Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Valverde ovládl druhou etapu Kolem Katalánska, uprchlíci neměli šanci

Alejandro Valverde | foto: Reuters

24 2015
Alejandro Valverde ze stáje Movistar vyhrál druhou etapu závodu Kolem Katalánska, zařazeného do seriálu World Tour, vrcholící hromadným dojezdem v Olotu. Celkové vedení uhájil Maciej Paterski z týmu CCC, za který startují rovněž čeští cyklisté Hirt a Černý.

Čtyři uprchlíci šlapali před pelotonem, včetně exotického Tsgabu Grmaye z Etiopie v dresu Lampre, tentokrát však peloton nepřipustil nečekaný scénář z předchozího dne a 20 kilometrů před cílem je všechny sjel.

Promrzlá etapa, během níž jezdce vytrvale zkrápěl déšť, poté vrcholila 10 kilometrů před cílem vrchařskou prémií 3. kategorie, kterou projeli v čele Herrada a Valverde z Movistaru. A stejné stáji patřil i pak dojezd, za Valverdem byl druhý týmový kolega Rojas, třetí pak Elmiger z IAM.

Češi Vakoč a König dojeli v hlavním poli, Hirt s Černým nabrali patnáctiminutovou ztrátu. Vítěz etapy si v závodě polepšil na 4. místo, když celkovému pořadí nadále suverénně vévodí pondělní uprchlíci.

Právě průběh pondělní etapy vyvolává nadále mnohé diskuse. S převahou 2:40 minuty ji dokázala ovládnout tříčlenná skupina, ve které šlapal také skvělý vrchař Pierre Roland z Europcaru.

Jak se totiž později ukázalo, peloton byl v 1. etapě zprvu mylně informován o náskoku skupinky. „Organizátoři oznámili, že uprchlíci mají k dobru šest minut ve chvíli, kdy jich ve skutečnosti měli třináct,“ uvedl Alain Gallopin, sportovní ředitel stáje Trek. „A v etapě, jako byla ta pondělní, s řadou kopců a sjezdů, pak bylo složité likvidovat takovou ztrátu.“

Většina silných týmů se navíc do práce na špici pelotonu nezapojila. „Nepotáhneme 150 kilometrů na čele pelotonu sami,“ prohlásil Dave McPartland, sportovní ředitel Oriky, která měla zájem na sjetí uprchlíků kvůli hromadnému spurtu. „Když jsme viděli, že nám nikdo nepomůže, stáhli jsme se s popředí. Do cíle chybělo 70 kilometrů, uprchlíci měli k dobru 12 minut a velké týmy jen hleděly jeden na druhý.“

Ve skutečnosti v koncovce etapy na čele pracovaly pouze dvě stáje: Sky a Etixx. „Kromě nás a Sky v podstatě nikdo nechtěl jet - i přesto, že tu jsou všechny týmy v tak silných sestavách,“ podotkl Petr Vakoč z Etixxu ve svém blogu.

Přestože v závěru první etapy peloton srazil ztrátu na přece jen přijatelnější odstup, dokonce i Alberto Contador prohlašuje: „Není to ideální situace. Ta ztráta není z pohledu celkové klasifikace příliš vtipná.“

Především Rollandových kvalit se favorité obávají. „Jde o prvotřídního jezdce,“ vyzdvihuje Contador.

Vakoč souhlasí: „Víme, že teď bude velmi obtížné Rollanda dojet. Rádi bychom bojovali o slušný výsledek Rigoberta Urana, který má šanci na celkové vítězství. To ale asi půjde jen ve 4. etapě s horským dojezdem.“

Zatím to ovšem není Rolland, ale Maciej Paterski z druhodivizní stáje CCC, kdo i po druhé etapě obléká dres lídra závodu a tvrdí: „Máme více možností. Můžeme bojovat o celkové prvenství, nebo i o dres nejlepšího vrchaře, který mi nyní také patří. Uvidíme, jak se závod bude vyvíjet.“

Cyklistický závod Kolem Katalánska

2. etapa (191,8 km): 1. Valverde 5:02:49, 2. Rojas (oba Šp./Movistar), 3. Elmiger (Švýc./IAM Cycling), 4. Hivert (Fr./Bretagne), 5. Kelderman (Niz./LottoNL), 6. Simon (Fr./Cofidis), ...54. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step), 56. König (ČR/Sky) všichni stejný čas, 181. Hirt, 182. Černý (oba ČR/CCC Polkowice) -15:12.

Průběžné pořadí: 1. Paterski (Pol./CCC Polkowice) 9:36:20, 2. Rolland (Fr./Europcar) -4, 3. De Clercq (Belg./Lotto) -8, 4. Valverde -2:40, 5. Rojas -2:44, 6. Elmiger -2:46, ...25. Vakoč, 78. König oba -2:50, 130. Hirt -18:02, 180. Černý -33:35.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze