Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kde vznikla česká ulička? V Praze na Letné, připomíná nová kniha

Josef "Pepi" Bican nastupuje, samozřejmě ještě v době, kdy Slavia hrávala na Letné. Slavný kanonýr reprezentoval červenobílé barvy v letech 1938 až 1956 převážně jako kapitán. | foto: Archiv

27 2015
Málo uvěřitelná je sportovní historie jedné pláně, kterou Praze svého času záviděly i velké metropole. Najdete ji na 184 stranách, 486 fotografiích a ilustracích, 324 citacích z dobového tisku i stovkách výsledků a příběhů.

To všechno obsahuje publikace barda české sportovní žurnalistiky Jiřího Macků s názvem „PRAŽSKÁ LETNÁ: obdivuhodné sportovní století 1860 - 1960“.

Půvabná kniha vychází v těchto dnech a připomíná časy, kdy se nevelké, zhruba dvacetihektarové území stalo téměř přes noc centrem nejen pražského sportu, ale nedlouho poté i celosvětové vyhlášenou sportovní adresou.

Autor přiznává, že publikaci dotáhl do konce po několikaletém úsilí, přičemž mnohé příběhy, fotografie a ilustrace jsou dodnes nepublikované.

„Je to kniha o slávě, která je dnes již jenom součástí historie. Kniha o jednom nezapomenutelném století kuriózně rámovaném dvěma absolutismy: konec Bachova umožnil prudký rozvoj sportu na Letné, zatímco nástup komunistického znamenal jeho definitivní porobu,“ uvádí Macků v předmluvě.

Neznámější a nejslavnější z celého vrchu Letná je ovšem jeho pláň. Právě ta se stala ve sportovní prehistorii jakousi přestupní stanicí pro většinu odvětví a díky tomu si dlouho držela výsadní postavení. Tady byla od počátku k vidění všechna známá domácí mistrovství fotbalová, hokejová i atletická: Českého království, zemí Koruny české, Prahy a dokonce i Rakouska, zatímco tenisová premiéra se uskutečnila jen nedaleko - „pod kopcem“ na Bubenském stadionu.

„Letná se již od konce XIX. století stala pojmem ve sportovních rubrikách nejen evropského tisku,“ dodává autor. „Právě na zdejším trávníku a ledě poprvé v tehdejším Rakousku-Uhersku předvedli angličtí a kanadští studenti Oxford University své národní hry „Football Association“ a „Hockey dle pravidel IIHF“.

Knížka připomíná, že na letenských sportovištích obou historických rivalů startovali světoví rekordmani a olympijští vítězové, představili se nejlepší atleti, tenisté i budoucí fotbaloví mistři světa. A právě z Letné šla do éteru první sportovní rozhlasová reportáž na kontinentu.

„Letná byla rovněž kolébkou dodnes vyhlášené fotbalové lahůdky zvané „česká ulička“, která udělala nejprve ze Slavie a poté i ze Sparty přední kontinentální týmy. Na letenské pláni spolu tři desetiletí sousedily tři slavné a po celé Evropě obávané fotbalové kluby Sparta, Slavia a DFC; něčím podobným se nemůže pochlubit žádná světová metropole,“ přibližuje Jiří Macků, co všechno lze v knize nalézt.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze