Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lyžařka Křížová: Psychika hraje velkou roli, nedá se jezdit s brzdou

Klára Křížová na trati superobřího slalomu v Lake Louise | foto: AP

13 2016
Klára Křížová mění za pochodu techniku jízdy. První body v letošní sezoně Světového poháru lyžařů naznačily, že jde správnou cestou.

Nepříznivé klimatické podmínky v Zauchensee odložily úterní trénink sjezdu Evropského poháru.

Přesto je Klára Křížová v rodišti věhlasného rakouského lyžaře Hermanna Maiera spokojená. O víkendu tam získala svoje premiérové body do letošní sezony Světového poháru za 25. místo ve sjezdu.

„Je to pro mě první vlaštovka, mám se od čeho odrážet,“ připomíná 26letá rodačka ze Zlína, že překopává během sezony techniku jízdy.

Už jste se sžila se změnami?
Poslední roky jsem neměla začátek sezony nejsilnější, letos mám start lepší než normálně. Svoji normální jízdu v tréninku potřebuji přenést do závodu.

Pořád si je moc berete?
Mentální stránka u mě hraje velkou roli. Spolupracuji s jednou paní, která mi v tom pomáhá. Nedá se jezdit s brzdou. Je čím dál tím více dobrých holek na podobné úrovni jako já, a když nejedete naplno, nemáte šanci.

Zmiňovala jste, že váš nový trenér Lionel Finance je tvrdý a jednou vás přivedl až k pláči. Už je mírnější?
Sedli jsme si dobře. Za sobotní sjezd mě pochválil, za nedělní superobří slalom (43. místo – pozn. red.) mi musel promluvit do duše. Zná přesně hranice a má cit, kdy ubrat, nebo naopak přidat.

Co říká na změnu techniky vaše maminka Olga? Pořád vás má pod drobnohledem?
Pochválí mě i zkritizuje. V pondělí za mnou přijela do Zauchensee, kousek odsud ve Flachau dělá technickou delegátku při slalomu.

Ještě zpátky k vašemu 25. místu ve sjezdu. Jel se na dvě kola. Sedlo vám to?
Den před závodem jsem špatně spala, ráno na snídani jsem byla rozhozená a neřekla bych, že si jedu pro body. Ale dokázala jsem se nachystat. První jízda byla agresivnější než druhá, ale nebylo to tak, že bych ve druhém kole brzdila. Jednokolové sjezdy mi ale vyhovují více. Teď to byla výjimka. Pořadatelé by nestihli připravit celou délku trati.

V Evropě se pravidelně odkládají nebo ruší závody kvůli nedostatku sněhu. Je to rok od roku horší?
Poslední tři roky byly zimy velmi špatné, ale věřím, že se to změní.

Jak moc vám to komplikuje sezonu?
Světové poháry se naštěstí snaží za každou cenu uspořádat, nebo aspoň přeložit. Horší je to se závody kategorie FIS, ty se ruší pořád. Ale zatím jsem letos odjela všechno, co jsme měli v plánu. Těžší to má trenér, který má na starosti organizaci přípravy. Teď jsme zůstali v Zauchensee na Evropský pohár, pak jedeme na Světový pohár do Cortiny.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze