Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šest let čekání na světovou medaili. Ukončí Koudelka ve Falunu půst?

Roman Koudelka v závodě v Titisee-Neustadtu. | foto: AP

19 2015
Lukáš Bauer získal v Liberci 2009 stříbro. Od té doby klasici na medaili čekají. Změní to skokan Koudelka ve Falunu? Světový šampionát ve čtvrtek začíná prvním závodem o medaile.

Tolik je toho od poslední medaile jinak. Opory zestárly a klasičtí lyžaři ztratili výsadní postavení mezi českými zimními sporty, převálcoval je biatlon. Důkazem jsou i slova Romana Koudelky, jimiž okomentoval zrušení Světového poháru skokanů v Liberci: „Ve stejný termín byl biatlon v Novém Městě, nejspíš by lidi do Liberce ani nepřišli.“

Vybrali jsme pět závodů, na které se přesto můžete ve Falunu těšit.

Sobota 21. 2. v 16.30, skoky na středním můstku: Kdysi ho měl Koudelka raději než ten velký. Teď tvrdí: „Když mám formu, zaskáču všude.“ Výhodou může být, že vynechal pohárové lety ve Vikersundu. „Pro ty, kteří tam byli, bude návrat z mamutího můstku na střední obtížnější, technika je jiná.“

Pátý muž poháru naopak tvrdí: „Cítím strašnou sílu v nohách.“

Čtvrtek 26. 2. v 10.00, severská kombinace, velký můstek: Miroslav Dvořák, muž pro překvapení? Viz senzační třetí místo zkraje zimy v Kuusamu. Pak už na stupních nestál, zbrzdila ho viróza, po pádu v Oberstdorfu jej zdobí monokl. „Sním o desítce,“ říká. A i kdyby neuspěl, v této zimě už přece vyhrál: před Vánocemi se stal otcem syna.

Čtvrtek 26. 2. v 17.00, skoky na velkém můstku: Druhá Koudelkova šance. Co udělat, aby ho atmosféra nepohltila jako na Turné? Jeho psycholožka Sládečková radí: „Ber závody jako trénink.“ On sám shazuje tlak tvrzením: „Už jsem si splnil v sezoně dost snů. Medaile, to by bylo až příliš štěstí v jednom roce.“

Sobota 28. 2. ve 13.00, běh žen na 30 km: K němu vzhlíží Eva Vrabcová-Nývltová. Loni skončila na bruslařské třicítce v Soči pátá, ale letos se běží klasicky a ona zažila sezonu jako na toboganu, bojovala s celkovým přetížením organismu. „Třicítka je bolavý, ale královský závod. Já mám takové výzvy ráda,“ ujišťuje nicméně šestá žena z Tour de Ski.

Neděle 1. 3. ve 13.30, běh mužů na 50 km: Poslední vrcholný závod v kariéře Lukáše Bauera? Za zimu má v distančních závodech SP bilanci 36., 26., 32., 19., 12. a 22. místo. Byl zvyklý na lepší. Závodil málo, léčil nemoc, o víkendu v Östersundu upadl.

„Snad už žádnou další pádovou estrádu nepředvedu,“ doufá. Soustředí se na padesátku, proto vynechá poprvé od roku 2003 štafetu. „Kdyby doběhl do 6. místa, bude to super,“ říká kouč Petrásek.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze