Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když běželi Estonci, parlament přerušil zasedání

Andrus Veerpalu | foto: Reuters

23 2009
Když Anders Veerpalu a Jaak Mae bojovali v pátek na klasické patnáctce, estonský parlament přerušil jednání, aby poslanci mohli usednout k televizi. "Potom mi hned volal prezident, že jsem pozitivním příkladem pro národ," vypráví estonsky Andrus Veerpalu, světový šampion z Liberce.

Vicemistr světa z roku 2003 Jaak Mae, jenž ovládá angličtinu lépe, tlumočí. Je sobotní večer a sedíme u čaje v penzionu, kde oba bydlí.

Lyžování platí v jejich zemi i podle televizních ratingů za sport číslo 1. "Estonců je 1,4 milionu. Při našem závodě na olympiádě v Salt Lake City sedělo u televize 55 procent národa. A na závody Světového poháru se běžně dívá každý desátý Estonec," povídá Mae.

Doma mají status jako u nás Jágr či Nedvěd. V jejich Otepää, středisku se 3 000 obyvateli, je pozná každý. "Ve velkých městech lidé často ukážou prstem a řeknou: A vy jste... Už jsme si zvykli."

Na liberecké periferii si naopak libují: "Je tu klid." Snídají v penzionu, obědvají na stadionu, večeři si nechávají vozit z nedalekého hotelu. Pro ně, ale i pro Veerpalovu manželku, která je výjimečně doprovází.

"Jinak se doma stará o děti, máme jich hodně," říká Veerpalu. Přesněji: Má doma celou smíšenou štafetu, dva kluky a dvě holky od 2 do 14 let. I pro potomky bude zřejmě ve stopě platit: pokud Estonec, tak lyžařský klasik. Bruslení nemají v oblibě.

"Za našich mladých časů nebylo tak populární," říká Mae. "Navíc v Estonsku je pomalejší sníh než ve vysokých horách, a ten je vhodnější pro klasiku." Je mu 37 let, Veerapalovi 38.

"Jakmile lyžuju, cítím se dobře a nikdy se nenudím," povídá Bauerův přemožitel. Věk však nezastaví. Na minulé mistrovství světa do Sappora nemohl kvůli operaci kolena.

Dovedou si představit scénář dokonalého loučení: na světovém šampionátu v Oslu 2011, kde se patnáctka poběží klasicky. "Představte si, jak tam porážíme Nory na jejich Holmenkollenu," zasní se.
A potom? Kdysi měl Mae v občance napsáno – profese: řidič kamionu.

"Šlo mi o zdravotní pojištění. Abyste ho dostali, musíte být někde zaměstnaný. A já tehdy jen sportoval... Takže mě můj strejda nahlásil jako řidiče u své firmy." Dnes vlastní obě estonské hvězdy trenérskou licenci. "A Andrus navíc podniká, je majitelem hotelu," prozrazuje Mae.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze