Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo nechce v zimě na golf do haly, nechá se „infraozářit“

Golf - ilustrační | foto: Profimedia.cz

9 2009
Zima si s českým golfem zrovna netyká. Někteří golfisté ukládají hole k zimnímu spánku, jiní trénují v hale nebo zatnou zuby, navléknou na sebe několik vrstev oblečení a vyrazí na hřiště. Kompromisem mezi indoor golfem a hrou v nevlídném počasí jsou vyhřívaná odpaliště.

Dnes už bývají součástí mnoha golfových areálů. Zpravidla jde o krytý venkovní driving range, kam nefouká, neprší ani nesněží. Nad jednotlivými odpališti je navíc umístěn teplomet, díky němuž může golfista i v teplotách kolem nuly odložit bundu a trénovat o poznání pohodlněji.

Základem je infračervené záření, které podobně jako sluneční paprsky ohřívá primárně hmotu a ne vzduch. Teplo se tak téměř neztrácí, absorbuje ho hlavně golfistovo tělo.

Zimní golfový trénink, při kterém necvakají zuby, je velkým bonusem pro členy od klubů, které ho umožňují. Na většině z nich hráči ocení i osvětlení, díky němuž mohou trénovat do pozdních večerních hodin, nebo veliká zrcadla pro kontrolu švihu.

Na rozdíl od indooru golfista hrající na vyhřívaných odpalištích vidí celou trajektorii letu míčku. Vidí, kam jeho balon letí a mnohem snáze může ránu analyzovat. V hale skončí míček po pár metrech v síti, tady může hráč míček sledovat až do úplného zastavení.

Vyhřívaná odpaliště jsou u nás velmi oblíbená, ale ne všechny golfisty si získala. Kdo by se těšil, že si zahraje v listopadu v tričku s krátkým rukávem venku, bude zklamaný. Teplomety hráče sice zahřejí, teplé oblečení a často i zimní rukavice jsou přesto nutné. Před hrou se určitě vyplatí protáhnout a rozhýbat zimou ztuhlé tělo důkladněji než za vyšších teplot.

Drivingy s vyhřívanými odpališti jsou hráčům až na výjimky k dispozici celou zimu. Ve chvílích, kdy přestanou být otevřená některá hřiště, jsou vyhřívaná odpaliště jedinou příležitostí, jak si zahrát venku, další z možností, jak si zkrátit zimní golfový spánek a udržet tělo ve cviku, aby jarní trénink nezačínal znovu od základů.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze