Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbal zrušili, cyklokros ne. V Koksijde zvítězil sport nad terorem

Mistrovství světa v belgickém Koksijde v roce 2012, archivní snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

23 2015
Nedělní třetí díl Světového poháru v cyklokrosu se konal v belgickém Koksijde, v tradiční písčitém městě, které před třemi roky hostilo i cyklokrosové mistrovství světa. Závody se uskutečnily i pod trvalou hrozbou teroristických útoku. Přitom ještě ve středu nebylo vůbec jisté, že se nedělní závodní odpoledne uskuteční.

„Takové hlasy opravdu byly. Mluvila jsem se zástupcem Mezinárodní cyklistické federace, který mi řekl, že do středy opravdu nebylo jisté, jestli se pojede. Nakonec to po dlouhém jednání povolili, ale protože vše bylo tak nejisté, ani nic nevykřikovali do světa,“ prozradila Pavla Havlíková, čtvrtá z nedělního závodu žen.

V Belgii se podle posledních zpráv má pohybovat Salah Abdeslam, údajně jeden ze strůjců pařížských teroristických útorů. Tím těžší rozhodování to v Koksijde bylo.

Nakonec ale organizátoři podnik povolili s dodatkem, že u závodiště budou probíhat velká bezpečnostní opatření. „Dostali jsme mail od starosty a šéfa policie, že závod může proběhnout. Nic rušit nebudeme,“ prozradila minulou středu Isabelle Deshayesová z Koksijde.

Pavla Havlíková vítězí v závodě Českého poháru v Táboře

Pavla Havlíková si v Koksijde dojela pro čtvrté místo, archivní foto.

Fanoušci ale zároveň dostali upozornění, aby přišli pokud možno pouze s peněženkou a lístkem. Všechny tašky, batohy i kabelky by měly zůstat doma.

„U vchodu do areálu budou použity detektory kovů, proto může kontrola trvat delší dobu. Nechte tašky doma a přijďte včas,“ radili organizátoři před víkendem.

Zároveň fanoušky uklidňovali, že jejich bezpečnost není v ohrožení. „Je to poprvé, co organizujeme závod v pozadí teroristické hrozby. Ale během světového šampionátu v cyklokrosu před třemi lety jsme vypracovali důkladný bezpečnostní plán, který teď můžeme využít,“ řekl starosta Koksijde Mark Vanden Bussche.

Šlo o odvážné středeční rozhodnutí, vezmeme-li v potaz zrušení dvou fotbalových přátelských zápasů z předchozího dne.

Svou roli jistě sehrálo i místo, kde se v neděli jelo. Písečné závodiště se totiž nachází v belgickém vojenském prostoru. „Byla to velká výhoda, celý areál je obehnán ploty a hlídaný vojáky. Podle mě v tu chvíli nebylo bezpečnější místo v celé Belgii,“ je přesvědčena Havlíková.

Cyklistů se nedělní bezpečnostní opatření dotýkala méně než fanoušků. Ještě před závodem obdrželi všichni účastníci své osobní číslo, museli uvádět i číslo SPZ svého auta. „Takže nikdo jiný ani dovnitř projet nemohl. Měli jsme svůj koridor, kterým jsme procházeli,“ popisovala tamní atmosféru česká cyklokrosařka.

Belgický cyklokrosař Sven Nijs se v americkém Louisville stává mistrem světa.

Sven Nijs se po třech letech radoval z vítězství ve Světovém poháru, ilustrační snímek.

Závodníci ale byli jediní, kdo mohl jakžtakž bez problémů projít vstupní kontrolou. „Byly tam takové ty elektronické plácačky, něco jako na letišti, když neprojdete rentgenem. A bylo úplně jedno, jestli jste pořadatel, fanoušek nebo někdo z mechaniků. V tomhle to bylo striktní,“ nastínil průběh vstupní kontroly reprezentační trenér Petr Dlask.

„Lidé museli vyndat veškeré kovové věci z kapes, museli ukázat obsah batohu. I batohy mechaniků projížděli tou elektronickou plácačkou,“ řekl Dlask.

I Pavla Havlíková si během předstartovního shonu všimla, že kontroly jsou trochu jiné než obvykle. „Viděla jsem, že kdo měl batoh, toho čekala celkem dlouhá a nepříjemná kontrola, což se málokomu vyplatilo. Většina fanoušků, které jsem viděla, přišla tedy opravdu dost nalehko. A organizátoři jim vyšli vstříc - všechno, co si nemohli vzít s sebou, mohli si později koupit na závodišti. Fajn bylo, že to všichni respektovali a že kontroly probíhaly hladce.“

I po projití bezpečnostní kontroly ale občas někdo musel ukázat obsah batohu. „Všude stáli policajti se psy, a když se jim nějaká taška nezdála, tak ji psi očichali. Měli to dobře pohlídané,“ řekl Petr Dlask, podle kterého možná i kvůli teroristickým hrozbám přišlo méně lidí. „V Koksijde jich chodívalo víc. V neděli jich bylo řádově deset tisíc, ale já tam zažil třeba i dvacet tisíc. Diváci stávali i v několika řadách za sebou, což letos nebylo.“

Nedělní závody nakonec proběhly bez jakýchkoliv komplikací. „Závodění možná teď může vypadat zbytečně, ale mám pocit, že bychom měli pokračovat. Měli bychom žít stejně, závodit stejně a nedovolit, aby v nás teroristé vzbuzovali strach,“ tvrdila americká cyklokrosařka Katie Comptonová.Najdete na iDNES.czmobilní verze