Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klisně Sixteen sebral triumf zbytečný převoz, zlobil se trenér

Josef Bartoš a Sixteen. | foto: Reuters

12 2009
Měl to být její den. Klisna Sixteen útočila na třetí triumf ve Velké pardubické v řadě. V její vítězství věřil nejen žokej Josef Bartoš, ale dokonce i soupeři tušili, že pokud se nestane nic nepředpokládaného a neupadne na překážce, Sixteen nebude mít konkurenci.

Důkazy? "Top favorit to nemá lehké, ale Sixteen je opravdu moc dobrá," uznal trenér dostihových koní Milan Theimer. Jeho slova podpořil další uznávaný trenér František Holčák. "Ano, Sixteen je favoritka."

Sázkový kurz na její vítězství byl v jednu chvíli i 1,7:1. Další koně, kteří byli považováni za spolufavority, se nedostali pod kurz 5:1.

Jenže tohle všechno neplatí. Sixteen sice podala výtečný výkon, ale nevyhrála. Ve finiši nestačila na Tiumena. "Už byla unavená," přiznal žokej Bartoš.

Přitom když se koně dostali na travnatý ovál před cílem, měla favorizovaná dvojice nadějnou pozici. "Byla hodně dobrá," popisoval Bartoš. "Jenže před cílovou rovinou nás Tiumen přecházel dost lehce a já tušil, že už asi nevyhrajeme. Říkal jsem si: To snad není možné. Zase nás porazí všechny pan Váňa. Teď si ve stáji asi vyslechneme, že nic neumíme."

Josef Váňa je totiž šéfem stáje, pro kterou Bartoš jezdí, a zároveň trenérem Sixteen. "Taky já jsem to Sixteen ze srdce přál," podotkl Josef Váňa. "Chtěl jsem, aby došla jako princezna stejně jako kdysi Lady Anne ke třem vítězstvím v řadě. Jenže vytrvalost Tiumena ji udolala."

A jako trenér udělal Váňa pro vítězství Sixteen vše. O vítězství ji podle něj obrala zbytečná předepsaná předstartovní zdravotní kontrola, kvůli které musela klisna přijet do Pardubic o den dříve.

"Večer se tu nedotkla žrádla, přes noc se potila. Změna prostředí jí nesvědčí. Nechápu, proč se tady dělá ze zdravotních kontrol takové divadlo. Nikde jinde v Evropě to není," rozčiloval se Váňa. "Angličani se tomu tady hodně diví. Vždyť my vozíme Sixteen i do Itálie v noci před dostihem. Že nevyhrála, je tím převozem. O tom jsem přesvědčen."

Žokej a trenér Váňa tak prožíval rozporuplné pocity. Jako jezdec vyhrál, ale jím přepravovaný kůň přišel o šanci na hattrick. "Mrzí mě to a nemrzí. Sešlo se to tak," konstatoval.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze