Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Spartakus“ Cancellara uhájil ve Flandrech trůn. Dlouho se držel i Štybar

Fabian Cancellara projiždí vítězně cílem Kolem Flander. | foto: AP

6 2014
Cyklistický "Spartakus" opět v pravou chvíli udeřil. Fabian Cancellara vyhrál spurt čtyř uprchlíků v koncovce závodu Kolem Flander a potřetí za pět let ovládl tento klasický "monument". Zdeněk Štybar se dlouho držel mezi uchazeči titulu, nakonec obsadil 18. místo.

Brzy přišel o své pomocníky, bojoval proti přesilovce stáje Omega, ale nastoupil v pravý čas a patřil do čtyřčlenné skupiny, která se utkala o prvenství. Třiatřicetiletý Fabian Cancellara znovu potvrdil, že momentálně není na světě lepšího cyklisty pro kostkové klasiky. Ve Flandrech dosáhl na svůj titul číslo tři a po svém vítězném debutu v roce 2010 obhájil loňské prvenství.

"Obhájit je ještě lepší než vyhrát poprvé," jásal Švýcar. "Bylo to dnes moc tvrdé. Ale teď je mi fantasticky."

Zdeněk Štybar patřil ve finální části závodu do silné 13členné skupiny, která však byla postupně dostižena dalšími cyklisty. Ještě na Paterbergu, posledním z kopců-hellingenů, byl český cyklista 14 kilometrů před cílem ve skupince, pronásledující kvarteto uprchlíků. Pak už nezachytil nástupy dalších cyklistů. Přesto výrazně vylepšil své umístění z loňské premiéry ve Flandrech, kdy dojel ve čtvrté desítce.

Jedna z nejslavnějších klasik opět splnila, co se od ní očekávalo. Přestože se nevyplnila předpověď, slibující déšť, nabídl závod totální, dramatickou cyklistiku, s množstvím úniků, kolizí i pádů.

Domácí Johan Vansummeren se zapletl do nejvážnější kolize, když se srazil se starší ženou, stojící na ostrůvku uprostřed silnice. Seniorka skončila v nemocnici v kritickém stavu, cyklista se zraněním hlavy.

Do nemocnice putoval i Ukrajinec Jaroslav Popovyč, jeden z Cancellarových pomocníků v týmu Trek. A třikrát ležel na asfaltu také belgický mistr Stijn Devolder, považovaný za jednoho z možných černých koňů závodu. Třikrát se pak dotáhl za svým kapitánem Cancellarou, ale v koncovce zůstal Švýcar bez doprovodu z týmu.

"Příliš brzy jsem byl bez pomocníků," bilancoval. "Kompletně jsme pak překopali strategii. Musel jsem se spolehnout na svoji chytrost."

Stáj Omega Pharma-Quick Step naopak kontrolovala snad 80 procent závodu, přesto na stupních vítězů chybí.

ODMĚNA. Fabian Cancellara po vítězství v závodě Kolem Flander.

ODMĚNA. Fabian Cancellara po vítězství v závodě Kolem Flander.

Fabian Cancellara vítězí v závodě Kolem Flander.

Fabian Cancellara vítězí v závodě Kolem Flander.


Jezdci Omegy se v hellingenech záhy natlačili do čela pole, často zde byli k vidění až v sedmi mužích. K první výrazné selekci došlo na zrádné trojkombinaci kopců Oude Kwaremont - Paterberg - Koppenberg 60 kilometrů před cílem. Vedoucí skupina se postupně smrskla na zhruba 50 a poté na 30 jezdců. V tu chvíli ještě bojoval na jejím chvostu i druhý z Čechů, v dresu národního mistra jedoucí Jan Bárta z NetAppu.

Po dalších třech hellingenech zůstalo v popředí pouze 13 cyklistů a v této nové skupině hrála Omega výraznou přesilovku, vždyť byla zastoupena Boonenem, Terpstrou, Štybarem i Vandenbergehem. Bez domestiků se zde naopak ocitli Cancellara a Peter Sagan, lídr Cannondalu.

Do úniku, který se později ukázal jako jeden z klíčových, se pustili Greg van Avarmaet z BMC a Vandenbergh z Omegy. Ve skupince za nimi přestala Omega tahat tempo, v jednu chvíli se favorité spíš pozorovali navzájem, a tak je dorazily další tři desítky jezdců včetně Bárty, lídra NetAppu.

Dvacet kilometrů před cílem měli van Avarmaet a Vandenbergh k dobru už minutu, když se za nimi vydali Vanmarcke z Belkinu - a favorit favoritů Cancellara. Čtveřice se postupně sjela a ani poslední z kopců Paterberg (na trase závodu už podruhé) její postavení neohrozil.

Do pronásledování se marně pustili Kristoff z Kaťuše i Terpstra z Omegy, za nimi se v další čtveřici snažil Boonen a v další skupince zůstali Sagan a Štybar. "Po 230 kilometrech jsem už na to neměl nohy," přiznal později Tom Boonen.

Před rokem Cancellara odpáral svého posledního soka Sagana právě při posledním průjezdu Paterbergem. Tentokrát o šampionovi rozhodl až závěrečný spurt. 

Posledních 500 metrů bylo ve znamení až dráhařského vyčkávání, než udeřil švýcarský "Spartakus". A byl to úder, kterým umrtvil konkurenty. Až za ním finišovali van Avarmaet a Vanmarcke, zatímco čtvrtý Vandenbergh, poslední naděje Omegy, zůstal pod stupni vítězů.

Cancellara nyní může na trati Paříž-Roubaix usilovat příští neděli o tolik ceněný "kostkový" double, na nějž dosáhl v roce 2010 i loni.

Zdeněk Štybar dokončil také svoji čtvrtou letošní klasiku ze seriálu World Tour v první dvacítce. Dvě další na něj čekají: Paříž-Roubaix a za dva týdny Amstel Gold Race.

Srdnatě se s tratí Flander potýkal také Jan Bárta. Cíl proťal na 31. místě, těsně před Bradley Wigginsem a coby pátý nejlepší z druhodivizních jezdců.

Kolem Flander, závod World Tour (259 km):

1. Cancellara (Švýc./Trek), 2. Van Avermaet (Bel./BMC) 3. Vanmarcke (Bel./Belkin), 4. Vandenbergh (Bel./Omega) všichni stejný čas, 5. Kristoff (Nor./Kaťuša), 6. Terpstra (Niz./Omega) oba -18 vt., 7. Boonen (Bel./Omega) -35, 8. Thomas (Brit./Sky) -37, 9 Leukemans (Bel./Wanty) -41, 10. Langeveld (Niz./Garmin, -43... 18. Štybar (ČR/Omega Pharma-Quick-Step) -1:25, 31. Bárta (ČR/NetApp) -1:43.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze