Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Boccaccio, klusák z Bravantic, trumfuje ve Francii své předky

Klusák Boccaccio z Bravantic sbírá úspěchy ve Francii. | foto: stajjskonsorcium.cz

11 2015
Byť se narodil v Česku, konkrétně v Bravanticích poblíž Ostravy, prosazuje se čtyřletý kůň Boccaccio ve Francii, v kolébce klusáckého sportu.

O uplynulém víkendu byl oceněn v Paříži při slavnostním večeru projektu Trotteur français, který podporuje klusácký sport ve světě, a aby své kvality potvrdil, doběhl v nedělním dostihu o 54 tisíc eur na pařížském závodišti ve Vincennes těsně druhý.

„Projekt Trotteur français zahrnuje 21 států. Každoročně se vyhodnocují ti nejlepší koně z každé země a letos dostal Boccaccio zvláštní cenu - je to v podstatě jediný kůň, který se narodil mimo Francii a běhá špičkové dostihy právě tam,“ líčil Boccacciův majitel Jiří Svoboda, jenž také vybudoval v Bravanticích klusácký hipodrom.

„Cenu v podobě Boccacciovy bronzové sošky se sulkou i jezdcem v našich barvách jsme dostali od prezidenta francouzské klusácké asociace Dominiqua de Bellaigue, gratulovaly nám výpravy ze Švédska, USA, Německa. Je to ohromný úspěch.“

Ovšem aby byl Boccaccio schopen prosadit se ve tvrdé francouzské konkurenci, nestačí mu jenom domácí příprava na bravantickém oválu.

„Sice absolvuje nějaké přípravné dostihy u nás, ale jinak ho připravuje trenér Toni Ripol Rigo v tréninkovém centru Grosbois v Paříži,“ zmínil Svoboda. „Pak se může rovnat s těmi nejlepšími francouzskými koňmi, může běhat ve Vincennes, kde se prezentují jen ti nejlepší.

I jezdce má Boccaccio ve Francii tamního - v neděli seděl v sulce Pierre Vercruisse. „Je to Francouz, ale mluví čtyřmi jazyky. Komunikujeme anglicky, v tom není problém,“ líčil Svoboda, který je také majitelem dostihové stáje JS Konsorcium a chovatelem klusáckých koní.

„V případě Boccaccia mi nejde o to, aby vyhrával a vydělával co nejvíce peněz. Chci, aby byl licencovaný, aby mohl jako plemeník do chovu,“ vysvětloval Svoboda.

„Když Boccaccio dosáhne v dostizích určitých časů a umístění, budeme jej moci zařadit do plemenitby, a tím se celý náš chov ohromně zvedne. Kdybychom chtěli mít ve stáji hřebce z Francie, divili bychom se, kolik by to stálo,“ přiznal chovatel.

„Ročně máme deset hříbat, příští rok jich chceme patnáct. Je to dobrá základna, ale chtěl bych ji ještě rozšířit,“ přeje si Svoboda. „Aby mohl Boccaccio do chovu, potřebuje splnit šest podmínek. Tři už splněné má a je velký předpoklad, že se mu to podaří.“

A co dělá Boccaccio teď před Vánocemi? „Do konce roku by měl stihnout minimálně jeden větší dostih ve Francii. Zkusíme asi dostih ještě vyšší kategorie, než byl ten nedělní,“ podotkl jeho majitel.Najdete na iDNES.czmobilní verze