Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štybar spurtoval ve Flandrech devátý, po úniku slavil Nor Kristoff

Alexander Kristoff vítězí v závodu Kolem Flander. | foto: Reuters

5 2015
Druhý byl před dvěma týdny v San Remu, v týdnu vyhrál etapový závod Tři dny De Panne a ve druhém monumentu cyklistické sezony znovu stoupal ze všech nejvýš. Nor Alexander Kristoff projel s rukama nad hlavou cílem klasiky Kolem Flander a oslavil deváté vítězství sezony. Zdeněk Štybar bojoval do samého závěru poblíž čela závodu a v cíli byl devátý.

Řadili ho do desítky favoritů, ale český šampion na startu uklidňoval: „Spal jsem dobře. Nejsem nervózní. Jsem připravený. Před cyklokrosovými šampionáty jsem míval zrovna takové pocity.“

Čekalo ho pak 264 kilometrů mezi Brugami a Oudenarde a na nich 19 hellingenů, krátkých, ale o to výživnějších stoupání, co testovala připravenost mužů z pelotonu. „Jsem v nejlepší formě, v jaké jsem mohl být,“ odhadoval Štybar před svou třetí účastí v De Ronde, belgickém svátku cyklistiky.

Vystrkoval hlavu z pelotonu, zkušenosti mu radily, kdy se držet vepředu, vedle největších es a hrozeb. Druhý ze tří výjezdů na Kwaremont, jeden z vrcholů, co měly rozhodovat, ještě peloton nezničil, jen protřídil. Ani na následujícím Paterbergu, ani na dalších třech kopcích nikdo neplýtval silami.

Teprve následná rovina narýsovala další dění ve Flandrech. Z vedoucí skupiny vystřeli Nizozemec Terpstra, Štybarův kolega z Etixxu, a s ním 27letý norský viking v barvách ruské Kaťuše, šampion loňského San Rema.

Alexander Kristoff a Niki Terpstra ve finiši závodu Kolem Flander.

Alexander Kristoff a Niki Terpstra ve finiši závodu Kolem Flander.

Alexander Kristoff se na stupních vítězů raduje z vítězství v závodu kolem...

Alexander Kristoff se na stupních vítězů raduje z vítězství v závodu kolem Flander.

Zbývalo 27 kilometrů a dvě velká jména byla hrozbou všech. Týmy Lampre a Sky největšího favorita Brita Thomase se pustily do zběsilé stíhačky, ale zatímco spolupráce dvou osamocených lídrů fungovala předpisově, koalice za jejich zády nefungovala. Rázem měli Kristoff a Terpstra náskok 16 sekund, pak 23, následně 27, jejich výhoda se ustálila na půlminutě.

Sagan, Pozzato, Thomas, Greipel, ti všichni se marně hrbili nad řídítky a pádili za uprchlíky.

Při třetím výjezdu na Kwaremont se Štybar zavěsil za atakujícího Thomase, přiblížili se čelu na 15 sekund, ale jakmile se k nim dotáhl Sagan a s ním pak i celý peloton, ze snahy zlikvidovat dva odvážlivce sešlo. Stíhači koukali jeden po druhém a náskok dvou lídrů zase šplhal. Do komfortní zóny, kterou představovalo 30 sekund.

A 15 kilometrů zbývalo k cíli.

Štybar chytal nástupy, byl silný, odhodlaný. „Dokázal jsem letos hodně, ale chci víc. Chci třešinku na dortu,“ snil před závodem.

Poslední kostkový výjezd na Paterberg, v něm první Kristoff, za ním Terpstra. Opodál útočil Belgičan Van Avermaet, slovenský šampion Sagan v jeho stínu. A Štybar na ty dva nestačil.

Alexander Kristoff vítězí v závodu Kolem Flander.
Alexander Kristoff vítězí v závodu Kolem Flander.
Alexander Kristoff vítězí v závodu Kolem Flander.

Gesta Alexandera Kristoffa po vítězství v závodu Kolem Flander.

Pod sjezdem z posledního z hellingenů mělo vedoucí duo 18 sekund k dobru a přes všechnu Saganovu snahu odstup rostl. To třetí skupina se Štybarem se už k nim  nepřiblížila, jen si nastupovali a pak zase brzdili.

A vepředu už se řešila otázka: Bude vítězem Kristoff? Nebo snad Terpstra, který ukončí sérii druhých míst Etixxu? Pro případ spurtu byl jasným favoritem Nor, ale po 264 kilometrech... Kdo ví.

Nizozemec neměl v posledních kilometrech snahu pomoct kolegovi s tempem a Nor dřel sám k cíli. „Niki ke konci nechtěl moc pracovat,“ komentoval pak šampion Terpstrovu pasivitu. „Ale chápu to.“

Pět kilometrů, pak tři, červený praporek značící poslední kilometr a Nor měl stále svého soka v zádech. Otáčel se, bál se, ale když rozjel Terpstra svůj spurt, Nor odpověděl ještě energičtějším a v cíli mohl zaslouženě zvedat ruce. „Jsem šťastný, mé vítězství viděla celá rodina,“ radoval se Kristoff s rozverným synkem v náručí. „Mám úžasnou sezonu. A jestli bude vítězství i v Roubaix? To nečekám, ale samozřejmě se o ně pokusím.“

VÝSLEDKY

Cyklistický jednorázový závod Kolem Flander (WorldTour) - 264 km: 1. Kristoff (Nor./Kaťuša) 6:26:38, 2. Terpstra (Niz./Etixx-Quick Step) stejný čas, 3. Van Avermaet (Belg./BMC) -7, 4. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo) -17, 5. Benoot (Belg./Lotto Soudal), 6. Boom (Niz./Astana) oba -35, ...9. Štybar (ČR/Etixx-Quick Step) -48, Paďour (ČR/Androni Giocattoli) nedokončil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze