Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdy už bude konec? ptala se princezna, první aristokratka maratonu v Londýně

Britská princezna Beatrice při Londýnském maratonu | foto: Profimedia.cz

26 2010
Tahle slečinka asi neříká: Zahradníku, zavaž mi střevíček. Princezna Beatrice si tkaničky na svých maratonkách zašněrovala sama a vyrazila do Londýnského maratonu. Jako první příslušnice britské královské rodiny viděla i cíl.

V cíli jubilejního 30. ročníku závodu u Temže, kde na ni čekala rodina - vévoda a vévodkyně z Yorku i mladší sestra, princezna Eugenie, jí naměřili čas 5:15:57 hodiny.

A počin číslo dva: jednadvacetiletá princezna 42kilometrovou štreku absolvovala jako jeden z článků lidského hada, který se svou délkou zapíše do Guinessovy knihy rekordů.

Čtyřiatřicet vytrvalců se prodíralo ulicemi Londýna spoutaných lanem.

"Bylo úžasné, když jsem uviděla cíl," popisovala pak v cíli Beatrice, která je pátá v pořadí uchazečů na britský trůn. "Myslela jsem si, že to nikdy neskončí."

Aristokratka, jíž byl na blízku bodyguard odhánějící dotěrné sběratele autogramů, do maratonu vyrazila proto, aby získala peníze pro matčinu charitativní organizaci Děti v krizi.

Možná jako poděkování jí matka slíbila: "Rozhodla jsem se, že příští rok bych to taky mohla zkusit." Závod finišuje před Buckhinghamským palácem, vévodkyně z Yorku by tak vlastně končila u domu své tchýně.

Do tradičního londýnského maratonu vyrazilo na 37 tisíc běžců, jen 47 jich skončilo v nemocnici.

V závodě padlo osmnáct kuriózních rekordů, svůj první maraton tu zvládl i Richard Branson, jehož společnost Virgin Group se letos stala sponzorem závodu.

Jeho dvě děti běžely spoutané s princeznou Beatricí v lidském hadu. A otec jim o jedenáct minut utekl. "Tělo vám sice říká: zastav, běž domů a lehni si do vany," popisoval svoje pocity britský miliardář. "Diváci vás ale neustále ženou do cíle."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze