Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo bude Sportovcem roku? Asi Nedvěd

2 2003
Praha - Prestižní anketa Sportovec roku bude mít napínavé rozuzlení, neboť favoritů je několik: mistři světa Koukal, Hilgertová, Holubcová. Přepsat historii může Nedvěd, vyhrál by jako první fotbalista. On je kandidátem číslo jedna. "Je těžké porovnávat, kdo si čeho cení více," říká běžec na lyžích Martin Koukal.

Fotbal je fenomén, kapitán české reprezentace Pavel Nedvěd je jedním z kandidátů na Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy. "Byla bych  hodně překvapená, kdyby byl českým Sportovcem roku někdo jiný. Osobně fotbal moc neprožívám, nicméně vím, že je Pavel Nedvěd po dlouhé době v nominaci na nejlepšího fotbalistu Evropy, což se už nemusí opakovat. Jeho vydařená sezona by se měla ocenit," tvrdí trojskokanka Šárka Kašpárková, před šesti lety v Aténách světová šampionka.

Za posledních jedenáct let triumfoval hned sedmkrát zástupce atletiky, čtyřikrát oštěpař Jan Železný. Zástupci nejpopulárnějších sportů - fotbalu a hokeje jen paběrkují. Dvakrát triumfoval brankář Dominik Hašek, v roce 1961 Josef Mikoláš. A fotbalisté? Zatím nikdo! Ani legendární český fotbalista století Josef Masopust, jenž v roce 1962 Zlatý míč získal.

"Nedvěd měl výbornou sezonu. Sám jsem zvědavý, jak to bude bráno v potaz. Přál bych to Romanu Šebrlemu, ale ten byl na mistrovství světa "jen" stříbrný. Mám dva velké favority Nedvěda a Koukala," přemýšlí Jan Železný, jenž kvůli zranění zažil nevýraznou sezonu a v prvním kole soutěže obsadil osmnáctou příčku.

Právě zástupci atletiky Nedvědovi věří. "Předvádí dobré výkony a fotbal je mnohem sledovanější, než ostatní sporty. Já mám podobné ankety docela rád, ke sportu patří," tvrdí výškař Jaroslav Bába. "Fotbal je ohromný fenomén, Nedvěd vyhraje," odhaduje manažer ostravské Zlaté tretry Alfons Juck.

Třebaže Nedvěd patří k hlavním kandidátům na úspěch, není mezi nimi sám. "Měl by vyhrát Martin Koukal, protože jde o anketu jednotlivců a on udělal titul mistra světa v běhu na lyžích. Já jsem sice vyhrál anketu Atlet roku, získal na mistrovstvích světa dvě medaile, ale ta zlatá mi chybí," konstatuje desetibojař Roman Šebrle. "Já mám tajného favorita," neprozradí svého kandidáta vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová, která převezla dvě zlaté medaile z mistrovství světa v Augsburgu.

Hodně hlasů posbírá běžec na lyžích Martin Koukal, jenž ovládl padesátikilometrový závod klasicky na mistrovství světa ve Val di Fiemme. "Já mám svoje hotové, navíc jsem se připomněl v Düsseldorfu, kde jsem ve sprintu skončil v úvodním závodě Světového poháru druhý. Teď mohu jen čekat," říká s úsměvem Koukal a jedním dechem dodává: "Mistryní světa je i biatlonistka Kateřina Holubcová. Velké šance má Hilgertová, skvěle hrál hokejista Hejduk nebo fotbalista Nedvěd."

Sportovní hvězdy roku budou vyhlášeny na slavnostním večeru 20. prosince v hotelu Hilton. Vedle odborné novinářské ankety Klubu sportovních novinářů Sportovec roku 2003 (jednotlivci, kolektivy a sportovní legenda - Cena Emila Zátopka) bude vyhlášen i Junior roku a divácká anketa Sportovní hvězda České televize. "Vyhlášení výsledků se tradičně nebude moci zúčastnit hokejista Eliáš, s fotbalistou Nedvědem intenzivně jednáme. Juventus Turín sice hraje hned druhý den zápas, ale chceme, aby tady kapitán české reprezentace byl," ujišťuje předsedkyně představenstva marketingové společnosti BPA Jana Obermajerová.

Potíž bude i s přítomností biatlonistky Holubcové a lyžaře Koukala. Jejich sezony jsou v plném proudu. "Máme ve stejném termínu Světový pohár na Slovensku, asi bych si musela říct rakouskému lyžaři Hermannu Maierovi, aby mi půjčil vrtulník," říká s úsměvem na tváři Kateřina Holubcová. "Třeba nebudu mít formu a závody v Ramsau vynechám," přemýšlí Martin Koukal, avšak pak už s vážnou tváří dodává: "Podobné věci zařizuje můj manažer."  

Loni nakonec vyhrál Sportovce roku olympijský vítěz v akrobatickém lyžování Aleš Valenta, v kolektivech fotbalisté do 21 let, mezi juniory střelkyně Kateřina Kůrková a Cenu Emila Zátopka převzal skokan na lyžích Jiří Raška. Tentokrát se v anketě objevilo 76 jednotlivců. Mezi nimi i in-line hokejista Martin Šíla nebo fotbalista Jan Rajnoch. Do rozhodujícího druhého kola postoupilo deset jednotlivců a tři kolektivy.

 

SPORTOVEC ROKU 2003 - JEDNOTLIVCI
NOMINACE PRO ROZHODUJÍCÍ DRUHÉ KOLO

Jméno

Sport

DOKTOR Martin

kanoistika

HEJDUK Milan

lední hokej

HILGERTOVÁ Štěpánka

vodní slalom

HLAVÁČKOVÁ Ilona

plavání

HOLUBCOVÁ Kateřina

biatlon

KOLLER Jan

fotbal

KOUKAL Martin

lyžování

NEDVĚD Pavel

fotbal

POBORSKÝ Karel

fotbal

ŠEBRLE Roman

atletika

Další pořadí: 11. Blahůšková (basketbal) 214, 12. Eliáš (hokej) 213, 13. Novák (tenis) 187, 14. Bauer (lyžování) 130, 15. Kraj 101, 16. Pospíšilová (atletika) 92, 17. Lébl (volejbal) 72, 18. Železný (atletika) 55, 19. Synek, Doleček (veslování) 45, 20. Ospalý (triatlon) 41, 21. Prokop (cyklistika) 39, 22. Strnadová (vodní slalom) 38, 23. Welsch (basketbal) 37, 24. Čech (fotbal) 35, 25. Dvořák (atletika) 34, 26. Konečný (box) 33, 27. Michalík (moderní pětiboj) 25, 28. Svoboda (plavání) 23, 29. Pech (motorismus) 21, 30. Krausová (parašutismus) 20, 31. Vítek (biatlon) 17, 32. Januš
16, 33. Tenk (oba sportovní střelba) 13, 34.-35. Jánský (sportovní aerobik) a Šenkýř (motorismus) po 12, 36.-37. Kadleček a Hošek (oba motorismus) po 11, 38. Pechanová (plavání) 10, 39.- 40. Podborský (kvadriatlon) a Novotný (volejbal) po 9, 41.-43. Kresta (motorismus), Dressler (biketrial) a Skalická (kvadriatlon) po 7, 44.-50. Volf-Štěpánek (vodní slalom), Ropek (orientační běh), Jágr (hokej), Rosický (fotbal), Galásek, Heinz (oba fotbal) a Svorada (cyklistika) po 6, 51.-52. Michl (taekwondo) a Kalný (motorismus) po 5, 53.-55. Majer (thajský box), Housová (skiboby) a Baroš (fotbal) po 4, 56.-60. Vršecký (motorismus), Padrnos (cyklistika), Sýkora (hokej), Tomeček (motorismus) a Havlát (hokej) po 3, 61.-65. Bílek (podvodní ragby), Mach (sportovní střelba), Bonk, Kotalík (oba hokej) a Halová (zápas) po 2, 66.-76. Kraus (lyžování), Loprais (motorismus), Račanský (sportovní střelba), Kozlíková (cyklistika), Enge (motorismus), Šíla (in line hokej), Rajnoch, Jankulovski, Došková, Blažek (všichni fotbal) a Fuksa, Netušil (kanoistika) po 1 bodu.

SPORTOVEC ROKU 2003 - KOLEKTIVY
NOMINACE PRO ROZHODUJÍCÍ DRUHÉ KOLO

Basketbalistky Česka

Fotbalisté Česka

Volejbalisté Česka

Další pořadí: 4. párová čtyřka veslařů (Jirka, Vitásek, Hanák, Kopřiva) 25 bodů, 5. hlídka vodních slalomářek (Hilgertová, Pavelková, Semerádová) 14, 6. fotbalisté do 21 let 12, 7.-11. basketbalistky Gambrinusu Brno, družstvo raftařů, hlídka vodních slalomářů (Jiras, Mádr/Volf, Štěpánek/Pospíšil, J. Pollert), fotbalisté Sparty a hokejisté Slavie Praha po 7, 12.-13. hokejisté a podvodní ragbisté PF České Budějovice po 6, 14.-16., futsalisté, stolní tenisté a fotbalisté Baníku Ostrava po 5, 17. tenisté -
družstvo pro Světový pohár 3, 18.-21. družstvo mužů ve sportovním aerobiku (Valouch, Holzer, Strakoš), družstvo moderních pětibojařů (Capallini, Sedlecký, Michalík), tým KBS Unhošť pro Šestidenní a fotbalisté FK Teplice po 2, 22.-27. družstvo žen ("Těžká směs") ve sprotovním aerobiku-fitness, hokejbalisté,
hokejisté HC Pardubice, fotbalisté Chmelu Blšany, štafeta biatlonistek (Faltusová, Vejnarová, Česneková, Holubcová) a družstvo triatlonistek (Radová, Zelenková, Berková, Jiroušková) po 1.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze