Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Každý koš pomáhá podesáté. Už v hitu Děčín kontra Nymburk

Jakub Houška z Děčína u míče, brání ho Jiří Welsch z Nymburku. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

2 2016
Atraktivní bitvou děčínských basketbalistů s nymburskými obhájci českého titulu či duelem Opavy s Kolínem už v pátek oficiálně odstartuje jubilejní desátý ročník charitativní akce českého basketbalu a České televize Každý koš pomáhá, jež se každoročně zaměřuje na pomoc potřebným.

Základem příspěvků opět budou stovky a tisíce korun za vstřelené koše ve vybraných utkáních Kooperativa NBL, jejíž kluby a hráči budou hlavními tahouny letošní sbírky.

Do té se jako vždy mohou zapojit i basketbaloví fanoušci, stejně jako kdokoli další, a to prostřednictvím dárcovských SMS, zaslaných s textem DMS POMOCKOSEM na číslo 87777. Tyto textové zprávy je možné posílat už od pátku 4. března 2016.

Individuálními příspěvky se do KKP zapojí i rozhodčí z NBL a při utkáních Děčína s Nymburkem stejně jako při All-Star Game v Ústí nad Labem budou v halách nachystány speciální kasičky na dary návštěvníků utkání. Za ty přispívající obdrží například magnetku s logem KKP.

Partnerem projektu se originálním způsobem stane také „Kooperativa Faktor“, tedy nový ukazatel atraktivity hry, který od letošní sezony používá NBL. Generální partner ligy Kooperativa za každou smeč v období, kdy se koná KKP, přispěje 500 korunami a za každý úspěšný „alley-oop“ (zakončení po zachycení míče ve vzduchu) tisícovkou.

A kdo bude letošní obdarovanou?

Je jí Boženka Hradilková, která se narodila s vzácným genetickým onemocněním spinální muskulární atrofie prvního typu (SMA). Jde o zatím neléčitelnou chorobu, kterou se rodiče s lékaři snaží všemi dostupnými prostředky zastavit.

„Devět let pro jeden charitativní projekt je opravdu dlouhá doba. Za vše pak hovoří částka více než tři a půl milionu korun, kterou se za dobu jeho fungování podařilo vybrat, a která už pomohla na řadě míst vylepšit nebo dokonce zachránit životy,“ podotkl nový předseda Asociace ligových klubů NBL Tomáš Kotrč. „Chtěl bych ocenit přístup klubů a hráčů, kteří každým rokem přispívají na dobrou věc. Jejich aktivitu, která se v charitativních projektech nutně neomezuje na Každý koš pomáhá, jsem sledoval i v minulosti. Jsem hrdý, že letos poprvé mohu být součástí i zevnitř.“

Snahou KKP 2016 bude vybrat částku kolem 200 000 korun na nákup kapnometru - přístroje, který umožňuje zjistit přesný stav plic, kdy se pak z výsledků vyšetření dá určit další podpůrná léčba. Boženka a další děti s onemocněním SMA by mohly být měřeny doma a tento přístroj by mohl být využíván i v pražské Fakultní nemocnici Motol ve spánkové laboratoři či na plicním oddělení.

Na KKP se každý rok svou podporou významně podílí i Česká televize, na jejíž stanici ČT Sport budou k vidění dva zápasy spojené s letošním ročníkem charity: 22. března to bude duel Sluneta Ústí nad Labem - mmcité Brno a pak samozřejmě All-Star Game.

„KKP je dítě, které nemůžeme a nechceme nechat svému osudu. Platí to o to víc, že se o něm uznale mluví ve fotbalovém a hokejovém prostředí a jeho kvality oceňuje i Český klub fair play při ČOV. Mužské basketbalové kluby jsou v rámci České republiky i Evropy výjimečné svou jednotou při podpoře těch, kteří neměli takové štěstí. Inspirují týmy dětí a mládeže k následování a to je úžasné. Kluby a hráči svou tradiční pomocí nasměrovanou mimo basketbal říkají nahlas: „Máme rádi svůj sport a není nám lhostejné, s jakým údělem se někteří lidé musejí vyrovnávat“. Děti vyžadují péči často i po dovršení plnoletosti. Snad se to s pomocí České televize podaří i v případě charity Každý koš pomáhá,“ zdůraznil basketbalový komentátor ČT Jakub Bažant, který stál v roce 2007 u zrodu celého projektu.

Zápasy zařazené do KKP

ČEZ Basketball Nymburk: 4. března zápasem v Děčíně

BK Armex Děčín: 4. března zápasem s Nymburkem

BK Opava: 4. března zápasem s Kolínem

USK Praha: 5. března zápasem se Svitavami

BC Geosan Kolín: 9. března zápasem s USK Praha

Bohemilk Tuři Svitavy: 9. března s Ostravou

Ariete Prostějov: 12. března zápasem s Pardubicemi

Lions Jindřichův Hradec: 12. března zápasem s Děčínem

mmcité Brno: 12. března zápasem s USK Praha

BK JIP Pardubice: 19. března zápasem s Kolínem

NH Ostrava: 26. března zápasem s Jindřichovým Hradcem

Sluneta Ústí nad Labem: 27. března zápasem s Děčínem

Jednotlivé kluby si i letos mohly zvolit, kterým domácím zápasem se během měsíce března do KKP zapojí, a kdy tak každý hráč daruje za každý svůj bod v daném zápase 10 korun, a kdy klub za každý bod svého týmu v utkání přispěje stokorunou. Jen Nymburk, který se v základní části na domácí palubovce neobjeví, si musel zvolit venkovní bitvu a rozhodl se pro duel v Děčíně.

Sbírka vyvrcholí 28. března při All-Star Game v Ústí, kde bude také předán šek s vybranou částkou.

„KKP je v České republice jedinečnou charitativní akcí napříč všemi sporty a v Děčíně jsme rádi, že můžeme být jeho součástí. Ať jsou sportovní výsledky jakékoli, vždy je dobré si uvědomit, jak veliké máme štěstí, že jsme zdraví a je důležité být za to vděčný,“ je si vědom děčínský křídelník Luboš Stria, který bude za své body přispívat už v rámci pátečního duelu s mistrem.

„Nymburk má nejlepší obranu v lize, ale i tak se budeme snažit nastřílet co nejvíc košů. Tradičně i letos v týmu vybereme větší částku, kterou přidáme na pomoc Božence. Když můžeš, pomoz i TY!“ vyzývá čerstvý otec syna Natanaela.

Akce KKP má za sebou už velmi pestrou historii. Hned třikrát byla i oficiální charitou vrcholné mezinárodní akce na území České republiky s podporou světové basketbalové federace FIBA. Zasáhla ale například i organizátory národních finále a festivalů v minibasketbalu či organizátory mistrovství republiky v mládežnických kategoriích, kteří se na vlastní žádost k projektu přidávali. KKP navíc v roce 2013 obdržela Zvláštní cenu Českého klubu fair play.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze