Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Roste na Hané nová Ledecká? Chci být českou mistryní, sní Neubertová

Snowboarding - ilustrační foto | foto:  Michal Sváček, MAFRA

2 2016
Kam až se dá dojet z Hané na snowboardu? To není hádanka, spíš řečnická otázka, na kterou odpovídá zatím krátká, ale přesto zajímavá kariéra Kláry Neubertové z Olomouce. V 15 letech se stala juniorskou vicemistryní České republiky v alpine snowboardingu.

Jde o olympijskou disciplínu, v níž má Česko závodnici světových kvalit - Ester Ledeckou. Známější název je paralelní slalom či paralelní obří slalom. Ačkoli by se mladá Olomoučanka ráda někdy k výkonům mistryně světa Ledecké přiblížila, projíždí si vlastní stopu.

„Před pěti lety jsme se s partou kamarádů domluvili, že místo lyží si zkusíme v Rakousku zajezdit na prknech. Začalo mě to bavit a nakonec jsem na snowboard úplně přešla,“ vzpomíná na začátky Neubertová.

Ke sportu ji ovšem rodiče vedli odmala. Hrála tenis a delší dobu se věnuje aerobiku. K tomu si oblíbila snowboard.

„Na začátku jsem samozřejmě padala jako každý, ale celkem rychle jsem se to naučila. Na normálním prkně mě bavilo si jízdu užívat, ale pak už nebylo kam se zlepšovat, tak jsem chtěla zkusit tvrdé alpine prkno. To mě začalo bavit víc, tak jsem hledala disciplínu a našla slalom,“ popisuje mladá závodnice, kterou na paralelním způsobu závodění motivuje hlavně jízda s lepšími soupeřkami, které musí dotahovat. „Víc pak riskuju a jedu rychleji,“ tvrdí.

První ostré soutěžení přišlo na populárních Olympiádách dětí a mládeže v letech 2012, 2014 a letos v zimě. „Bavilo mě to a chtěl jsem se k tomu dostat víc. Na té poslední olympiádě jsem se zkontaktovala s trenérem Tomem Kolesou, který vede v Beskydech skupinu Lítací jelen a přidala se k nim,“ vypráví patnáctiletá Klára.

Jde o jedinou skupinu na Moravě, kde se závodníci systematicky připravují pod vedením poloprofesionálních trenérů. Tou další je až Dukla Liberec.

Tréninky, které do té doby zajišťoval táta David Neubert, přesvědčením čistokrevný lyžař, získaly potřebnou odbornost a kvalitu. Většinou se lítací jeleni potkají v beskydském skiareálu Bílá či v některém z okolních center. Kromě toho Neubertovi trénují i blízko domova, díky vstřícnosti majitele skiareálu v Hrubé Vodě, který jim povolí si občas postavit na svahu branky.

Výsledky se dostavily okamžitě. Hned na prvních závodech, kterými bylo mistrovství Slovenska, skončila Klára Neubertová druhá v obřím slalomu juniorek. Stejný výsledek pak zopakovala na mistrovství České republiky v Peci pod Sněžkou.

Klára Neubertová

Klára Neubertová

„Bylo to pro mě povzbuzení, abych pracovala ještě víc. Ale hlavně mě to baví, a i kdyby nebyly výsledky, chci v tom pokračovat,“ potvrzuje mladá závodnice, že ke snowboardu patří hlavně pohoda, žádný stres a dobré pocity. „Na svahu si to rozdáme, ale když se skončí, tak jsme spolu, je tam dobrá parta a to je příjemné,“ usmívá se.

Co dělá snowboardista během léta? Ester Ledecká preferuje surf, další možností je brázdit ulice na longboardu, dlouhém prknu s kolečky. „Tady se stabilita nejvíc přibližuje jízdě na sněhu. K tomu posiluju na zpevnění celého těla,“ prozradila Neubertová a těší se, že příští zimu bude obrážet závody co nejčastěji.

„Klidně každý víkend, to by mě bavilo. Kdyby to šlo, tak bych chtěla na sobě makat a stát se mistryní republiky,“ plánuje nadějná Olomoučanka.Najdete na iDNES.czmobilní verze