Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo jiný než Špotáková? Oštěpařka je největší favoritkou ankety Atlet roku

OBHÁJKYNĚ. Barbora Špotáková je jasnou favoritkou ankety Atlet roku. | foto: ČTK

5 2010
Ona jediná na atletickém mistrovství Evropy v Barceloně vybojovala pro Česko medaili. Bylo by tak velkým překvapením, kdyby se oštěpařka Barbora Špotáková v sobotu večer nestala nejlepší českou atletkou uplynulé sezony. Světová rekordmanka je jasnou favoritkou vyhlášení ankety Atlet roku 2010.

Špotáková velmi pravděpodobně vyhraje anketu počtvrté za sebou, což se v historii podařilo pouze Heleně Fibingerové, Jarmile Kratochvílové, Janu Železnému a Romanovi Šebrlemu.

V letošní sezoně vedle bronzu z ME vyhrála i premiérový ročník prestižní Diamantové ligy, kde se jako ambasadorka zúčastnila všech sedmi mítinků a vždy skončila do třetího bodovaného místa.

I když se Špotáková v sezoně i kvůli bolavému lokti trápila, získala pátou medaili na vrcholné akci za sebou. Po sezoně přestoupila od čtyřnásobného vítěze ankety Trenér roku Rudolfa Černého k Železnému.

Z hlasů 132 trenérů, funkcionářů a novinářů vzejde vítěz hlavní kategorie i doprovodných kategoriích junior, objev a trenér roku.

V elitní desítce po třinácti letech nebude Roman Šebrle, pětinásobný vítěz ankety v letech 2002-2006. Novými tvářemi mezi nejlepšími domácími atlety jsou Klučinová a Masná, návrat po třech letech se podařil Rosolové.

Slavnostní vyhlášení v přímém přenosu České televize začne v 21:40 a moderovat ho budou počtvrté za sebou Aleš Háma a Monika Absolonová. Do vystoupení na pódiu budou opět zapojeni i sami atleti, zazpívají mimo jiné Hana Zagorová, Miro Žbirka nebo kapela Toxique.

K hotelu přijedou všichni atleti s výjimkou Špotákové, která bydlí poblíž, luxusními limuzínami a při vyhlášení všichni obdrží také zlatou cihličku - první tři o váze jedné trojské unce (31,1 gramu), ostatní včetně trenéra, objevu a juniora roku dvacetigramovou.

Poprvé se anketa Atlet roku vyhlašovala v roce 1962. Nejvyšší počet titulů mají na kontě Fibingerová a Železný, kteří zvítězili sedmkrát. Po šesti prvenstvích získali Kratochvílová, Ludvík Daněk a Imrich Bugár. Rekordmanem v počtu titulů v anketě Atlet roku samostatné České republiky je Železný s šesti úspěchy.

Nominace ankety Atlet roku 2010

Výškař Jaroslav Bába
Prodloužil čekání na medaili z vrcholné akce už na pět let, při halovém světovém šampionátu se neprobil z kvalifikace, na ME v Barceloně byl pátý.

Oštěpař Petr Frydrych
Jako jediný z nominovaných chyběl ve své disciplíně v elitní osmičce na mistrovství Evropy, předtím významně přiblížil osobní rekord k 90 metrům, čímž se stal druhým nejlepším oštěpařem historie za svým trenérem Janem Železným.

Překážkářka Zuzana Hejnová
Ve štafetě na halovém MS vybojovala čtvrté místo, které se po diskvalifikaci Jamajčanek patrně promění v bronz. Letos vylepšila vlastní národní rekord na 400 metrů překážek, v Diamantové lize skončila celkově druhá.

Půlkař Jakub Holuša
V hale i venku si osobáky přiblížil českým rekordům. Při obou letošních šampionátech se Holuša probojoval do finále, nakonec si z halového světa v Dauhá i venkovní Evropy v Barceloně odvezl pátá místa.

Sedmibojařka Eliška Klučinová
Při sedmiboji v Kladně vyrovnala letité národní maximum, životní sezonu korunovala sedmým místem při evropském šampionátu.

Půlkařka Lenka Masná
ve světové konkurenci v hale jen těsně nenakoukla do finále, v Dauhá vybojovala sedmé místo. Dva časy pod dvě minuty ji na mistrovství Evropy vynesly na šesté místo.

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková
Osobní rekord vylepšila na hodnotu 466 cm, ve světové halové i evropské venkovní konkurenci postoupila do finále a brala pátá místa. Při mistrovství Evropy ji jen horší zápis dělil od medaile.

Čtvrtkařka Denisa Rosolová
V hale pronikla do semifinále MS a pomohla čtvrtému (možná třetímu místu) štafety. Venku ohromila vítězným osobákem 50,85 při Zlaté tretře a senzační proměnu z role dálkařky dokonala pátým místem v Barceloně.

Překážkář Petr Svoboda
V hale třikrát vylepšil národní rekord až na světových 7.44 při mistrovství ČR, z Dauhá si pak odvezl výborné páté místo. V Barceloně si skvěle rozjeté finále pokazil a skončil bez vysněné medaile šestý.

Oštěpařka Barbora Špotáková
První vítězka diamantové trofeje ve své disciplíně, jako ambasadorka seriálu objela všech sedm mítinků a pokaždé skončila do třetího bodovaného místa. Výkonnostně však i kvůli zraněním stagnovala. S bolavým loktem bojovala při mistrovství Evropy, kde získala bronz.

Pořadí mimo finálovou desítku:
11. Josef Prorok 197 bodů, 12. Roman Šebrle 118, 13. ČR 4x400m (Rosolová, Bartoničková, Bergrová, Hejnová) 38, 14. Antonín Žalský 30, 15. Michal Balner, Vítězslav Veselý oba 25, 17. Lucie Škrobáková 11, 18. Jan Kudlička 4, 19. Roman Novotný 3, 20. Jarmila Klimešová 2, 21. Pavel Maslák 1

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze