Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvě operace, roky tápání. A pláč, když se skokan Gangnes dočkal výhry

Kenneth Gangnes | foto: AP

8 2015
Tolikrát mu předpovídali: Z tebe bude hvězda! Tolikrát už si to myslel i sám. A tak často se mýlil. Až tento víkend bylo vše jinak. Norský skokan na lyžích Kenneth Gangnes ze sebe soukal: „Je to bláznivé. Můžu si u jednoho z dětských snů odškrtnout: Splněno.“

Po sedmi letech ve Světovém poháru se dočkal první výhry. V 26 letech. Po dvou operacích. V době, kdy už leckdo nevěřil, že ještě vůbec bude skákat.

„Byl jsem blízko stavům, kdy jsem myslel, že už to dál nesnesu,“ přiznal Gangnes. „Cesta až sem byla jako horská dráha. Byl jsem hodně dole, ale o to víc teď chutná úspěch.“

Jeho někdejší kouč Clas Brede Brathen, nyní sportovní ředitel norských skokanů, plakal. „Kennethův příběh je neuvěřitelný. Vždyť od roku 2010 víceméně nezávodil,“ citoval ho web norské televize NRK.

Před pěti lety musel Gangnes, jedna z norských nadějí, na první operaci kolenních vazů. Pak dřel, trénoval dvakrát víc než dřív, jen aby se mohl vrátit. Jenže stejně ve Světovém poháru paběrkoval.

Během let 2010 až 2013 v něm absolvoval jen 13 závodů. Pak přišlo další zranění. Další operace kolene.

Gangnes si našel práci na částečný úvazek v obchodě se sportovním oblečením. Jeho sportovní kariéru už mnozí odepisovali. Ale on ji odmítl jen tak zabalit: „Byl jsem odhodlaný, že se svého snu nevzdám.“

Znovu mu pomohlo jeho zapálení a cílevědomost. „Je to typ člověka, který přichází na trénink první a odchází poslední,“ popsal ho krajan Anders Jacobsen, někdejší vítěz Turné čtyř můstků.

Na konci minulé sezony pronikl Gangnes při leteckých závodech poprvé do elitní desítky. A v létě svými výkony udivil i Alexandera Stöckla, rakouského kouče norských skokanů. „Když bude takhle skákat i v sezoně, klidně může být velitní desítce,“ věštil.

Sám Gangnes se raději držel při zemi. Mluvil o tom, že by rád pronikl mezi dvacet nejlepších skokanů. Minulé zkušenosti mu velely od sebe raději nečekat příliš mnoho.

Záhy se ukázalo, že to se skromností nemusí přehánět. V prvním závodě v Klingenthalu skončil jedenáctý –a pak přišel víkend v Lillehammeru.

Už v sobotu sahal Gangnes po výhře. Skočil 95,5 metru. Vedl. A skokanů už nezbývalo mnoho.

Jenže pak přišel Němec Severin Freund. Skočil sice o metr méně, ale měl lepší stylové známky aopouhou desetinu bodu zvítězil.

Mohlo se zdát, že osud Gangnesovi triumf snad nepřeje...

Ale stačil den –a vše bylo jinak.

Na můstku, kde ve Světovém poháru debutoval, si splnil dětský sen.Najdete na iDNES.czmobilní verze