Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kladno je město sportu zaslíbené

23 2003
Kladno - Kladno, to je to město, Kladno, sportu zaslíbené. Takhle by mohla znít upravená verze proslulého hitu kapely Yo-Yo Band, pokud by chtěla zachytit současnou situaci kladenského sportu. Hokej, futsal, hokejbal i atletika už mají zastoupení v elitních domácích soutěžích mezi muži, fotbalisté momentálně vedou druhou ligu a od letošní sezony si nečekaně připnul visačku extraligový i tým volejbalistů.

Původně se do města měla přestěhovat "jen" prvoligová rezerva nedaleké Odoleny Vody. Jenže pak se naskytla příležitost odkoupit nejvyšší soutěž z Perštejna, k čemuž se podle primátora Volfa okamžitě kladně postavilo zastupitelstvo.

Samotná třímilionová dotace do volejbalu by však nestačila, a tak se klíčovým mužem převodu stal majitel nedalekého klubu Chance Odolena Voda Jindřich Neumann, který transakci zprostředkoval a navíc na ni poskytl finance. A jak sám uvedl, byla to vysoká částka.

„Jsem strašně rád, že se to povedlo. Je to prestižní záležitost a je dobře, že se nám daří měnit dosud hornický image města,“ pochvaluje si primátor Milan Volf. A vzápětí dodává, jak mu hned po prvním domácím zápase drnčel telefon a nadšení fanoušci děkovali za příchod extraligy do města.

Současným majitelem klubu je sdružení Volejbal Kladno, které by se po sezoně kvůli rozšíření základny až na 200 členů mělo spojit se sdružením Kladno volejbal, které zastupuje původní kladenský volejbalový klub.

V Kladně sport hodlají i nadále podporovat. Finance z rozpočtu města (ten činí 1,7 miliardy korun) budou trvale směřovat hlavně do zázemí, úpravy a výstavby sportovišť (výhledově by se měla zvyšovat hala v areálu Sletiště, kde nyní působí volejbalisté) a samozřejmě do mládeže.

Tu se podchycovat daří. Atleti po dobudování stadionu v areálu Sletiště nabrali stovku nových nadějí za rok, teď se čeká zvýšení zájmu o volejbal. Ten by jako zdroje talentů měly podpořit i nové sportovní třídy ve vybraných základních školách.

Volejbalový tým mužů, složený z borců béčka Odoleny Vody a bývalých hráčů Perštejna navzdory velkému nadšení a podpoře fanoušků po pěti kolech stále čeká na vítězství.

Na chvostu tabulky je pod ním již jen Příbram. Myšlenky na sestup hned v první extraligové sezoně si však v klubu nepřipouštějí. A podle vyjádření Jindřicha Neumanna neexistence špičkového volejbalu na Kladně ani nehrozí. Majitel Odoleny Vody, ač se pořád označuje za "Odoláka", stále vážněji uvažuje o přesunu svého klubu do Kladna.

"Okolnosti mi k tomu velí. V Odolena Vodě chybí spoustu potřebného zázemí včetně podpory města a nevypadá to na změnu k lepšímu,“ řekl Neumann. „V Kladně mají ke sportu větší vztah a bylo by škoda ho nevyužít." V praxi by to znamenalo spojení obou klubů pod hlavičkou Kladna a tedy zánik extraligové značky Odolena Voda.

Výhodou by bylo koncentrování nejlepších hráčů do jednoho týmu i lepší možnost generování financí. Sezónní rozpočet lídra soutěže z Odoleny Vody nyní činí devět milionů, kladenský je o polovinu nižší. V zádech má navíc Neumann už šestiletou spolupráci s drtivou většinou pražských sportovních center, odkud čerpá talentované hráče.

K těm nejznámějším, kteří už se v týmu Vody už objevily, patří Rak, Pláteník, Rybníček, Král nebo Štokr.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze