejstrmější ani nejdelší, ale poprvé na něj závodníci vyjeli už v roce 1920. Na vrcholu nabízí dech beroucí výhled na jezero Como. Hned vedle stojí kaplička se sochami Gina Bartaliho a Fausta Coppiho, která jenom přidává na kouzlu tohoto stoupání.

Cyklisty letos čeká obtížnější trasa, než v předchozích letech, vždyť výšlap Muro di Sormano se pyšní až 27procentním maximem! Poslední téměř tříkilometrový kopec je pouhých 5 kilometrů před cílem.

A to je tady ještě faktor počasí.

Jen si vzpomeňte na rok 2011, kdy kvůli prudkému dešti byly živé obrázky pouze z cílové rovinky. A i letos je předpověď zajímavá. Až 100procentní šance na déšť v průběhu závodu a 75procentní v cíli, do toho teplota maximálně 11 stupňů Celsia. No netěšili byste se?

RUCE NAHOŘE. Daniel Martin se raduje z vítězství v jednorázovém závodě Kolem...
OBHÁJCE. Jednorázový cyklistický závod Kolem Lombardie vyhrál stejně jako vloni

OBHÁJCI: Dan Martin se radoval loni, Joaquím Rodríguez zase dva roky zpátky.

A kdo jsou hlavní favorité? Valverde, jistě. Kdo taky jiný, že?

Španěl prožívá další úchvatnou sezónu, zase je od jara do podzimu neuvěřitelně konkurenceschopný. Loni díky tomu vyhrál žebříček UCI a letos se mu to povedlo znovu. I kdyby v neděli nedojel, titul obhájí.

A vedení týmu má o pozici lídra jasno. „Pojedeme na Alejandra, k ruce mu budou hlavně Giovanni Visconti a Andrey Amador. Chceme udržet i první místo v soutěži týmů,“ připomněl sportovní ředitel Movistaru, Eusebio Unzué. Jeho tým vede týmovou soutěž před nedělním závodem o 33 bodů před ruskou Kaťušou.

Té by měl zase největší přísun bodů přinést Joaquím Rodríguez, vítěz z let 2012 a 2013. Nutno říct, že Valverde ukázal na mistrovství světa lepší formu, když dojel pátý, zatímco Purito Rodríguez do cíle nedorazil.

O první místo v Comu bude určitě bojovat i loňský vítěz Dan Martin, který se vrací po zranění z Vuelty, nebo v posledních týdnech skvěle jezdící Vincenzo Nibali. V týmu BMC zase pojedou na Philippa Gilberta, který v Lombardii bude usilovat o svůj třetí triumf.

Na co nejlepší výsledek pomýšlí i v australské Orice. Sestava nabitá bratry Adamem a Simonem Yatesovými, Michaelem Albasinim nebo třeba Simonem Gerransem je možná nejsilnější ze všech. „Na bratry Yatesovy je vyvíjen ohromný tlak, vždyť jsou tak mladí. Proto máme v týmu i dva zkušené borce, kteří je mohou v nejhorším případě nahradit,“ přiblížil taktiku sportovní ředitel stáje Neil Stephens.

Z Čechů by se měl na startu objevit Jan Bárta, hovoří se také o Romanu Kreuzigerovi, Petru Vakočovi nebo Janu Hirtovi. Leopold König zase ve čtvrtek odjel klasiku Milán-Turín. Možná se do nominace dostane i on. Ani české barvy by tak v neděli nemusely být bez šancí.Najdete na iDNES.czmobilní verze