Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo je vítěz? Hoffman? Golf je naruby... Ale Woods to může zase změnit

Charley Hoffman, vítěz Deutsche Bank Championship 2010. | foto: AP

7 2010
Vzpoura pokračuje. A FedEx Cup je letos nejzajímavější soutěží za čtyři roky, co existuje. O prvenství se místo předpokládaných favoritů přetahuje množství jiných vynikajících hráčů a čerstvě se k nim přidal Charley Hoffman, vítěz druhého dílu play-off, Deutsche Bank Championship.

Suverén let 2007 a 2009 Tiger Woods o sobě dal zase vědět. Zůstává světovou jedničkou a některými světlými momenty ve své hře naznačil, že by mohlo přijít další období jeho hegemonie. Ale zatím se musí škrábat nahoru, seč mu síly stačí.

A tam nahoře jsou jiní. Další turnaj z kvarteta, jehož všechny díly jsou dotovány částkou 7,5 milionu dolarů, ponechal v pozici lídra Matta Kuchara. Se skóre -10 obsadil Američan dělené jedenácté místo a svou růžolící tvář poletí ukázat na BMW Championship do Chicaga divákům, kteří by snad kroutili hlavou nad tím, kdo že je to ten momentálně nejlepší golfista PGA Tour.

fedex cup 2010

1. Matt Kuchar 4 235 b., 2. Charley Hoffman 3 258, 3. Steve Stricker 2 972, 4. Jason Day 2 552, 5. Luke Donald 2 439, 6. Martin Laird 2 196, 7. Ernie Els 2 050, 8. Hunter Mahan 1 900, 9. Geoff Ogilvy 1 898, 10. Justin Rose 1 860.

Mít vůči Kucharovi despekt by bylo nespravedlivé, protože to je hráč, jenž si zajistil účast v americkém rydercupovém týmu ještě před nominační uzávěrkou. "Každým rokem se zlepšuju, to je pro mě důležité," uvedl dvaatřicetiletý hráč, jenž si pro další dny a týdny předsevzal udržet emoce na uzdě. Klid má i proto, že už si jistojistě zahraje v Atlantě finále pro třicítku nejlepších.

Blok vzpurných

Poslední kolo na TPC Boston, to bylo něco jako Hoffmanova one man show. Kdo by to řekl do hráče poměrně nenápadného, že se prosadí tak vysoko. Ke svým 62 ranám (devět pod par) dokráčel s kombinací lehkosti a drzosti toho, kdo nemá co ztratit. Celkový výsledek -22 je impozantní.

"Je to jednoznačně nejlepší moment mé kariéry. Zahrát ve finále na tak těžkém hřišti 62 ran, to je úžasné," řekl k vítězství Hoffman, muž ve střapaté blonďaté kštice a ostře kontrastní zelenobílé kombinace oblečení (brčálovou má například rukavici), který se představil kapitánovi týmu USA Coreymu Pavinovi jako někdo, o kom se musí uvažovat při přidělování čtyř divokých karet, i kdyby to ještě před několika dny byla věc naprosto mimo téma.

Charley Hoffman, čtvrté kolo Deutsche Bank Championship 2010.

Charley Hoffman, čtvrté kolo Deutsche Bank Championship 2010.

Vždyť vyhrál o plných pět ran před trojicí na druhém místě.

"Pokud si bude pan Pavin myslet, že jsem dobrou volbou, pak budu nadšený z toho, že se stanu součástí týmu," řekl Kaliforňan.

"Věřím, že bych týmu pomohl, ale nebudu naštvaný, když nebudu vybrán," dodal.

Hoffmanovi smekl poklonu i druhý Geoff Ogilvy. "Celý den předváděl skvělé rány, dobře patoval, a když se dostal do problémů, tak poslal míček z bunkeru do jamky a podobně."

V roce 2007 zvítězil třiatřicetiletý rodák ze San Diega v Bob Hope Classic, ale teprve teď přišla hvězdná chvíle jeho kariéry, v níž se na začátku roku i vinou problémů se zápěstím dost trápil. Lepší důkaz, že profigolf je letos naruby, už snad neexistuje.

A podali ho i další. Dvaačtyřicetiletý Tom Gillis má v podobě děleného pátého místa v kapse životní výsledek. Jeho se Ryder Cup určitě týkat nebude. Možná by na divokou kartu mohl pomyslet Brandt Snedeker, jenž zahrál stejné skóre.

Brandt Snedeker, čtvrté kolo Deutsche Bank Championship 2010.

Brandt Snedeker, čtvrté kolo Deutsche Bank Championship 2010.

Američany jinak rozebrali cizinci, zejména Australané. Geoff Ogilvy, Jason Day, Adam Scott a John Senden spolu s Angličanem Lukem Donaldem dotvořili "blok vzpurných".

Jednička před dvojkou

Třemi jamkami ze závěrečných čtyř zachránil Woods jak sebe, tak Pavina. Předpokládá se, že kapitán udělí světové jedničce jednu ze čtyř divokých karet. Kdyby ji věnoval golfistovi, jenž má problém zahrát kolo pod par, problematizoval by jak fair-play, tak samotnou dvanáctičlennou sestavu pro prestižní duel proti Evropě.

"Doufám, že zná moje číslo," zažertoval si nakonec Woods, jenž předtím zahrál birdie na dvojce a bogey na dvanáctce. Dlouho nepřipomínal agresora, v něhož měl ve zvyku se vtělovat ve finálových dnech turnajů a krást vítězství těm, kdož se za nimi tři předešlá kola pachtili.

Tiger Woods, čtvrté kolo Deutsche Bank Championship 2010.

Tiger Woods, čtvrté kolo Deutsche Bank Championship 2010.

Tentokrát byl někdejší suverén předním pozicím dost vzdálen, takže příliš vysoký cíl si klást nemohl. Ale na jamkách číslo 15, 16 a 18 zahrál birdie a vrátil sám sobě tvář toho, kdo umí jak švihat golfovou holí, tak bojovat o pocty a uznání. "Jsem velice spokojen. Dal jsem se dohromady a ukázal pár ran podle svých představ," hlesl.

V okamžiku, kdy Woods odevzdal skórkartu s číslem 68 ran, bylo jasné, že si nedá vzít postavení nejlepšího hráče na světě. Konečné skóre -10 ho navíc vyneslo ve FedEx Cupu na 51. místo, a tak bude od čtvrtka na BMW Championship útočit na postupovou třicítku do závěrečného čtvrtého dílu play-off přece jen z příznivější pozice.

O Woodsovo sesazení z pozice top 1 se mohl pokusit Phil Mickelson, ale jen kdyby v Nortonu skončil mezi nejlepší trojkou. Ne že by tuto naději ještě v první polovině svého pondělního programu nechoval. Ale pak přišla osudná desátá jamka a naprostý zlom.

Phil Mickelson, první kolo Deutsche Bank Championship 2010.

Phil Mickelson, první kolo Deutsche Bank Championship 2010.

První ranou trefil vodní překážku a třetí z roughu se do vody dostal znovu, i když jinde. Dva putty nestačily na víc než na triple bogey a na jamce následující přidal Mickelson další ránu navíc vinou nesmyslného trojputtu z metru. V tu chvíli se v průběžném pořadí dostal za Woodse, jenž už měl turnaj za sebou.

A Mickelson se protrápil až do konce. Double bogey na předposlední jamce utěsnilo pokličku nad hrncem, v němž se světový hráč číslo dvě najednou dusil. Poslední kolo za +5, to je hrůza, a pád na konečnou 25. příčku jakbysmet.

Vyřazení i šťastní poražení

Druhým turnajem play-off v polovině svého trvání skončilo pro několik nositelů známých jmen. O další tučné finanční příděly nebude hrát například Lucas Glover, jenž se ještě loni pohyboval mezi elitou.

Mimo postupovou sedmdesátku zůstali i Japonec Rjudži Imada nebo také Steve Marino, jenž po skvělém prvním bostonském kole (65 ran) zakončil v Massachussetts své účinkování výkonem horším o jedenáct úderů.

Naopak z hráčů, kteří neprošli cutem, si V Chicagu zahrají mimo jiné Angličan Justin Rose, Američané Ben Crane, John Overton a Anthony Kim, stejně jako Švéd Carl Pettersson a Jihoafričan Rory Sabbatini.

Autor:


Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze