Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klánovický golf je před referendem v pasti protichůdných rozhodnutí

Klánovický les, klubovna Forest Golf Resort | foto: David Votruba

21 2009
Do sporu o obnovení golfového hřiště v Klánovickém lese před říjnovým referendem zasáhl čerstvě magistrát. Potvrdil argumenty jeho odpůrců. Ti napadli a zpochybnili rozhodnutí klánovického zastupitelstva, které letos v červnu schválilo změnu územního plánu, díky níž by mohlo hřiště vzniknout.

Odpůrci, vedení místním výborem pro referendum, se v červenci obrátili na odbor stížností a mimořádných kontrol. Tvrdí, že když bylo na 9. a 10. října vyhlášeno referendum o golfu, přestalo rozhodnutí zastupitelstva umožňující stavbu hřiště platit.

"Zůstávají proto v platnosti původní usnesení klánovického zastupitelstva z roku 2005 a 2006 o návrhu na změnu územního plánu, který spočívá v tom, že Klánovický les nemá napříště zahrnovat žádné plochy umožňující výstavbu golfového areálu," uvedl pro MF Dnes bývalý starosta Klánovic Ladislav Hrabal.

Klánovický les

Podle tohoto rozhodnutí by v místech, kde společnost Forest Golf Club chce obnovit golfové hřiště, které tu před druhou světovou válkou bývalo, mohl být pouze les. "Tento návrh však již čtvrtým rokem stále ještě čeká na adekvátní vyřízení na magistrátu," upřesnil Hrabal.

Společnost Forest Golf Club považuje rozhodnutí magistrátu a stížnost části obyvatel Klánovic, přesněji Výboru za referendum, které proti golfu bojuje, za nesmyslné.

Plány se nemění

"Rozhodnutí se týká městské části, ne nás, je to jejich záležitost, když někdo zpochybňuje rozhodnutí. Nicméně podle našeho názoru je návrh odpůrců golfu nesmyslný a dnem, kdy bylo vyhlášeno referendum, rozhodnutí platnosti nepozbylo," uvedla výkonná prezidentka společnosti Monika Bažantová.

Společnost tak na svých plánech vybudovat v Klánovickém lese golfové hřiště prý zatím nic nemění. "Vycházíme ze zákonných podmínek, to znamená územního plánu a takzvané EIA, která posuzuje vliv na životní prostředí. V tomto jednání dokonce prošlo i osmnáctijamkové hřiště, zatímco my chceme jen devět jamek," dodala Bažantová.

Klánovický les

Spory o obnovu golfového hřiště v Klánovicích se táhnout již několik let. Skupinu odpůrců tvoří zejména obyvatelé Klánovic, občanská sdružení a do ledna letošního roku také klánovická radnice, zejména tehdejší starosta Ladislav Hrabal. Ten však byl z funkce odvolán.

Odpůrcům nejvíc vadí, že by se v lese začalo kvůli golfovému hřišti kácet. "Kácení v největším pražském lese mi přijde minimálně jako škoda. Tím, že některé stromy zmizí, vznikne vedle sebe les a lesopark. Tím se změní charakter území," popsala předsedkyně Strany zelených v Klánovicích Zorka Starčevičová.

Kácení a prach

Forest Golf Club oponuje. "V původních drahách, které tu byly už v roce 1938, jsou nyní hlavně náletové dřeviny. My ta místa vlastně jenom vyčistíme od nepůvodních dřevin," řekl již v květnu MF DNES předseda představenstva společnosti Miloš Drbal.

Další, co místním vadí, je, že v Klánovicích se například zvýší počet aut, která budou k hřišti kličkovat mezi domy. Některé ulice navíc nejsou asfaltové a lidé se bojí prachu. "Nabídli jsme se, že cesty vyasfaltujeme. Golf je závislý na počasí, těžko tu proto budou denně jezdit stovky aut," oponoval Drbal.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze