Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenis slibuje vzrušující časy a zásadní změny. Zavede Final Four?

David Haggerty (vpravo) na archivní momentce po finále US Open v roce 2013 | foto: Profimedia.cz

30 2015
Tenis sám hrál, pak pracoval pro různé firmy v oboru, stal se předsedou národní asociace - a nově je šéfem Mezinárodní tenisové federace. David Haggerty slibuje po konzervativních letech zásadní změny.

Ten model funguje, jak ukazuje basketbal či volejbal. Čtyři nejlepší týmy ročníku se sjedou na jedno místo, kde v závěrečném turnaji bojují o titul šampiona. Dlouhodobá soutěž dostává atraktivní vyvrcholení.

Systém Final Four by se brzy mohl uchytit i v tenise. Může jít o cestu, jak zatraktivnit poněkud zkostnatělá týmová klání – Davis Cup a Fed Cup.

O tom, že potřebují revoluci, se mluví už delší dobu. Až nyní se však začíná rýsovat, jakou cestou by se doopravdy mohla vydat.

Právě model Final Four totiž prosazuje David Haggerty, který se stal v pátek v Chile novým předsedou Mezinárodní tenisové federace (ITF).

„Chci zlepšit image tenisu. Nové formáty Davis Cupu a Fed Cupu jsou šancí, jak zvýšit jejich úroveň.“

David Haggerty, předseda ITF

Řídící orgán světového tenisu, pod nějž spadají Davis Cup a Fed Cup, dostal nové vedení po 16 letech, kdy v jeho čele stál Francesco Ricci Bitti. I proto se po konzervativních časech dají čekat změny.

Už v pátek se schválilo, že se v pátém setu daviscupových zápasů od roku 2016 bude hrát tie-break. Čtyřhra mezi Českem a Švýcarskem z roku 2013, která trvala sedm hodin a dvě minuty, tak dost možná navždy zůstane nejdelším zápasem v historii soutěže.

Další změny mohou následovat, neboť právě revoluci v Davis Cupu a Fed Cupu si Haggerty vytyčil jako jeden z hlavních cílů pro funkci předsedy. Final Four má být jejím hlavním pilířem, jehož zavedením by Haggerty zachoval tradiční systém střídání domácích a venkovních zápasů v úvodu soutěže, ale zároveň zatraktivnil její vrchol.

„Nemůžu teď říct, že právě to uděláme. Ale zatím to sklidilo pozitivní ohlasy od některých národů,“ řekl.

Finálový turnaj by se odehrál na předem určeném místě v předem stanoveném čase. „Bylo by to jednodušší pro televize, ale i pro fanoušky,“ dodal 58letý Haggerty pro New York Times, ale upřesnil, že zatím neví, zdali by se vrcholy Davis Cupu i Fed Cupu hrály současně, či v po sobě jdoucích týdnech. Rovněž není jisté, jestli by obě Final Four hostilo stejné město, nebo dvě různá.

Atraktivitu Haggertyho vizi však dodává skutečnost, že by ušetřila prostor v nabitém tenisovém kalendáři. Počítá se totiž s tím, že by semifinalisté daného ročníku odehráli závěr soutěže během jednoho týdne. Tak by třeba Davis Cup zabíral místo čtyř týdnů v kalendáři pouze tři.

Nejde o jediné Haggertyho cíle. Chce zvýšit výdělky ITF. Urovnat letité spory s ženskou asociací WTA ohledně Fed Cupu. Zlepšit podporu nadějným hráčům na nižších úrovních.

Tenis čekají vzrušující časy.

V Davis Cupu slavilo Česko největší úspěchy. Takhle si Berdych se spoluhráči užívali triumf v roce 2013:Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze