Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pojďte hrát golf. Spilková po životním triumfu věří v boom á la biatlon

Klára Spilková na turnaji Ladies European Tour v Rabatu. | foto: LET/Tristan Jones

28 2017
Růžovým fixem spokojeně podepisovala golfové míčky. Na gauči před Café Cihelna několikrát zapózovala fotografům a pak se zase vrátila k autogramům a drobným bílým balonkům. Stálo na nich: Klára Spilková Champion Lalla Meryem Cup 2017.

Česká profesionálka se tento týden vrátila do rodné Prahy, aby oslavila své historické vítězství.

V polovině dubna zazářila v marockém Rabatu. Na severu Afriky se stala první Češkou, která kdy zvítězila na Ladies European Tour (LET), elitním evropském okruhu turnajů, jedné z nejprestižnějších scén golfového světa. „Stále si to neuvědomuji.“

Působí šťastně a uvolněně. Tak jako při finálovém kole v Maroku. Právě v něm rozhodla brilantní hrou o svém titulu. Zahrála šest birdie a stanovila nedostižnou metu pro největší soupeřky včetně Norky Suzann Pettersenové, zkušené borkyně a sedminásobné vítězky na LET. „Byla jako tygr, který si jde pro svou kořist. Říkala jsem si, že mě určitě dotáhne,“ vyprávěla.

„Po olympiádě si všichni chtěli kupovat pušky a běhat na běžkách i díky tomu, že Gabriela Koukalová a všichni ostatní jsou tak přirození. Věřím, že jsem také taková.“

Spilková to zvládla, čímž si vysloužila prémii ve výši 67 500 eur, pozvánky na majory, dvouleté členství na LET i krásnou dárkovou kazetu plnou šminek. „I kdybych nevyhrála, tak jsem ten den vyhrála sama nad sebou,“ těšilo ji.

Po letech, kdy ji mnohdy svazovala psychika, hrála v klidu. Hlavně při závěrečném, svém nejlepším kole ukázala, jak si golf užívá a že si nepřipouští žádný tlak. „Nikdy bych nevěřila, že jde finále zahrát takhle bez nervů,“ smekla před ní její caddie Kateřina Dvořáková.

Spilková by teď svým úspěchem chtěla inspirovat mladé hráče a hráčky. Ráda by také přivedla ke golfu nové lidi.

„Po olympiádě si všichni chtěli kupovat pušky a běhat na běžkách - i díky tomu, že Gabriela Koukalová i všichni ostatní jsou tak přirození. Eva Samková to samé. Věřím, že jsem také taková a že lidi přitáhnu,“ doufá.

Přirozená je. Nehledá fráze, vše popisuje s duší bezstarostné holky. Zatím jí ovšem chyběly pronikavé úspěchy, jimiž by sportovní veřejnost zaujala. Třeba loni musela příslušnost k elitnímu evropskému okruhu zachraňovat až na poslední chvíli.

Teď přišel průlom. Vyhrála turnaj, vede hodnocení Ladies European Tour a za odměnu si zahraje na třech z pěti majorů, vrcholných akcích, obdobě tenisových grandslamů. Na dva se kvalifikovala rabatským triumfem, třetí pozvánku dostala jako dárek od svého sponzora KMPG.

Fotogalerie

„Tři majory a pak domácí turnaj na Čeladné, to jsou čtyři akce, na které se nejvíc těším,“ vyhlíží vrcholy sezony.

Té, která již nyní nosí přívlastek úspěšná. A to teprve odstartovala. Spilková věří, že se jí může dařit i dále. Ráda by jak na majorech, tak v Čeladné prodala svou formu.

„Skvělé je, že vím, že hraju dobře. A že na všech těch čtyřech turnajích bych mohla uspět.“ Nejbližší z nich visí v kalendáři na začátku léta. Women‘s PGA Championship se hraje na předměstí amerického Chicaga od 29. června do 2.července.

Spilková si dává i jiné cíle než zmíněné kvarteto podniků.

Ráda by se co nejdéle udržela v čele finančního žebříčku LET, kde zůstala i po vystoupení ve španělské Barceloně, kde skončila na děleném 34. místě.

„Hrála jsem dobře i ve Španělsku a byla jsem moc ráda, že jsem i poté zůstala první. Že to nebyl jen jeden týden. Snad to udržím až do konce.“

Jde o odvážné přání, Spilková však ukazuje, že je oproti minulosti silnější. Také sebevědomější. A troufalá. Po hektickém závěru minulé sezony se věnovala sama sobě, zapracovala na mentální stránce. Změnila mnohé, i kouče.

Před startem v Maroku pravila, že cítí, že má blíže k nejvyšším příčkám.

Hned napoprvé pak získala titul. „Byla jsem připravená zvítězit,“ potvrdila.

Bude válet i dál?Najdete na iDNES.czmobilní verze