Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo v házené dře na ostatní: Čechy zdobí dva specialisté na obranu

Daniel Kubeš a Jiří Hynek, dva mohutné pilíře české obrany. Mezi nimi se snaží protlačit Francouz Bertrand Gille. | foto: AP

27 2010
Rvát se s hráči soupeře, ubránit jejich útok a pak vyrazit... na lavičku. Jestli v házené existuje nevděčná práce, má na ni český tým dva specialisty. Čisté obranáře, kteří skoro nikdy nedají gól. A přesto jsou nenahraditelní.

Daniel Kubeš a Jiří Hynek nejen na mistrovství Evropy obětovali místo ve střeleckých statistikách dřině pro tým. "A povedlo se jim vytvořit opravdu super obranářské duo," říká zkušený trenér Vladimír Haber, jenž dříve vedl i národní tým. "Dan s Jirkou předvádějí v obraně fantastické výkony," přitakává křídelník Jan Filip.

"Profese" v házené

Dřu za jiné v obraně
V českém týmu duo Kubeš, Hynek. Odbrání, rozehrají a vzápětí utíkají na lavičku pustit do útoku jiné.


Sedmička? Jdu na plac!
Pod dresem má triko s dlouhým rukávem, snad aby mu na lavičce nebyla zima. Francouz Joli chodí takřka jen na sedmimetrové hody, zatím jich na Euru dal 13 ze 16.


Jsem malý, hlídám obry
Španěl Tomas měří jen 178 cm, přesto znechutil osobní obranou českou hvězdu Jíchu. Nezdolná fyzička a skvělý pohyb, díky tomu "drobek" ubrání soupeřovy střelce.

Česká házená díky nim oceňuje ryzí specializaci, jež se v mnoha dalších sportech vůbec nevyskytuje. Mise pro Kubeše a Hynka zní: ustát tlak soupeře, vybojovat míč, a pokud to trochu jde, zapojit se do rychlého protiútoku. Jakmile se ale hra zklidní, přepouští místo jiným. Jejich úkol je splněn.

Pak místo nich obvykle nastupuje rozehrávač Tomáš Sklenák a levoruká spojka Jiří Vítek. "Pro ty je to taky výhoda, aspoň si odpočinou," říká Haber.

Hořké? Góly, hlavní radost každého hráče, u českých obranářů najdete zřídka. Jejich "trefou" je odbráněný moment a svůj úděl přijímají, pro neházenkářského diváka možná nečekaně, bez výhrad.

"Když jsou hráči v obraně dost dobří na to, aby chodili jen tam, většinou se s tím smíří," popisuje Haber. "A s pozicí jsou spokojení. Nebýt specialisty na obranu, nemuseli by mít místo v týmu třeba vůbec jisté. Stává se, že jsou na tuto roli hráči připravováni třeba od dorosteneckých výběrů."

Na střídání obrana – útok sázeli v házené za časů bývalé dominance třeba Rusové, u Čechů je to otázka posledních let. Hlavně díky Kubešovi, který platí za jednoho z nejlepších defenzivních hráčů světa.

Nehledejte ale v jeho roli neschopnost prosadit se v útoku. Habán s obrovitýma rukama patřil při svém prvním zahraničním angažmá ve Švédsku k nejproduktivnějším hráčům tamní soutěže a Halmstadu vystřílel titul.

Španělsko - Česko: Julena Aguinagaldeho (13) se pokouší zastavit Jiří HynekČesko - Slovinsko: Daniel Kubeš přihlíží zakončení Sebastiana Skubeho

Jiří Hynek (vlevo) a Daniel Kubeš mají nevděčnou roli. Často mohou jen přihlížet, jak jejich tým inkasuje.

Až po příchodu do bundesligy z něj začali vychovávat ryzího obranného specialistu. Tomu pak podřizuje i výdej sil. "Moje tělo je zvyklé přijít na hřiště, odjezdit třeba půlminutový úsek v obraně a potom si odpočinout na lavičce," popisuje Kubeš.

Vedle něj roste další "sloup" – Hynek. "Jsou to oba chlapi s velkým rozpětím paží, velkým rozsahem pohybu," popisuje jejich klady Haber. Však také trenér Martin Lipták pravidelně opakuje: "Silná obrana je naší hlavní zbraní."

Vážně, je to jako hráz. Tu v českém týmu tvoří Kubeš, Hynek a spolu s nimi střelec Jícha a pivot Vraný, ti dva však chodí také do útoku.

Všichni mají zhruba dva metry a sto kilogramů, všichni jsou podepsaní pod tím, že Češi na velkém turnaji konečně poprvé od roku 2005 porazili soupeře z Evropy.

Jen dva ale dřou za tým bez nároků na góly.Najdete na iDNES.czmobilní verze