Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zaprodanci imperialismu. Příběhy Fikotové, Lendla a spol. ožily v knize

Tenista Ivan Lendl při pařížském Roland Garros (1987) | foto: ČTK

25 2014
Neslýchané: diskařka Olga Fikotová a americký kladivář Connolly se brali v Praze. Nedlouho po krvavě potlačeném povstání v Maďarsku v roce 1956. Příběh lásky dvou olympijských vítězů z Melbourne, která nadzvedla železnou oponu, tehdy ohromil celý svět. V knize Utečenci, jež nabízí 25 kapitol o slavných sportovcích, kteří v době komunismu opustili Československo, jej připomíná publicista Petr Feldstein.

Zrádci. Zaprodanci imperialismu, kteří musí bezpodmínečně upadnout v zapomnění. A vytratit se z médií i encyklopedií, stejně jako ze statistik a tabulek. Jako by nikdy neexistovali. Což platí o drtivé většině z nich.

Takový osud doprovázel věhlasné i méně známé sportovce, kteří v éře totalitní moci ödešli, aby naplnili svoje sny jinde než v nesvobodné zemi.

Kniha Utečenci

Nenechte si utéct knihu Utečenci. Seženete na Knihy.iDNES.cz

Kniha Utečenci popisuje osudy 25 českých a slovenských sportovců, kteří –...

Tenisté Jaroslav Drobný, Martina Navrátilová, Ivan Lendl nebo Štěpán Koudelka, fotbalisté Ladislav Kubala a Josef Kadraba, hokejisté Josef Maleček a Václav Nedomanský, šachisté Lubomír Kaválek a Vlastimil Hort, skokanka do vody Milena Duchková-Neveklovská, krasobruslařští sourozenci Eva a Pavel Romanovi... V knize ožívají nejen méně známé kapitoly ze života sportovních hvězd, ale také pořádný kus české (československé) sportovní historie.

Petr Feldstein, jenž patří k předním českým sportovním publicistům a od roku 2013 je majitelem Ceny Oty Pavla, si tu práci dal a osudy zmíněných včetně jejich největších úspěchů zmapoval.

„Jaké byly příběhy těchto vybraných protagonistů, jak se prali se životem, a to nejen sportovním, to je cílem této publikace,“ napsal v předmluvě František Kolář, místopředseda Českého olympijského výboru.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze