Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kofein už není dopingem

17 2003
Londýn - Pití velkého množství kávy a užívání běžných léků proti nachlazení už nebude stát sportovce účast na olympijských hrách a dalších soutěžích. Kouření marihuany naopak bude i nadále považováno za doping, stejně jako užití preparátu modafinil, kterým odstartovala poslední dopingový skandál americká sprintera Kelli Whiteová na atletickém mistrovství světa.

Se změnami přišla Světová antidopingová agentura (WADA), která připravuje nový celosvětový seznam nepovolených látek. Po dvouletém výzkumu a diskusích experti připravili soupis zakázaných steroidů, stimulantů, prostředků krevního dopingu, narkotik a dalších drog.

Mezi klíčovými doporučeními je právě vyřazení kofeinu a pseudoefedrinu, který je běžnou součástí léků proti nachlazení, z kategorie zakázaných preparátů. Cannabis, neboli marihuana, naopak na seznamu zůstane. Modafinil, který ještě může Whiteovou připravit o dvě zlaté medaile ze světového šampionátu, je poprvé výslovně jmenován mezi zakázanými stimulanty.

Seznam ještě musí schválit výkonný výbor WADA, který se sejde příští pondělí v Montrealu. Pokud ho přijme, vstoupí listina v platnost 1. ledna 2004 a bude závazná pro všechny sporty a země, které přijaly antidopingový kodex. Ten plně nahradí dosavadní seznam Mezinárodního olympijského výboru, který byl méně obsáhlý.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze