Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kola GP2 se v Silverstone točila i bez Krále – Maldonado se blíží titulu

Pastor Maldonado, GP2 | foto: Roman Klemm

12 2010
Nové řešení okruhu v Silverstone se bohužel nepostaralo o zvláště vzrušující víkend GP2. Venezuelan Maldonado z týmu Rapax ovládl hlavní závod v sobotu a v neděli bodoval čtvrtým místem za Perezem.

V kvalifikaci se letos podruhé prosadil Francouz Bianchi z týmu ART, který krátce před GP Velké Británie stáhl svou přihlášku pro F1 roku 2011. Francouzský "wonderboy” prodělal v posledních závodech lehkou krizi, v Silverstone se ale vrátil tam, kde ho vidí nejeden expert a i vedení Ferrari. Hned vedle něj se na start ovšem postavil zatím nejvyrovnanější a nejspolehlivější ze špičkových jezdců letošní sezony, lídr tabulky Pastor Maldonado.

Výborné nastavení našel pro nové vedení tradičního anglického okruhu i španělský tým Racing Engineering, jehož piloti Vietoris a Clos zajeli třetí a čtvrtý čas – přičemž Němec musel po penalizaci za přestupek z Valencie o deset míst nazpět. Za nimi se kvalifikovali obě velké domácí naděje, Oliver Turvey a Sam Bird.

Jako náhradníka za zraněného Josefa Krále (Čech se do kokpitu kvůli nalomeným obratlům vrátí přinejlepším na podzim) si šéf stáje Super Nova, David Sears málo překvapivě vybral zkušeného Lucu Filippiho. Ital nadělil Marcusovi Ericssonovi hned šest desetin, i to ovšem stačilo jen pro 13. čas kvalifikace a znovu podtrhlo skutečnost, že Super Nova i nadále za špičkou GP2 jen neúspěšně pokulhává.

Pastor Maldonado z Venezuely to myslí ve své čtvrté sezoně GP2 s titulem a následujícím postupem do F1 naprosto vážně – to ukázal hned na startu, když přechytračil Bianchiho a zbytek pole. O vítězi tím bylo prakticky rozhodnuto. Až do výměny pneumatik, kterou si celé pole odbylo již po třetině závodu, se dokázal červenobílý vůz ART držet v Maldonádově závětří, po zastávkách ovšem Pastor i Bianchimu s přehledem ujel, aby s náskokem deseti sekund slavil své sedmé vítězství v GP2. "Začátkem závodu jsem nebyl příliš rychlý, po zastávce v boxech ale bylo mé nastavení výborné," shrnul Maldonado. Jsem ve výborné formě, mám jedno z nejlepších aut v poli a pěkný bodový náskok v mistrovství. K poločasu sezony to tedy vypadá moc dobře,” shrnul spokojený Maldonado.

Se stejným odstupem dojeli třetí Clos a čtvrtý Bird. O nejlepší souboje se tedy postarali jezdci na nižších místech. Výborně naladěný Christian Vietoris se ze 13. místa na startu úspěšně prodíral kupředu a o poločas mu patřilo páté místo, které ovšem musel téměř polovinu závodu hájit před dravým Perezem. Dvě kola před koncem se Mexičan skutečně před Němce dostal, když jej vybrzdil při nájezdu do nového "Mickey-Mouse” komplexu.

Ani o "malých” bodech a nedělní pole-position nebylo do posledního kola rozhodnuto. Pod tlakem jezdců iSportu v jedné z rychlých zatáček uklouzl Giedo van der Garde, čehož Valsecchi s Turveyem okamžitě využili k vlastnímu postupu.

Luca Filippi měl ve voze Josefa Krále hned úvodem lehkou nehodu s Herckem a dojel jen 20.

Nedělní první startovní řadu využili jezdci stáje iSport jen do jisté míry. Zvláště představení zkušeného Valsecchiho bylo zase jednou zklamáním. Turvey se sice před Italem ujal vedení, brzy ale bylo jasné, že Perez za nimi je schopen mnohem rychlejšího tempa. Dvacetiletý malý Mexičan se ve třetím kole prodral na druhé místo a o kolo později předjel i domácího Turveye. Druhému vítězství pilota stáje Barwa-Addax poté nestálo nic v cestě.

Valsecchi se v dalším průběhu sprintu dále propadal pořadím. V polovině závodu se před něj dostali Clos a Maldonado. Oba se ihned začali tlačit i na Turvey, bleďoučký Brit ale rychlé soupeře dokázal k údivu pozorovatelů až do cíle udržet za sebou.

Výborný závod ukázal i Luca Filippi. Z demoralizující 20. startovní pozice se během 21 kol v Silverstone probojoval až na devátou příčku v cíli a mohl by Super Novu podobným výkonem od příštího podniku v Hockenheimu přivést zpět na bodovná místa.

Mužem sezony je ale jasně Pastor Maldonado, který si šikovně dojel pro body a má v celkovém hodnocení obří náskok 19 bodů: "Jsem ve výborné formě, mám jedno z nejlepších aut v poli a pěkný bodový náskok v mistrovství. Vypadá to moc dobře.”

Výsledky GP2 ze Silverstone

Hlavní závod sobota:
1. Pastor Maldonado (Ven.) Rapax 50m21.479s
2. Jules Bianchi (Fr.) ART + 10.125s
3. Dani Clos (Šp.) Racing Engineering + 19.549s
4. Sam Bird (Brit.) ART + 20.979s
5. Sergio Perez (Mex.) Barwa Addax + 32.039s
6. Christian Vietoris (Něm.) Racing Engineering + 35.739s
7. Davide Valsecchi (It.) iSport + 37.702s
8. Oliver Turvey (Brit.) iSport + 38.753s

Nedělní sprint:
1. Sergio Perez (Mex.) Barwa Addax
2. Oliver Turvey (Brit.) iSport
3. Dani Clos (Šp.) Racing Engineering
4. Pastor Maldonado (Ven.) Rapax
5. Jules Bianchi (Fr.) ART
6. Davide Valsecchi (It.) iSport

Celkový stav šampionátu po deseti závodech:
1. Pastor Maldonado 56 b.
2. Dani Clos 37 b.
3. Jules Bianchi 31 b.
4. Serio Perez 30 b.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze