Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Klammer čeká sedm tisíc hostů

5 2003
Praha, Bad Kleinkirchheim - Na dálničním mostě visí transparent: Franz Klammer: 50! Oslava v Bad Kleinkirchheimu. Legendární sjezdař dosáhl životního jubilea ve středu. Ale třídenní megaparty začíná teprve v pátek. Přijde na 350 tisíc eur, pozváno je sedm tisíc hostů. Bude to největší narozeninová party v historii Rakouska, píše deník Kurier.

Uskuteční se u trati, kde Klammer v roce 1971 vyhrál svůj první sjezd Evropského poháru. Tehdy se zachránil před vyhazovem z reprezentace. Nechybělo mnoho a vydělával si na živobytí jako čeledín u dřevorubců.

O pět let později se stal nesmrtelným. Snad žádný olympijský sjezd už nebude tak sledovaný jako v Innsbrucku 1976. „Franz byl dva roky pod nepředstavitelným tlakem. Všichni čekali, jestli se sesype,“ vzpomíná český sjezdař Bohumír Zeman.

Šedesát tisíc diváků křičelo v extázi nebo zadržovalo dech. Na všech mezičasech prohrával se Švýcarem Russim. V cíli triumfoval! „To vítězství kompletně změnilo můj život,“ přiznal agentuře APA.

V pátek přijedou gratulovat k padesátinám Stenmark, Sailer, Schranz, Zurbriggen, Russi i Colombin. Omluven je Maier, závodí ve Vailu. „Škoda. Vždycky se hádáme, kdo z nás dvou je nejlepším sjezdařem všech dob. Večírky s ním, to bývá divočina,“ říká hostitel. „Zato až z Ameriky přiletí Bill Johnson,“ připomíná.

V Sarajevu 1984 získal Američan olympijský titul, který si chtěl Klammer nadělit na rozloučenou. Pak nastavilo štěstí Johnsonovi odvrácenou tvář. Syn mu utonul, žena ho opustila. V 41 letech se pokusil vrátit do závodů, upadl, dlouhé měsíce ležel v kómatu. Dokonce zapomněl, že je olympijským vítězem. Klammer mu cestu zaplatí.

Dávno poznal, jak rizikovou profesí sjezdařina je. Jeho mladší bratr Klaus žije po karambolu v Lienzi 25 let na invalidním vozíku. I proto založil Franz nadaci určenou mladým sportovcům v nouzi.

Průzkum Lineckého obchodního institutu odhalil, že je stále nejsympatičtějším rakouským prominentem současnosti. Další pořadí? 2. Moserová-Pröllová, 3. Lauda, 4. Maier. Hluboko v poli poražených: Arnold Schwarzenegger.

Věčně usměvavý Klammer už není mladý a stále není starý. Co ještě od života očekává? „O tom nepřemýšlím. Vždycky jsem se díval jen za nejbližší zatáčku.“Franz Klammer - padesátiletá lyžařská legenda
V Innsbrucku 1976 nejslavnějším vítězem sjezdu v historii olympijských her
Šampionem ve 25 sjezdech Světového poháru, to nikdo jiný nedokázal
Hahnenkamm vyhrál čtyřikrát. Dnes by ho už nejel. "Copak jsem blázen?"

Jeho závodní motto: "Kdy myslí, prohrává."

Oblíbená průpovídka k soupeřům: "Máš skvělou formu. Dneska můžeš být druhý."
V rubrice povolání má v pasu: "Franz Klammer."
S ženou Evou a dcerami Sophií (15) a Stephanií (10) žije ve Vídni a Bad Kleinkirchheimu
POČÁTKY KARIÉRA PODNIKATELE: krach oděvní a lyžařské značky Klammer Line, ztráta 1,5 milionu marek. "Byl jsem bláznivý dobrodruh. Nezajímalo mě, že milion je fuč. Byly to jen peníze. Naštěstí jsem včas zařadil ruční brzdu."
KONCE KARIÉRY PODNIKATELE: multimilionář, za 12 tisíc eur denně lyžařský vůdce celebrit, žádaný v reklamě, majitel fitness studia ve Vídni a baru v Bad Kleinkirchheimu. "Za čtyři dny dnes vydělám víc než jako lyžař za celou sezonu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze