Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo chce novou hůl, ať vybere tu, která ho chytí za srdce

Golf - ilustrační. | foto: Profimedia.cz

1 2010
Výrobci golfového vybavení představují novinky jako na běžícím páse. A co na to golfisté v Česku? Jaké hole mají ve svém bagu a hodlají na tom v novém roce něco změnit?

Není to zas tak dávno, co se v tuzemsku objevily hole na grafitovém shaftu. Dnes už je má v bagu většina amatérských golfistů a někteří dokonce ani netuší, že se hole na ocelovém shaftu vyrábějí. Grafitový shaft je mnohem lehčí než ocelový, speciálně hráčům s pomalejším švihem hru hodně usnadní.

Není dřevo jako dřevo

Usnadnit hru umí i dřeva s titanovou hlavou hole, možná proto si získala tolik hráčů. Pro tato dřeva je typická větší hlava, která vzbuzuje důvěru i u začátečníků. Má větší úderovou plochu a velkorysejší sweetspot (ideální místo pro zasažení míčku), proto je jednodušší míček správně trefit.

Golfové hole- ilustrační.

A jaká železa jsou nejpopulárnější? Některé modely jsou tolerantnější, s jinými se lépe tvarují rány. Žiletky jsou oblíbené mezi profesionály, rekreační hráči dávají zase přednost tolerantním železům s vykrojením, takzvaným oversize. I proto jsou železa s vykrojením u nás nejprodávanější.

Sedmička jistí hru

Za nejoblíbenější hůl je obecně považována sedmička železo. Právě sedmičkou golfista často odpálí první povedenou ránu, právě sedmička bývá u prvních vydařených příher. Na sedmičku se dá prostě spolehnout. Navíc je velmi univerzální, pro řadu hráčů je zároveň nejužitečnější holí.

To trojka železo trčí v bagu klidně i několik sezon, aniž by odpálila jediný míček. Zahrát povedenou ránu trojkou není totiž vůbec žádná legrace. Možná proto dvě třetiny golfových setů začínají až čtyřkou. Dokonce i někteří profesionálové trojku nepoužívají.

Fenomén jménem hybrid

Dlouhá železa amatéři špatně trefují, krátkými nehrají dostatečně dlouhé rány. A fairwajové dřevo se nedá použít v každé situaci. Skvělým řešením je hybrid, tedy hůl, která kombinuje vlastnosti dřev a želez. Řada golfistů by se na hřišti bez hybridu už neobešla.

Golfové hole- ilustrační.

Hybrid je tolerantnější než dlouhé železo, ale ovladatelnější než fairwajové dřevo. Těžiště má umístěné v dolní části hlavy hole, proto je s ním snadnější trefit míček. A na rozdíl od fairwajového dřeva zvládá celkem dobře i hru v roughu.

Wedge na několik způsobů

Profesionálové jich mají v bagu několik, ostatní si vystačí i s jednou. Wedge je hůl s vysokým loftem, ideální na vyšší a kratší rány. Většina golfistů používá sand wedge a pitching wedge, přestože gap wedge a lob wedge se už do mnoha bagů dostaly.

Bez driveru hraje spousta lidí, bez sand wedge jen málokdo.

Mallety nebo žiletky?

A bez putteru pravděpodobně nikdo. Říká se, že putter je nejdůležitější holí, hra na greenu totiž dost zásadně ovlivní celkové skóre. Putty tvoří přibližně čtyřicet procent ran.

Nejpopulárnějším typem jsou mallety, pro které je typická velká hlava nejrůznějších tvarů.

Golfové hole- ilustrační.

A zajímavé tvary jsou poslední dobou v kurzu. Například čtyřhranná hlava driveru, která má být mnohem tolerantnější než hlava klasická, je podle výrobců golfového vybavení opravdovým trhákem. Někteří hráči jsou ze zvláštních tvarů na rozpacích a raději zůstávají u tradičního designu.

Strategie výrobců je jasná. Uvádět na trh novinky. Pokrok, rozvoj technologie, změna tradičního vzhledu, proč ne? Ale konečné slovo bude mít vždycky golfista. Nová hůl ho musí chytit za srdce.

Autor:


Témata: Hole
Najdete na iDNES.czmobilní verze