Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cummings zase pláchl na posledním kilometru a vyhrál třetí etapu Baskicka

Cyklistický peloton na závodě Kolem Baskicka. V popředí Daniel Martin z Etixxu. | foto: Etixx-quickstep.com

6 2016
Když loni ve čtrnácté etapě Tour de France takhle vypekl Francouze Bardeta s Pinotem, oba po sobě jen bezmocně koukali. O to větší překvapení bylo, když podobně zvítězil i v letošní čtvrté etapě Tirrena. A stejný kousek předvedl Stephen Cummings i ve třetí etapě Baskicka. Z hlavního pole vyrazil kilometr před cílem a už ho nikdo nechytil. Roman Kreuziger dojel ve stejném čase jako vítěz na 34. místě.

Třetí etapa Baskicka vedla z jeho hlavního města Vitorie na severovýchod do Lesaky. Na cyklisty čekalo celkem pět hodnocených stoupání, ale z toho tři (dvě druhé a jedno třetí kategorie) na posledních třiceti kilometrech.

Ne, ani tentokrát to nevypadalo na klidnou etapu.

VÍTĚZSTVÍ. Britský cyklista Steve Cummings si dojel pro prvenství ve 14. etapě...

Takhle Stephen Cummings slavil loni ve čtrnácté etapě Tour de France.

Nezvykle brzo, už po osmi kilometrech se od pelotonu oddělila pětice Kadri (Ag2r), Denifl (IAM), Goncalves (Caja Rural), Oomen (Giant) a Teklehaimanot (Dimension). Únik si vypracoval až pětiminutový náskok, ale 30 kilometrů před cílem, při nájezdu na první ze tří vrcholů, se smrskl už pouze na minutu.

Z pětice ve stoupání zbyla už jen dvojka Denifl & Oomen, když zaútočil Michael Albasini, ke kterému se přidali Navarro, Cataldo a nejmladší cyklista celé World Tour – Belgičan Laurens de Plus ve službách Etixxu.

Na předposledním stoupání se druhá skupina rozrostla ještě o dva další cyklisty - Rollanda a Adama Yatese, naopak jeho kolega Albasini si z ní po odvedené práci vystoupil. Na vrcholu kopce se obě uniknuvší skupiny před pelotonem spojily. Ten, vedený mistrem světa v časovce Vasilem Kiryjenkou, ztrácel pětadvacet sekund.

Zbýval sjezd, poslední kopec, sjezd a šest kilometrů po rovině do cíle.

V závěrečném stoupání zkusil o vítězství v etapě rozhodnout Dani Navarro, ale jeho i všechny ostatní dostihlo už značně očesané hlavní pole kilometr a půl před cílem. Právě při sjezdu z posledního vrcholu se z kopce v čele balíku řítil Roman Kreuziger a znatelně tak snížil manko hlavního pole.

A tak to vypadalo na hromadný finiš asi padesátky cyklistů.

Jenže to by v balíku nesměl být famózní dráhař Stephen Cummings. Všichni ví, že na jeho úžasný tah v posledních stovkách metrů nemají odpověď, přesto mu darovali pár metrů náskoku. I to mu stačilo a mohl slavit druhé vítězství sezony.

„Je skvělé tady vyhrát, vždyť je tu opravdu velká konkurence. Žádná etapa není jednoduchá,“ vyprávěl vítěz v cíli.

Využil i toho, že v hotelu bydlí na jednom pokoji s Igorem Antonem, který v Baskicku zná skoro každou zatáčku. „Každou minutu jsem se ho ptal na to, jaká teď bude trať. Bylo skvělé mít ho v týmu, protože je důležité vědět, co přijde,“ vyprávěl Cummings.

Vyplatilo se.

Roman Kreuziger dojel ve stejném čase jako vítěz na 34. místě a v celkovém hodnocení si polepšil na čtyřiatřicátou příčku. V čele stále zůstává Mikel Landa o sekundu před Wilco Keldermanem.

Kolem Baskicka, etapový závod World Tour

3. etapa: Vitoria-Lesaka (193,5 km)

1. Cummings (Brit./Dimension Data) 5:01:57, 2. Gerrans (Austr./Orica), 3. Felline (It./Trek-Segafredo), 4. Brambilla (It./Etixx-Quick-Step), 5. Visconti (It./Movistar), 6. Clarke (Austr./Cannondale), ...34. Kreuziger (ČR/Tinkoff) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Landa (Šp./Sky) 13:39:35, 2. Kelderman (Niz./LottoNL) -1, 3. Henao (Kol./Sky) -5, 4. S. Sánchez (Šp./BMC) -9, 5. Contador (Šp./Tinkoff) -11, 6. Pinot (Fr./FDJ) -13, ...34. Kreuziger -2:10.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze