Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Klíčové okamžiky na cestě k titulu

15 2000
-
V době, kdy se tvořilo mužstvo, přijaly na rozdíl od mnoha hokejistů z NHL pozvání klíčové postavy extraligy: Dopita, Reichel, Kučera, Výborný. O zdravé jádro týmu bylo postaráno.

PORAZILI KANADU

První vážný test na šampionátu, ještě v základní skupině. Výhra 2:1 přinesla klid trenérům i hráčům. Po předchozích nic neříkajících duelech s Norskem a Japonskem se poprvé projevila opravdová síla mužstva.

TŘI ÚTOKY

Utkání proti Slovensku, 7. května ve skupině, přineslo několik pozitivních okamžiků. Mužstvo se dokázalo oklepat po předcházející porážce s Finskem a teprve v tomto zápase se ustálila základní sestava týmu. Vznikly útoky Prospal, Reichel, Vlasák a Varaďa, Patera, Procházka, které spolu zůstaly až do finále. Trenér Josef Augusta poprvé zredukoval sestavu na tři útoky, což potom opakoval v každém utkání.

ZŮSTALI NA MÍSTĚ

Češi vyhráli první i druhou kvalifikační skupinu, což jim zajistilo relativně slabšího soupeře ve čtvrtfinále a umožnilo pobyt v hale Jubilejnyj, na kterou byli zvyklí. Vyhnuli se tak stěhování, změně šatny a zvykání na jiný led. Do nové arény se přesunuli až na semifinále.

Z NHL NIKDO NEPŘIJEL

Před play off začalo dramatické a chaotické vyhledávání posil z NHL. Podle pravidel mohlo každé mužstvo připsat na soupisku pět nových hokejistů. Na rozdíl od jiných se Češi rozhodli nezasahovat do mužstva, ačkoli se nabízelo několik volných hráčů.

VARAĎOVA BOŽÍ RUKA

To byl zřejmě jeden z nejdůležitějších okamžiků šampionátu. Odehrál se ve čtvrtfinále proti Lotyšsku, v půlce zápasu za stavu 0:1, kdy se příliš nedařilo a outsider mistry světa přehrával. Brankář Irbe přihrál puk přímo do ruky Varaďovi, který si ho jen sklepl na zem a poslal do prázdné branky.

REICHLŮV PRVNÍ GÓL

Kapitán mužstva se střelecky trápil, ale slíbil, že góly přijdou v pravý okamžik. V semifinále proti Kanadě to splnil.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze