Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger vystoupá na Kilimandžáro? Riis údajně plánuje originální kemp

Roman Kreuziger (zcela vlevo) zažil teambuldingový kemp stáje Saxo Bank Tinkoff už před dvěma lety na Kanárských ostrovech. Spolu s ním i (zleva) Nicholas Roche, Chris Anker Sörensen a Alberto Contador. | foto: Profimedia.cz

13 2014
Příprava cyklistické stáje Tinkoff-Saxo na sezonu 2015 by měla začít kempem, při němž se Alberto Contador, Roman Kreuziger, Peter Sagan a další členové týmu vydají na nejvyšší africkou horu Kilimandžáro. S informací přišly listy L´Equipe a Gazzetta dello Sport.

Cyklisté ze stáje multimilionáře Olega Tiňkova by měli v rámci teambuildingu absolvovat koncem října i noční výstup na Kilimandžáro, do výšky 5891 metrů. Tým Tinkoff-Saxo sice dosud tyto informace oficiálně nepotvrdil, ovšem vzhledem k „zálibám“ Bjarna Riise se dá očekávat, že budou pravdivé.

Kreuzigerův závěr sezony

Po verdiktu rozhodčí komise Českého olympijského výboru naskočil  Roman Kreuziger v závěru sezony opět do závodů a v nohách má čtyři jednorázové akce. Při závodě Milán-Turín pomáhal Albertu Contadorovi, stejně tak při klasice Kolem Lombardie, kde navíc sám dojel třiadvacátý. Minulý čtvrtek na Paříž-Bourges pro změnu útočil v úniku, který byl dostižen pět kilometrů před metou. V neděli dokončil semiklasiku Paříž-Tours na 81. místě. „Je skvělé, že je Roman zpět,“ říká sportovní ředitel týmu Tristan Hofmann. „Ukazuje, že do své přípravy předtím vložil hodně úsilí. Je především jezdcem pro etapové závody, ale už nás přesvědčil, že umí i ty jednorázové a je rychlý na rovinách.“

Byl to totiž právě Riis, kdo začal do přípravy profesionálních cyklistů včleňovat teambuildingy a „kurzy přežití“. Vysvětlení měl prosté: „V závodě se také musíte vypořádat s řadou nečekaných situací. A navíc jde o ideální příležitost k začlenění nováčků do týmu a ke zjištění, jak dokáží spolupracovat s ostatními.“

V někdejší roli šéfa stájí CSC či Saxo Bank pořádal Riis tyto kempy jak v Dánsku, tak v Jižní Africe, ale kvůli chybějícím financím je musel omezit. Ovšem s přísunem peněz od Olega Tiňkova se patrně tradice obnoví. Nováčci ve žlutomodrých barvách - Peter Sagan, Ivan Basso či Robert Kišerlovski - budou moci snáze zapadnout.

Roman Kreuziger už zažil teambuilding předloni, po příchodu do Riisovy stáje, kdy se jej na Kanárských ostrovech zúčastnilo dokonce 80 osob.

„Přijeli i lidé z managementu, ale třeba také sekretářky. Prostě každý, kdo má s týmem co do činění,“ líčil tehdy. „Chtěli, abychom se poznali se všemi, s nimiž během sezony komunikujeme. Každý den jsem měl ve skupině třeba sekretářku, mechanika nebo lidi ze skladu.“

Došlo postupně na potápění, vodní skútry, kajak, plavání, ale i fotbal a plážový volejbal. Osm hodin strávili na moři, kde vytvořili posádky na plachetnicích a závodili mezi sebou.

Další den byl pro změnu na programu orientační běh, spojený se slaňováním i šplháním po skalách, lukostřelbou či akcemi v úzkých tunelech, aby cvičitelé vyzkoušeli reakci jednotlivců na stísněné prostory.

Kilimandžáro, nejkrásnější je po ránu

Kilimandžáro

Nechyběly ani další adrenalinové aktivity: paintball a bunjee-jumping. „Nemyslel jsem si, že paintball bude tak bolet. Když se na vás rozprsknou všechny ty kuličky naplněné gelem, nějaké modřiny zůstanou,“ popisoval český cyklista. „A bunjee, to byl pro mě zatím největší adrenalin, ještě větší než nebezpečné sjezdy v horách. Když nás vezli tou korbou nahoru na jeřáb, bylo to pomalu ještě horší než potom skočit.“

Teambuildingy však už v současném profipelotonu zdaleka nejsou jen výsadou Bjarna Riise. „Když je začal zavádět, ostatní týmy to odsuzovaly. Ale pak je i ostatní začaly praktikovat,“ připomněl Kreuziger. Například stáj Omega uspořádala kurz přežití také na Slovensku, ve vojenském objektu v Lešti.

Změny v Tinkoff-Saxo: přicházejí další lidé ze Sky

Nejen na závodnickém poli, ale rovněž ve vedení stáje Tinkoff-Saxo nastanou výrazné změny. Tým opouštějí dva sportovní ředitelé Philippe Mauduit a Fabrizio Guidi a na jejich místa přijdou Bobby Julich, v roce 1998 třetí cyklista Tour, a Sean Yates.

Pokračuje tak posilování bývalými zaměstnanci týmu Sky. Už loni odtud přišel Steven de Jongh, který se stal i osobním koučem Alberta Contadora.

Julich skončil předloni ve Sky vzhledem k nulové toleranci týmu vůči osobám, které se přiznaly k užívání dopingu v minulosti. Yates odešel z britské stáje po sezoně 2012 sám z rodinných důvodů.

Oba už v minulosti pracovali pod Bjarne Riisem, manažerem Tinkoff-Saxo. Julich nejprve coby závodník a později i v trenérském týmu stáje CSC, Yates coby její sportovní ředitel.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze