Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Klusák Boccaccio přerostl české ovály, vyhrává i ve Francii

Boccaccia ve Francii připravuje a vodí v dostizích Franck Nivard (vpravo). | foto: Archiv Jiřího Svobody

13 2017
Přestože se narodil v bravantických stájích Jiřího Svobody, své šesté narozeniny teď slaví klusák Boccaccio ve Francii. Domácí ovál a místní konkurence mu totiž už dávno nestačily. Pod vedením trenéra a jezdce Francka Nivarda sbírá úspěchy na francouzských závodištích.

Při svém posledním startu ve Vincennes v Paříži skončil Boccaccio minulý pátek těsně druhý, za vítězem zaostal o pouhou desetinu vteřiny.

„Bylo to super, a to ještě měl na startu 25 metrů handicap. Většina z 18 koní startovala z mety 2 850 metrů, Boccaccio s asi čtyřmi dalšími startoval z mety 2 875 metrů. Podal výborný výkon, jenom na konci neměl kudy zaútočit. Jinak si myslíme, že by vyhrál,“ popisovala veterinářka Helena Pokorná, spolupracovnice Boccacciova majitele Jiřího Svobody.

V sulce seděl při pátečním dostihu Franck Nivard. Právě do tréninkových stájí aktuálního lídra všech francouzských klusáckých šampionátů poslal chovatel Svoboda svého nejlepšího koně. Nivard přivedl Boccaccia k jeho zatím nejcennějšímu vítězství ve Vincennes, když na začátku února ovládli Prix de Chambery, spolu předtím vyhráli rovněž v Marseille.

Boccaccio ve svých 36 startech ve Francii dosáhl na tři vítězství a 17 placených umístění. Získal tak svému majiteli více než 3,5 milionu korun. Minulý pátek „vydělal“ 14 tisíc eur (378 tisíc korun).

„Boccaccio, to je pro nás obrovská radost,“ netajil Jiří Svoboda, který nejenže chová klusácké koně, ale také pořádá pravidelně klusácké dostihy na oválu v Bravanticích.

„Svými skvělými výkony Boccaccio nejen že je na poloviční cestě k získání licence plemenného hřebce pro francouzský chov, ale úžasně také reprezentuje český klusácký chov ve Francii, kde je tento sport velmi populární,“ podotkla Pokorná.Najdete na iDNES.czmobilní verze