Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kluk z Blanska sbírá zlaté nejen v biketrialu, ale i v baseballu

Biketrial - ilustrační foto | foto: biketrial.cz

11 2009
Jedni se ohánějí pálkou a běhají po hřišti, druzí berou kolo a skáčou s ním přes překážky. Baseball a biketrial toho zkrátka moc společného nemají, ale Martin Kakáč z Blanska zvládá výborně obojí.

Z baseballu má doma dvě zlaté medaile z mistrovství Evropy v mládežnických kategoriích. V biketrialu je trojnásobným juniorským mistrem republiky, na mistrovství světa skončil třetí a to evropské dokonce vyhrál.

U baseballu už by však byl na místě minulý čas. "Toho už jsem nechal, v Blansku se nám trochu rozpadla parta. Letos jsem se naplno věnoval už jen biketrialu," říká šestnáctiletý kluk.

Dobře udělal. Příští rok se z juniorů posune do kategorie elite. A to měl pro baseball možná větší předpoklady. Hrál jej také jeho otec Radim. Syn se však trhnul a začal s krkolomnými skoky přes překážky.

A přitáhl k nim i otce, ze kterého je dnes předseda české komise biketrialu. "Původní profesí jsem učitel, takže jsem blanenským biketrialistům nejdříve pomáhal plánovat zimní přípravu, ale nakonec jsem do toho úplně pronikl," povídá Kakáč starší.

Talent na sporty jeho syn zdědil i po matce, bývalé atletce. "Ale teď ho ještě chytnul snowboard, tak nás na něj tahá taky. A to ještě zkouší golf," vypočítá s úsměvem koníčky svého syna Radim Kakáč.

Že by si, stejně jako baseball, časem rozmyslel také kola, toho se nebojí. "Teď, když se dostal do elitní kategorie, má ohromnou motivaci. Je na něm vidět, jakou má radost, když zvládne nějaký skok lépe než Vašek Kolář."

Koláře, letošního vítěze kategorie elite a v současnosti asi nejlepšího Čecha, bere spousta mladších jezdců za vzor. Zastínil už i největšího propagátora tohoto sportu v České republice a dvojnásobného mistra světa Josefa Dresslera. Martinovi Kakáčovi pomáhají radami oba.

"Na závodech mi dávají tipy, co zlepšit. Ale to všichni. V biketrialu je dobrá parta, radíme si navzájem," zdůrazňuje Martin.
Právě atmosféra byla jedním z argumentů, proč zůstal u tohoto sportu.

A ten hlavní? "Nemusím se spoléhat na někoho jiného, a když něco pokazím, můžu nadávat jen sám sobě."Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze