Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olympijští medailisté pokřtili knihu mapující český biatlon

BIATLONOVÍ MEDAILISTÉ. Čeští biatlonisté Jaroslav Soukup (zleva), Gabriela Soukalová, Veronika Vítková a Ondřej Moravec s medailemi, které vybojovali na olympijských hrách v Soči. (20. února 2014) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

27 2014
Olympijští medailisté ze Soči Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec pokřtili knihu "Biatlon, od vojenských hlídek k biatlonu 1923 - 2014". Dílo Josefa Trojana, bývalého závodníka a trenéra, popisuje více než devadesátiletou historii tohoto sportu v Česku a je věnována nedávno zesnulému předsedovi svazu Václavu Fiřtíkovi.

"Je dobře, že někdo český biatlon konečně zmapoval od začátku do konce, který byl veselý i smutný," řekl nový šéf biatlonu Jiří Hamza. "Byla by škoda zapomenout na současné i minulé úspěchy. Proto kniha vznikla," řekl Trojan.

Knihu ozdobil úspěch Soukalové, Vítkové, Moravce a Soukupa, kteří dohromady přivezli z únorové olympiády v Soči pět cenných kovů. Smutnou tečku ale udělala smrt Fiřtíka, který se na vzniku knihy podílel, napsal úvodní slovo, ale vydání se nedožil.

Čtenáři si prohlédnou skoro 400 fotografií a hned na začátku najdou unikátní snímky z roku 1924. Biatlonové hlídky se tehdy ve francouzském Chamonix jely pod patronací MOV v rámci Týdne zimních sportů, který byl později uznán za první zimní olympijské hry. Československé trio skončilo pod vedením Karla Buchty čtvrté, na první olympijskou medaili pak český biatlon čekal 90 let.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze