Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dominátor Sagan má svůj první monument. Štybar dojel ve Flandrech osmý

KRÁL FLANDER. Peter Sagan se dočkal. Vítězil na Tour, stal se mistrem světa, ale výhra v klasickém Monumentu mu chyběla. Až letos na Flandrech se jí dočkal. | foto: Profimedia.cz

3 2016
Peter Sagan se dočkal! Už byl mistrem světa, opakovaně majitelem zeleného dresu na Tour, vítězem worldtourových klasik. Ale teprve nyní ovládl i závod, řadící se mezi pět klasických monumentů. V duhovém trikotu přijel osamoceně do cíle 100. ročníku legendární klasiky Kolem Flander.

Šlo o ohromující ukázku Saganovy síly.

Při posledním stoupání na Paterberg se 15 kilometrů před cílem lídr stáje Tinkoff osamostatnil na čele závodu, načež začala jeho dlouhá „časovka“ do cíle v Oudenaarde. Slovákův náskok kolísal, v jednu chvíli činil jen 12 sekund, ale na posledních pěti kilometrech opět narůstal, až na půl minuty.

Bylo rozhodnuto.

Peter Sagan se stal pátým cyklistou v historii, který v dresu mistra světa ve Flandrech triumfoval. Už sto metrů před cílem vítězně rozpřáhl ruce. Jeho 77. profesionální vítězství bylo možná úplně nejsladší.

Fotogalerie

„Byl to super tvrdý závod, neustále úplně naplno. Po stech kilometrech jsem měl problémy, musel jsem měnit obě kola, ale tým mě dovezl zpět do dobré pozice. Nechtěl jsem spoléhat na spurt, proto jsem se vydal dopředu sám,“ líčil vítěz a vzápětí dodal: „Rád bych toto vítězství věnoval dvěma závodníkům, kteří minulý týden při závodech zemřeli.“

Fabian Cancellara se při své rozlučce s Flandrami nedočkal rekordního čtvrtého titulu.

„Zajímá mě jen vítězství,“ tvrdil 35letý lídr Treku před startem, jenže slovenský sok byl nad jeho síly, Švýcar jej společně s Belgičanem Vanmarckem z týmu Lotto NLJumbo marně stíhal. Cílem projel Cancellara před nespurtujícím a vyčerpaným Vanmarckem na druhém místě.

Tým Etixx-Quick Step opět na stupně vítězů nedosáhl, přestože měl znovu ve čtrnáctičlenné skupině pronásledovatelů početní převahu, jeli zde Štybar, Boonen, Terpstra i Vandenbergh.

Zdeněk Štybar tak mohl spurtovat pouze o umístění od čtvrté příčky dál. Osmým místem v cíli si o jednu příčku vylepšil své životní maximum ve Flandrech. Zároveň se stal i nejlepším mužem z komanda Etixxu.

„Dali jsme do toho vše. Každý mohl vidět, jak moc jsme chtěli vyhrát,“ říkal Štybar. „Ale nanštěstí nám chybělo cosi extra, co bylo zapotřebí k vítězství. Když Sagan a Kwiatkowski (32 km před cílem) zaútočili, bylo vidět, že ani Cancellara nedokáže zacelit tu díru. To ukazuje, jak silní ti vepředu byli.“

03.dubna 2016 v 16:44, příspěvek archivován: 03.dubna 2016 v 18:07

CHAPEAU!!! Te la merecias Peter!You deserve it Peter! #Flanders pic.twitter.com/YKFgm6Fu0a

Pády likvidovaly favority

Byl to opět jednou závod, v němž pády eliminovaly některé z favoritů.

Už 135 kilometrů před cílem skončil pro Arnauda Demára, francouzského lídra týmu FdJ a šampiona prvního letošního monumentu Milán - San Remo. Navzdory mnoha tržným ranám po hromadném karambolu ještě nasedl a pokračoval, ale záhy musel vzdát.

Nedlouho poté, krátce před stoupáním na Wolvenberg, došlo k pádu, jenž byl patrně způsoben odhozeným bidonem a způsobil odstoupení Tiesje Benoota, velké mladé naděje týmu Lotto Soudal. Spolu s ním putoval do nemocnice i Marcus Burghardt z BMC.

Tým BMC zažíval černý den na Flandrech. Na metě 103 kilometrů před cílem si jeden z jeho jezdců škrtl o kolo cyklisty týmu Astana a vzápětí se na zem odporoučelo pět mužů BMC. Mezi dvěma, kteří zůstali sedět bezmocně na asfaltu, byl i jeden z největších favoritů Greg van Avarmaet.

03.dubna 2016 v 14:45, příspěvek archivován: 03.dubna 2016 v 18:11

According sister @GregVanAvermaet @BMCProTeam he has broken collarbone #RVV No @Paris_Roubaix and @Amstelgoldrace https://t.co/h3a36Bc7HP

„Flandry jsou vrcholem mé sezony, ze všech klasik mi sedí nejvíc. Přípravě na ně jsem obětoval vše,“ tvrdil van Avarmaet před závodem. Jenže teď jen vztekle mrštil přilbou o zem, pak se rozplakal. Zlomená klíční kost jej připravila nejen o Flandry.

Ani tentokrát to nebyl závod prostý kolizí s doprovodnými vozy. Mechanika, zasahujícího u pádu, srazil na zem jeden z rozjíždějících se týmových automobilů.

Znovu útočili dva mistři světa

Do šestičlenné skupiny uprchlíků, jedoucí od druhé hodiny závodu před pelotonem, se postupně dotáhli Greipel z Lotta Soudal a při druhém průjezdu Kwaremontem za nimi vyrazil též Vandenbergh z Etixxu.

Ve skupince pronásledovatelů jeli na Taaienbergu, 37 kilometrů před cílem, Trentin i Vanmarcke, v dalším sledu pospíchala po trati parta s Cancellarou, Saganem i Štybarem. Postupně se však tyto skupiny sjely do zhruba třicetičlenného pole. Útok střídal útok, závod byl v tuto chvíli takticky hodně nečitelný - a tři těžké hellingeny stále čekaly.

Dvaatřicet kilometrů před cílem se opakoval příběh z klasiky E3 Harelbeke: zaútočili dva poslední mistři světa Sagan a Kwiatkowski. Dojel si je Vanmarcke, ve třech si vypracovali náskok před Cancellarou a spol. a dostihli pětici uprchlíků, šlapajících před pelotonem.

STÍHACÍ DUO. Fabian Cancellara se Sepem Vanmarckem na závodě Kolem Flander...

STÍHACÍ DUO. Fabian Cancellara se Sepem Vanmarckem na závodě Kolem Flander marně stíhali Petera Sagana.

Na čele nyní bylo osm mužů s převahou 40 vteřin. Za nimi se o tempo staraly Astana, Trek i Kaťuša a staraly se úspěšně - při posledním průjezdem Oude Kwaremontem (19 km do cíle) se Cancellara přihnal do popředí.

Pole se zde přeskupilo. Vpředu najednou šlapali Sagan a Vanmarcke, za nimi se hnal Cancellara, potom jeli ve čtyřech Terpstra, Vandenbergh, Erviti a Claeys a v další skupince Štybar, Kwiatkowski, Thomas a Boom.

Na Paterbergu, posledním hellingenu, nastoupil Sagan, zatímco vyčerpaný Vanmarcke jakoby se zastavil. Na vrcholu měl Slovák 15 vteřin k dobru na Cancellaru a Vanmarcka. S odstupem 40 vteřin bylo třináct dalších jezdců včetně Štybara.

Zbývalo 14 kilometrů.

A na jejich konci velká slovenská radost.

Toto byl triumf, ke kterému nenáleží žádné kdyby. Peter Sagan převyšoval všechny své protivníky.

Kolem Flander (WorldTour) - 255 km

1. Sagan (SR/Tinkoff) 6:10:42, 2. Cancellara (Švýc./Trek) -25, 3. Vanmarcke (Belg./LottoNL) -27, 4. Kristoff (Nor./Kaťuša), 5. Rowe (Brit./Sky), 6. Van Baarle (Niz./Cannondale), ...8. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) všichni -48, 85. Bárta (BORA-Argon 18) -7:19, 103. Černý (ČR/CCC) -12:48.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze