Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo je Bernie Ecclestone? Diktátor, jenž drží F1 v hrsti

Bernie Ecclestone

28 2009
Coby pilot se zkoušel dvakrát probít do závodu formule 1, jenže nedostal se ani z kvalifikace. Jako manažer se sice dočkal tří titulů mistra světa, ale taky se mu tři piloti zabili přímo při Velké ceně. Přesto je jedním z nejdůležitějších mužů historie F1. Ne-li tím nejdůležitějším. Bernie Ecclestone.

To on jako promotér seriálu udělal z kdysi amatérsky vyhlížejícího šampionátu královskou podívanou. To on vytvořil z formule mašinerii na peníze. "Stačilo jen přijít, vše si spočítat a dát tomu řád," tvrdí.

V těch slovech je přesně on.

Boháč, jehož majetek se odhaduje na 90 miliard korun. A zároveň diktátor. Vždyť tak rád říká: "Dobrý diktátor je pro každou zemi lepší než demokrat. A kdybych se já nechoval jako diktátor, pak F1 není tam, kde je dnes. Jen
škoda, že teď týmy požadují víc demokracie."

Také proto ještě neprošel jeho nápad, aby se šampionem stal ten, kdo v sezoně vícekrát vyhraje. Nutno dodat: zatím. Ecclestone není ten, který by při jednáních prohrával.

Naopak!

"Bernie je geniální obchodník. Kdekdo opustí místnost, aby dal druhé straně možnost promyslet si další krok. Bernie ne. Vždycky oponenty donutil, aby odešli oni. Pak prohrabal odpadkový koš a přečetl si jejich poznámky z jednání a dorazil je," říká Max Mosley, šéf Mezinárodní automobilové federace FIA.

Věřte, že je opravdu neskutečně tvrdý obchodník a šéf. Stačí přidat historku z roku 1994, kdy se rozhodl znovu zavést tankování paliva při zastávkách v boxech. Týmy to odmítaly, protože by je tankovací zařízení přišlo draho. "Tak Bernie řekl O. K. Já vám je dodám. Splnil to, akorát jsme na ně dostali i fakturu. Zavolali jsme mu tedy a připomenuli mu, k čemu se zavázal. A on: Řekl jsem vám, že je dodám. Ne že je zaplatím," vzpomínal Jackie Olivier,
šéf tehdejší stáje Arrows.

Jestli je Ecclestone diktátor, pak z druhé poloviny je skrblík.

Velký skrblík.

A není divu.

Nikdy nenechává rozsvíceno

Vyrůstal v chudé rybářské rodině, v šestnácti začal pracovat jako pomocník v chemické laboratoři, jenže nevydržel tam dlouho. Přišel na to, že by se dalo dobře kšeftovat s náhradními díly na motorky a auta. Tím se rozjela jeho kariéra.

Později si založil svůj tým, byl majitelem stáje Brabham (za který jezdil Lauda i Piquet) a především v roce 1981 stál v čele dohody, podle které si týmy, FIA a on začali rozdělovat zisky z televizní práv. Šéfoval totiž společnosti, která práva držela. Práva, která přinesla miliardy.

Přesto Mr. E. nedávno v rozhovoru pro magazín Spiegel přiznal: "Nenávidím marnotratnost. Když odcházím z místnosti, tak vždycky zhasnu. Když něco kupuju, dívám se po slevách." Svým dcerám třeba kontroloval výpisy telefonu, aby zjistil, kolik provolaly. Pečlivý přehled má i o jejich kreditkách. "Jsou to třeba drobné, ale on se zamračí a řekne: Další manikúra," popisuje čtyřiadvacetiletá Tamara.

Mimochodem tahle dívka je komentátorkou F1 pro jednu italskou televizi. A na rozdíl od českých kolegů nikdy nemusí prosit o rozhovor. Slečně Ecclestonové totiž odpoví každý.

Z úcty. I strachu z otce. Jezdci ho mají. "Občas, když bylo na trati hodně vody, tak jsme měli výhrady kvůli bezpečnosti. Bernie nás jen obešel a řekl: Ty pojedeš, ty taky a ty taky. A tak jsme jeli," vzpomínal v pořadu
Top Gear mistr světa Damon Hill.

Workoholik i v 78 letech

Přesto jeden člověk ho zkrotil. Jeho – dnes už bývalá – žena Slavica. Seznámili se v roce 1982 při Velké ceně Itálie, kde pracovala jako modelka od Armaniho. Byla o 29 let mladší, o dvě hlavy větší, neuměla slovo anglicky, a přesto se ji rozhodl Bernie balit. A nevzdal se, ani když od ní dostal falešné číslo.

Našel si ji v Miláně, nabídl bydlení v Las Vegas, zaplatil intenzivní kurz angličtiny a v roce 1985 se vzali. Mají spolu dvě dcery, Tamaru a Petru, po kterých pojmenovali tryskáč i obří jachtu. A i když manželství přečkalo Ecclestonovy avantýry třeba s Naomi Campbellovou či Heidi Klummovou, před pár dny se rozvedli. Důvod? "Bernie je neskutečný workoholik, byla jsem pořád doma sama," řekla Slavica.

Mimochodem za rozvod dostala 30 miliard korun.

Ale zpět k workoholismu. Je neskutečné, kolik energie Ecclestone v 78 letech má. Pořád rozhoduje o všem, pořád přichází s revolučními nápady, neodpočívá. "Nevím, proč bych se měl válet na gauči. Mým koníčkem jsou moje obchody. V tom jsem nejlepší a to také rád dělám."

Když dostane otázku, kdy se chystá skončit, jen řekne: "Den, kdy nepůjdu do práce, bude den mé smrti." Jindy dodá: "Možná skončím v devadesáti. A jestli mám nástupce? Jak bych ho asi vychoval? To je stejné, jako by Frank Sinatra trénoval svého následovníka."

I takový je Ecclestone.

Pan Nenahraditelný.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze